Традиції і звичаї. Медовий Спас

Перший Спас називають ще Медовим, або Маковеєм, і відзначають його 14 серпня. З цього дня починається «Спасівка» – піст, який триває два тижні – до 28 серпня, християнського свята Успіння Пресвятої Богородиці.

Як з’явилося свято?
У церковному календарі свято Маковея називається днем семи мучеників Маккавеїв, їхньої матері Соломонії й учителя Єлеазара, які у 166 році до н.е. прийняли мученицьку смерть від сирійського царя Антіоха Епіфана за свою віру в Бога. У православній традиції Маккавеїв уособлюють як символ непорушності в дотриманні християнських заповідей. Вважається, що назва свята Маковей утворилася шляхом накладення імені Маккавея й співзвучної з ним рослини маку, який дозріває у цей час. Тому на Маковея у церквах святять мак, а також воду та запашні букети з трав.

Що збирають у букет?
Серед квітів у букеті обов’язково мають бути великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик» або «маковейка». Можна класти також чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, різноманітні трави: волошки, м’яту, чебрець, любисток та інші. Після освячення букети несли додому й клали біля ікон. До самої весни «маковійчики» прийнято зберігати як оберіг. Дехто взимку мак використовує для куті на Різдво, а на Благовіщення раніше засушені квіти дівчата вплітали у волосся.

Що освячують ще?
Разом з тим це свято називають Медовим Спасом, бо в цей час саме настає період збору меду з вуликів. Тож для тих, хто має свій мед, вважається обов’язковим його посвятити, щоб наступного року мати ще більший збір меду. Не пасічникам у корзинці для освячення можна принести придбаний мед. Крім цього, на Медовий Спас також існує традиція освячувати воду, оскільки спочатку це свято мало тісний зв’язок з Хрещенням Русі. Згідно з хронографіями, дехто вважає, що саме в цей день у 988 році князь Володимир хрестив Київську Русь. Тому в цей час люди здійснювали хресний хід на річки й самі умивалися у відкритих водоймах, щоб стати здоровішими. Також до першого Спаса господині робили млинці з медом та пекли булки з маком. Вважалося, що перша ложка меду мала особливі властивості: в народі казали, хто її з’їсть, той загадує бажання і воно обов’язково збудеться.
Підготував Олексій Біянов

Розділ новин: 

Коментарі