Створити у Володимирі різдвяну казку мріє архітектор у душі Андрій Гнатюк

Як добре, що в нашому місті є люди, які щиро бажають зробити його кращим. Особливо дивовижних змін хочеться під Новий рік.
Андрій Гнатюк навчався у Львові на будівельника, однак завжди хотів бути архітектором. Виявилося, одне іншому не заважає, і на дозвіллі чоловік малює ескізи та сподівається, що його ідеї знайдуть втілення у рідному місті. Андрій надихнувся досвідом затишних європейських міст, які у грудні перетворюють свої площі на ярмарок з казковими дерев’яними будиночками. А ще джерелом для його ідей, як не дивно, стала історія нашого міста.
Роздумами і пропозиціями чоловік ділиться у соцмережі. Розповідає, що люди активно підхоплюють нові цікаві проекти, обговорюють їх, вдосконалюють і, що головне, дають поштовх до їхньої реалізації. В Інтернеті я знайшла ескізи Андрія і як людина, яка обожнює новорічні свята, не змогла не звернути на них увагу.
«Чому б таку європейську красу не перенести в наше затишне європейське містечко?» - запитує Андрій, демонструючи проект площі Героїв. Найперше звертаєш увагу на фонтан і різдвяне сувенірне містечко. Користувачам у Мережі ескіз сподобався, хоча питання виникли. Хто займатиметься проектом, кому взагалі потрібен розвиток туризму у Володимирі-Волинському? Та Андрій Гнатюк закликає: «Не будьте песимістами», вважаючи, що будь-яка хороша ідея, якщо вона справді принесе користь людям, обов’язково реалізується. Андрій неодноразово звертався зі своїми пропозиціями до міської влади, і хоча часто не отримував позитивного відгуку, та стверджує, що зараз ситуація покращується. Зокрема колись чоловік запропонував поставити біля місцевого РАЦСу «лавку примирення». Що цікаво – її поверхня має бути похилою і зводитися таким чином до середини. Тобто люди, які хочуть сісти по обидва краї лавки, неодмінно опиняться пліч-о-пліч. Андрій жартує, що така лавка біля РАЦСу зменшить кількість розлучень по місту і району. Отже, ідея знайшла підтримку у місцевої влади і зараз оголошено конкурс на кращий її проект.
Фонтан на центральній площі, біля костелу святих Йоакима й Анни – ще одна мрія Андрія Гнатюка. Хоча ні, він каже, що визначальною є не форма, а ідея. Фонтан чи скульптура – байдуже, але Володимиру-Волинському не вистачає свого символу, відбитого в архітектурі. Чоловік показує ескіз фонтану з Юрієм-змієборцем у стилі бароко. «Місту не вистачає родзинок, думаю, багато хто з цим погодиться», - каже Андрій. Із його слів зрозуміло, що хобі заполонило його повністю, а у поєднанні з любов’ю до рідного міста ще й дає значні результати.
«Потрібно популяризувати наш герб», - упевнений Андрій. Розповідає, що він у нас дуже давній. І хоча у Москви теж на гербі святий Юрій-змієборець, однак геральдика Володимира-Волинського давніша. Чоловік з гордістю поділився інформацією: якось на конференції у Москві один історик заявив, що вона взагалі-то повинна відбуватися у древньому місті на Волині, звідки походить цей герб.
«Наша площа виглядає трішки нудно, і від неї віє радянщиною. Хоча той бік, де обеліск, виглядає гармонійно, а ось на протилежному, де костел, немовби хтось підтер минуле гумкою. Нам потрібно його відновити, проявити хоча б деякі основні елементи. Я б хотів, щоб проявили саме герб. Але, до речі, символом міста може бути навіть миле звірятко. Я колись висловлював думку, що в нас ним може бути дракончик. Інколи речі із символікою стають справжнім трендом, і це великий плюс для впізнаваності міста. Нам потрібно оживити старі легенди», - розповідає Андрій Гнатюк.
Чоловік каже, що цього літа був у Кам’янці-Подільському, у Музеї магдебурзького права. Цю систему міського самоврядування Володимир отримав одним із перших, разом зі Львовом та Луцьком. Пізніше до цієї когорти приєдналася низка інших містечок. Та в Кам’янці-Подільському Андрій не знайшов згадок про наше місто. У музеї сказали, щоправда, що Володимир-Волинський згадується у списку міст Магдебурзького права. Та цього мало, вважає Андрій, на думку якого у нашому місті тим більше міг бути аналогічний музей.
-Різдвяні ярмарки беруть свій початок якраз із таких німецьких містечок як Магдебург, - повертається до новорічної теми Андрій. – Таким чином, можна стверджувати, що ми навіть не запозичуємо традиції Заходу, а повертаємося до своїх, точніше, до того, що в нас мало давно бути. Колись люди в Європі забували йти у церкву, коли в неділю заходили на різдвяний ярмарок. Священикам, звісна річ, це не дуже подобалося. Але то було справжнє свято.
Андрій продовжує, що в деяких містах торгові павільйони на центральних площах стоять до самого Великодня, періодично змінюючи свою тематику відповідно до прийдешніх свят. На відкриття святкового містечка приходить мер, а урочистості відбуваються на початку грудня. Людям цікаве не так саме свято, як трепетні моменти перед його настанням, тому до Різдва європейці готуються заздалегідь.
«Різдвяні будиночки не виллються у величезну суму, це точно. Їх можна зробити з ОСБ плит. Фасади я також розробив, вони нагадують старі європейські будинки. Нашим підприємцям буде непогана реклама в самому центрі, а володимирчани насолоджуватимуться кавою, глінтвейном біля новорічної ялинки, у серці міста», - розповідає про переваги своєї ідеї Андрій.
На Новий рік та Різдво чоловік і свій будинок прикрашає мерехтливими ліхтариками та закликає до цього інших людей. Усе-таки місто має бути красне не тільки центральною площею, але й околицями, будиночками щасливих людей, які там живуть. «Зробіть своє Різдво незабутнім разом з ангелами, які спустяться з небес, щоб запалити Вашу Різдвяну зірку і подарувати Вам щастя на весь рік!» - побажав усім нам Андрій Гнатюк.
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі