Сказитися можна! У районі є випадок захворювання тварини на сказ, будьмо обережними

Директор Володимир-Волинської міжрайонної державної лабораторії ветеринарної медицини Надія Лозовицька поділилася цифрами, які свідчать про рівень ризику захворювання на сказ у Волинській області та у Володимир-Волинському районі зокрема. Станом на 1 грудня 2015-го року в нашій області на сказ досліджено 397 біоматеріалів. Це собаки, коти, єноти, тхори, куниці, білки, бобри, кролі, хом’яки, відстріляні лисиці, вовки. З них позитивним виявився 41 матеріал, що становить більше 10% від загальної вибірки. Результати можна розділити таким чином: лисиць – 17, котів – 12, собак – 6, єнотів – 2, корова, тхір, козел, вовк – по 1.
Цього року у Володимир-Волинському районі було проведено 44 дослідження. Виявлено один позитивний результат на сказ. Випадок зафіксовано в с.Льотниче. За словами Надії Лозовицької, щеплення проти сказу в місті та районі може здійснюватися у повному обсязі, вакцина є безкоштовною.
Щоб випадки зараження сказом залишилися чистою теорією, потрібно знати, як уберегти тварин від цього небезпечного і для людини захворювання. Про це розповів головний державний інспектор ветеринарної медицини Володимир-Волинського району Анатолій Швидун.
-Анатолію Петровичу, чим сказ такий небезпечний?
-Це інфекційна хвороба всіх теплокровних, а також людини, що характеризується ураженням центральної нервової системи та майже завжди закінчується смертю. Щорічно від сказу гинуть десятки тисяч людей і мільйони тварин. Думаю, факт переконує про небезпеку.
-Які тварини передусім хворіють на сказ?
-Усі види домашніх та диких тварин, але найбільш чутливі – лисиці, вовки, коти, собаки, велика рогата худоба. Свійські тварини можуть заразитися від контакту із представниками дикої фауни, безпритульними собаками, котами. Потім небезпека може чекати і на людину. Вірус проникає через укус чи потрапляння слини на пошкоджену шкіру або слизову оболонку.
-Коли проявляються перші симптоми сказу?
-Перші симптоми можуть довго не проявлятися, адже інкубаційний період триває від 10-14 днів до трьох місяців, а в деяких випадках і більше року. Все залежить від віку тварини: чим вона молодша, тим коротший інкубаційний період. Ще важливо – ступінь індивідуального сприйняття вірусу у тварини і характер самих укусів. Захворювання розвивається в декілька етапів, на першому з яких тварина стає чутливою до шуму, світла, дотику. Простежується погіршення апетиту та підвищення температури тіла. Наступна фаза характеризується приступами люті, судомами, паралічем жувальних м’язів гортані, звуженням зіниць.
-Яких правил повинен дотримуватися власник тварин, щоб уберегтися від такої небезпеки?
-Потрібно щороку доставляти собак і котів у ветеринарну установу для профілактичних заходів. Вакцинувати тварин треба із тримісячного віку. Повідомляйте заклади охорони здоров’я та ветеринарні служби про випадки укусів, доставляйте до ветеринара собак, котів, які покусали людей чи тварин, для десятиденного карантинування, а постраждалих – для медогляду. Своєчасне лікування збереже життя вам і вашому улюбленцеві! Купувати, продавати тварин, брати участь у виставках, перевозити в інші населені пункти можна за наявності ветеринарного свідоцтва чи довідки за формою1, ветеринарного паспорта з відміткою про імунізацію проти сказу, що проведена не більше 12 місяців тому і не менше 30 днів до вивозу. При виїзді за кордон треба мати результати дослідження сироватки крові тварини на наявність антитіл до вірусу сказу. Таке дослідження проводять у Центральній державній лабораторії ветеринарної медицини. До полювання допускаються лише щеплені собаки, про що у мисливців мають бути документи. У випадку загибелі собак, котів чи інших тварин групи ризику необхідно повідомити про це ветеринарну установу.
-Що робити людині, якщо її вкусила будь-яка тварина?
-Відразу проведіть місцеву обробку рани: промийте її поверхню водою з господарським милом, краї обробіть 70%-им розчином етилового спирту або 5%-ою настойкою йоду. Тварину, що вкусила, вбивати не можна, її потрібно ізолювати і звернутися в установу ветеринарної медицини.
Ліквідація спалаху цієї вкрай небезпечної хвороби може бути ефективною тільки за спільних дій органів місцевої влади, установ державної санепідемслужби ветеринарної медицини, поліції, лісового та мисливського господарств, а також за підтримки громадськості. Тому не будьте байдужими!
Аліна Зай,м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі