Проводимо Великий піст правильно

Найголовнішим постом упродовж року у православних християн є Великий піст, що триває сім тижнів. У 2016 році він розпочався 14 березня і триватиме до 30 квітня, після чого віруючі з радістю зустрінуть світле Воскресіння Ісуса Христа. До приходу Великодня варто грунтовно підготуватися – провести дні посту в утриманні від мирських спокус, очищаючись духовно і фізично. У цей період потрібно звільнити свою душу від смутку і образ, очиститися від заздрощів та злості.
Досягти очищення і умиротворення допомагають щоденні молитви, якими віруючі починають новий день і проводжають його. Обов’язковим у цей період є відвідування храму і церковних служб. Християнам у піст не можна брати участь у розважальних заходах, слухати музику, голосно сміятися, розмовляти в повний голос; крім того, у піст не пов’язують себе узами шлюбу і не здійснюють обряд вінчання.
Як харчуватися у Великий піст?
Особливою строгістю відзначаються перший і останній тижні Великого посту. З настанням Чистого понеділка від їжі варто повністю відмовитися. Що стосується інших днів, потрібно дотримуватися таких правил харчування:
У певні дні можна споживати рибу: на Благовіщення Пресвятої Богородиці (7 квітня), на Лазареву суботу (23 квітня), у свято Вербної неділі (24 квітня).
У Страсну п’ятницю (29 квітня) треба відмовитися від їжі аж до того моменту, поки під час церковної служби не буде винесена плащаниця.
Загалом у період посту заборонено їсти будь-яку їжу тваринного походження, тобто віруючі відмовляються від м’яса, кави та чаю, молочних страв, алкогольних напоїв та яєць.
Тижні Великого посту
Великий піст триває сім тижнів, кожен з яких має своє найменування і традиції.
1 тиждень (з 14 по 20 березня). У Федорову седмицю християни згадують всіх захисників віри Христової, а в суботу вшановують пам’ять великомученика Федора Тирона.
2 тиждень (з 21 по 27 березня). У другий тиждень посту варто згадати Григорія Паламу – православного святого, богослова і філософа, в честь якого він і названий.
3 тиждень (з 28 березня по 3 квітня). Цей період носить назву хрестопоклонної седмиці. Православні поклоняються Животворящому Хресту.
4 тиждень (з 4 по 10 квітня). У четверту седмицю православні згадують діяння богослова і філософа Іоанна Ліствичника.
5 тиждень (з 11 по 17 квітня). На п’ятій седмиці Великого посту віруючі повинні пам’ятати про Марію Єгипетську, покровительку грішниць, які покаялися.
6 тиждень (з 18 по 24 квітня). Передостанній тиждень називається Вербним. У цей час християни згадують про вхід Ісуса в Єрусалим.
7 тиждень ( з 25 квітня по 1 травня). Страсний тиждень має найсуворіші правила. У ці сім днів віруючі повинні покаятися, прийняти причастя і очиститися від гріхів, оскільки саме в цей час син Божий терпів страшні муки.
Кожен день Страсної седмиці має назву Великого, адже цей період був наповнений важливими подіями. У ці дні відбулася Таємна вечеря, слідом за нею зрада сина Божого, його страта на Голгофі і чудесне воскресіння з мертвих. Після закінчення останньої седмиці настає довгоочікуване свято Великої Пасхи.
Хто може не дотримуватися посту?
Певні послаблення або повне скасування фізичного посту дозволяється тим категоріям людей, для яких постування може стати шкідливим. Це передусім діти, вагітні і матері, які годують, а також хворі, військові та люди, які займаються важкою фізичною працею. Якщо за медичними показниками людині треба вживати молоко чи білкову їжу, вона може це робити. Є певні послаблення і для студентів: так у духовних навчальних закладах під час Великого посту у суботу та неділю дозволяють вживати рибу. З питаннями про благословення на послаблення посту можна звертатися до священика.
Проте послаблення чи скасування фізичного аспекту посту не означає, що така людина може зовсім не постувати. Потрібно обмежити себе у веселощах, перегляді телепередач та в роботі в Інтернеті, менше часу проводити у соціальних мережах.
Як постувати дітям?
Діти можуть не дотримуватися посту взагалі або трохи постувати вдома, а у школі їсти те, що там подають. Варто розповідати дітям про піст як про особливий період життя, час покаяння й очищення, час підготовки до Великодня. Хай вони бачать, як постують батьки. Краще не примушувати дітей постувати, а пропонувати їм це на власний розсуд.
Чи можна вживати алкоголь?
Під час Великого посту церковний устав дозволяє вживати помірну кількість вина чи пива по суботах та неділях. У тій культурі, де склався наш устав, міцних напоїв не було зовсім, а вино обов’язково розводили наполовину водою. Тож стосовно міцних напоїв кожен може вирішувати сам: чи зовсім відмовитися від них на термін посту, чи дозволити собі помірковано вживати у ті дні, коли за уставом дозволяється вино. А пам’ятати про поміркованість варто усім.
Чи можна їсти морепродукти?
Церковний устав це не регламентує. За грецьким звичаєм, морепродукти дозволяють вживати у суботу та неділю. Проте у нашій країні деякі види морепродуктів вважаються делікатесами. Екзотичну їжу навряд чи можна вважати пісною. Згадаємо святого Іоанна Златоуста, який казав, що вартість пісного обіду має бути меншою за вартість скоромного, а різницю, за його словами, треба віддати бідним.
А що про солодощі?
Це саме стосується також солодощів, серед яких можуть бути зовсім пісні за складом продуктів, але надто екзотичні та зовсім не «пісні» за ціною.
Чим можна займатися під час посту?
Період Великого посту краще розцінювати з позитивного боку. Акцентуйте увагу не на тому, що це певні обмеження, які треба перетерпіти, а на тому, яким сильним стає ваш дух, коли ви докладаєте зусилля і дисциплінуєте себе. Усі обмеження можуть бути цінними не самі по собі, а як засоби для нашого духовного зростання. У цей період добре займатися благодійністю, наприклад, зібрати речі для дитячого будинку, але достатньо проявити турботу і у своєму домі: приготувати вечерю батькам, прибрати у коморі.
Підготувала Аліна Зай

Розділ новин: 

Коментарі