Соціальна експертиза

Система координат володимир-волинської влади

У міській раді  проходять конкурси  на призначення  керівників структурних підрозділів…міністерств. Чому  склад  керівників управлінь, діяльність яких підпорядкована  владній вертикалі, формує горизонталь,  місцева влада? Добре, якщо інтереси  вертикалі і горизонталі співпадуть, а якщо ні… Визначальним   буде  наказ  вищестоящої організації,  а не  рішення комісії міської  ради та мера.  То навіщо все це?

Світовий  історичний досвід  побудований на директивному управлінні, за допомогою якого усувається  сама  причина  зловживань.  Робота  чиновників  владної вертикалі  регулюється  виключно державними законами і нормативними актами. Європейська  хартія  місцевого самоуправління чітко розділяє зону відповідальності  державного управління і місцевого самоврядування. Там, де діє закон, - там  державне управління. Там, де діють  рішення  місцевих рад , - поле діяльності місцевої влади. Справедливість забезпечує  прозорість  адміністративної діяльності  обох ланок влади. Але ми – не Європа. Це у них все просто і зрозуміло…

Те, що зараз відбувається на місцях, –  сповнена хаосу  спроба  вигнання всюдисущої  партійно-кадебістської  райкомівщини  з місцевого управління  та інших сфер громадського життя. Паралельно проходить  виявлення і ліквідація  лазівок для  запроваджених вже в часи  незалежності  лазівок  для відкатів. Шлях до успіху один - розмежування колегіальності  та колективної відповідальності  у прийнятті рішень місцевими радами  від   висновків комісій виконавчої  гілки влади, в яких  ніхто ні за що не відповідає. Бо у виконавчій роботі  передбачена саме строга  індивідуальна  відповідальність. Методом проб і помилок  реформування йде постійно,  послідовно, хоч  і не безболісно.

Влада на місцях передбачає не тільки самостійність, а й самообмеження.  В який спосіб новообрані  мери і голови ОТГ  призначили  собі  високі  зарплати і премії?  Чи їм рекомендували  це зробити бажаючі заплямувати недосвідчених управлінців?..

 В  якому  напрямку йде розвиток? Звичайно,  в застосуванні європейського досвіду.

Мій знайомий проживає у німецькому містечку з населенням  близько 25 тисяч жителів.  Рішення, як поліпшити життя громади,  приймає рада з обраних громадою авторитетних і знаючих людей.  Виконком  чітко і точно  виконує рішення, особливо тоді, коли справа стосується грошей.  У виконкомі  міської ради працюють на професійній основі (отримують зарплату ) бургомістр і  ще 3 людини. Ще 3-4  кращі професіонали в своїй галузі  можуть платно працювати тимчасово, реалізуючи той чи інший  важливий для громади проект. Бюджет міста  немалий, та  на управління  громадою є чітке обмеження – до 10 процентів коштів.

Ось чому  у них  процвітаюче місто.  І в нас би таке було б… Для цього необхідна лише воля місцевої ради.

Валентина Дейнека