Різдво Пресвятої Богородиці

21 вересня Церква святкуватиме одне з великих дванадесятих свят – Різдво Пресвятої Богородиці. Святий Андрій Критський у слові на день Різдва Богородиці каже: «Це свято є для нас початком інших свят. Воно стало дверима до милості і правди». А за словами святого Івана Дамаскина, день Різдва Богородиці – свято всесвітньої радості, тому що «Богородиця весь рід людський обновила і смуток праматері Єви на радість перемінила». Марія народилася в невеликому Галилейському місті Назарет, яке серед юдеїв було у зневазі (Євангеліє від Івана 1:46). Батьки її були праведні, Йоаким походив з коліна Юдового, від царського племені Давида, а мати, праведна Анна, з первосвященицького роду Аарона. Найвищим духовним багатством була в них лагідність, доброта і побожність. Та одне велике горе гнітило їх – вони були бездітні, а бездітність у єврейського народу вважалася ознакою гніву Божого. Казали, в кого нема дітей, той позбавлений надії, що серед його потомства народиться Месія.
Одного разу на свято Оновлення храму первосвященик Іссахар не прийняв від Йоакима жертви, та ще й осоромив його привселюдно за бездітність. Жаль і туга сердечна засмутила праведних Йоакима й Анну. Вони щирою молитвою благали Бога зняти з них гірку людську неславу, і Господь вислухав праведників.
Настав той радісний день, коли в Анни народилася дочка, яку батьки назвали Марією. Це була Свята і Преблагословенна Діва Марія, що від Неї мав народитися Господь наш Ісус Христос, Спаситель світу. Це пророкував старозавітній пророк Ісая, який сказав: «Ось дівиця зачала і народить сина, і дасть йому ім’я Еммануїл» (Іс. 7.14). Ці слова справдилися. Свято Різдва Божої Матері у східній Церкві належить до стародавніх Богородичних празників, хоча і не відомо точно, коли він з’явився.
Палестинське джерело каже, що св. Єлена, мати цісаря Константина, збудувала в Єрусалимі храм на честь Різдва Пресвятої Богородиці. У п’ятому столітті про це свято згадує служебник папи Геласія (492-496).
Прихід у світ Божої Матері є особливим джерелом радості для всіх нас. Та життя буває таке складне, і часто ми не можемо знайти підтримки, почути потрібні слова навіть від рідної матері. Тільки в єдиної нашої спільної матері ми завжди знайдемо допомогу і ласку, у Ній знайдемо завершення усієї повноти наших сподівань, нашого теперішнього і майбутнього, через Неї ми прямуємо до вічного Бога.
Нам, віруючим, досить буде інколи глянути на образ Божої Матері та помолитися, щоб спокійно стало на душі. Вона нас зрозуміє, підтримає, у Неї ми знайдемо оздоровлення від хвороб, потіху від скорбот, прощення від гріхів. Тому на всі дні життя нашого прославляймо Матір Божу, Заступницю роду християнського, щоб Вона випросила нам ласку в Бога і прощення наших гріхів. Нехай за молитвами Божої Матері Господь Бог, радість сповістивши світові Різдвом Богородиці, подасть душам нашим велику милість.
Протоієрей о.Юрій Зінчук, настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці, с.Хобултова

Розділ новин: 

Коментарі