Прийшов Спас – бери рукавиці про запас

19 серпня православні християни та греко-католики відзначають свято Преображення Господнього, відоме також як Яблучний Спас.
Згідно з Євангелієм, одного дня Ісус узяв із собою трьох апостолів: Петра, Якова та Йоана – і привів їх на високу гору. Там на їхніх очах він преобразився: його вбрання стало сліпучо білим, а обличчя засяяло, мов сонце. Біля нього, уособлюючи пророків, з’явилися Мойсей та Ілля. Світла ясна хмара огорнула їх, а голос з тієї хмари промовив: «Це – Мій улюблений Син, що Я його вподобав: Його слухайте». (Мт.18,5) Петро, думаючи, що остаточно надійшла година Божої слави, хотів натягнути три намети. Але за мить апостоли не побачили нікого, крім самого Ісуса.
Свято відзначають з IV ст. Це одне із дванадцяти найголовніших після Великодня свят східного літургійного календаря. Припадає на Успенський піст, або Спасівку, проте цього дня дозволяється споживати рибу, олію та вино.
Народними назвами цього свята були Другий Спас або Яблучний Спас. Освячення у цей день винограду і різноманітних фруктів та овочів символізує розквіт та плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя.
У давнину в день Преображення Господнього існував звичай частувати плодами бідних. Звичаю цього дотримувалися так суворо, що коли дізнавалися про когось, хто не зробив цього доброго діла, таку людину вважали не вартою уваги і припиняли з нею спілкуватися.
Колись до цього часу правовірні селяни не їли садовини, бо це вважалося великим гріхом. Якщо ж все-таки хто-небудь не втримається і з’їсть яблучко до Спаса, спокутувати цей гріх можна було тільки тим, що сорок днів після Спаса не їсти жодного яблука.
Другий Спас – це день поминання померлих родичів. За народним віруванням, це третій вихід померлих на світ у весняно-літньому сезоні.
Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Цього дня примічали погоду. Якщо день сонячний та безхмарний – осінь буде сухою. Якщо дощовий – мокрою. Ясний день віщує морозну і заметільну зиму. Яка погода на Спаса – такою буде і на Покрову.
Підготував Олексій Біянов

Розділ новин: 

Коментарі