Ця перспектива чекає усіх чотирилапих княжого міста, бо саме такі правила розроблені відповідними службами і проголосовані депутатським корпусом минулої п’ятниці. Передумовою прийняття цих правил стали зміни, внесені до чинного законодавства України. Наша держава задекларувала курс на євроінтеграцію, і відповідно до цього курсу приймаються чи змінюються закони, згідно зі стандартами Європи. Однією із сфер, за якою класифікується принцип гуманності і людяності громадянського суспільства, є ставлення цього суспільства до тваринного світу (зокрема домашніх улюбленців – котів і собак), реалізоване у законах. В Україні уже давно встановлена і кримінальна відповідальність, і адміністративна за жорстоке поводження з тваринами, за неналежне їх утримання. Також на місцях розроблені та прийняті різноманітні правила, які зобов’язують власників бути турботливими щодо ставлення до тварин.
Для того, щоб з’ясувати усі новації, пов’язані з прийняттям міською радою документа «Правила утримання домашніх собак та котів у Володимир-Волинській міській територіальній громаді» (автор – керуюча справами виконкому Володимир-Волинської міської ради Ірина Лошенюк), ми звернулися за інформацією до начальника Володимир-Волинського управління Держпродспоживслужби у Волинській області Надії Сергіївни Лозовицької, керівника служби, яка сьогодні «замкнула» на собі кілька сфер нашого повсякденного життя, що регулюються державою: продовольча безпека, санітарія і гігієна, умови на підприємствах, ветеринарна справа і епізоотична ситуація.
- З якою метою повторно приймалися «Правила утримання домашніх собак та котів у Володимир-Волинській міській територіальній громаді», адже вони були прийняті у 2016 році?
- Так, такі правила справді приймалися, але вони своїм укладенням відповідали законам України на той час. Нещодавно Верховна Рада України ухвалила багато нових змін до чинних законів, серед них – і про утримання домашніх тварин, а тому постала проблема в невідповідності «старих» правил. Спеціалістами, які вивчали цю проблему на місцевому рівні, було прийнято рішення не зміни вносити до існуючих правил, бо іноді це утруднює роботу з документом, а повністю їх змінити.
- Людей, що мають домашніх тварин, цікавить, які новації очікують їх із введенням в дію цих правил? Чи не могли б ви їх коротко означити?
- Так. Для простоти сприйняття я зроблю це тезисно, по пунктах, але все разом: і новації, і ті норми, що уже були записані в попередній редакції правил.
1.Перша норма стосується чіткого означення умов, у яких повинні перебувати домашні тварини. Ці умови мають задовольняти потреби тварин у їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, природним середовищем, у природній активності. Місце утримання повинно мати необхідний простір, температурно-вологісний режим, природнє освітлення, вентиляцію.
2.Господар має подбати про періодичні огляди тварини ветеринаром, також за потреби своєчасно забезпечити ветеринарну допомогу. Обов’язковою умовою є вакцинація тварин, щорічно – собак від сказу, а в окремих випадках і котів. Тепер, наприклад, без паспорта, у якому будуть записані щеплення, ви не зможете мандрувати з твариною.
3.Правилами обумовлюється запобігання власниками тварин неконтрольованому розмноженню котів і собак, тобто, якщо в собак і котів настає «небажана вагітність», це проблема не тварин, а їхніх власників.
4.Найголовніша новина правил – реєстрація тварин. Собаку зобов’язаний зареєструвати кожен, хто її має, а коти реєструються в добровільному порядку. На кожну тварину видається власнику номерний жетон, тварині вводиться електронний транспондер (мікрочип, чип, транспондер – приймально-передавальна схема, яка при активізації пристроєм, що зчитує, передає код з номером електронного маркування тварини) з індивідуальним номером, який заноситься в електронний реєстр тварин. У залежності від тих витрат, які нестиме виконавець реєстраційного процесу, буде визначена вартість реєстрації. Важко сказати це зараз, але, напевно, ця сума не буде меншою за 100 гривень. В електронному реєстрі фіксуються усі дані власника, а також усі відомості про підопічну тварину.
5.Перебування тварин поза межами місця утримання обов’язково має бути з ідентифікаційним жетоном. Без жетона тварина вважається незареєстрованою.
6.Забороняється тваринам прогулюватися без господарів або з господарями, яким ще не виповнилося 14 років. Також не може здійснюватися вигул тварин без спеціальних засобів для прибирання після випорожнення тварин, без повідка. Заборонене й перебування тварин у продовольчих магазинах, закладах громадського харчування, культури, дитячих установах і на дитячих майданчиках.
7.Собаки, відповідно до списку, який додається до правил, мають вигулюватися лише в намордниках, і самим господарям має бути не менше 18 років. Господар при будь-якій прогулянці зобов’язаний гарантувати безпеку оточуючим, безпеку дорожнього руху і здійснювати коригування поведінки тварини. Собаки малих порід або в ранньому віці, перебуваючи у скупченнях людей чи громадських місцях, мають бути у відповідних контейнерах.
8.Також правила мають ряд рекомендаційних норм: в одному помешканні багатоквартирного будинку може утримуватися не більше 4 тварин, а в приватній садибі – не більше 6. Вигулювати тварин потрібно на день не менше 2-х разів.
Це я вам розповіла вузлові моменти цих правил. Звісно, вони революції в утриманні домашніх улюбленців не зроблять. Правила будуть вводитись поступово. Є велика надія і переконання, що кожен житель міста і гості з розумінням та повагою поставляться до наших бажань зробити світ тварин у домашніх умовах цивілізованим і культурним середовищем, де будуть поважати права людей, які не мають тварин, і тих, хто їх має.
- Правила є. У більшості люди є законослухняними і такими, які живуть на засадах добросусідства й поваги. А що чекає порушників?
- Відповідальність за порушення (у залежності від ступеня важкості та ознак правопорушення) настає відповідно до ст.154 Адміністративного кодексу України, або ж ст.299 Кримінального кодексу. Санкції або покарання сягають від попередження чи невеликого штрафу (170 грн.) і до позбавлення волі строком на 8 років. Контроль за дотриманням усіх законів та правил у нашій країні забезпечує Національна поліція України.
Оксана Дворецька, м.Володимир-Волинський
Коментарі