Нещодавно у військовому містечку №1 діти готувалися до зустрічі Нового року підпалюванням петард. Стояло гучне відлуння, і люди намагалися обходити ігрища стороною. Не знаю, чи присоромив хтось дітей за небезпечну забавку, але я вирішила, що життя дорожче, і поспішила додому. Залишається сподіватися, що ці хлопчаки ніколи у своєму житті не зіштовхнуться з реальною небезпекою, як-от на війні. Минулого року у зв’язку із ситуацією на сході по всій території України відмовилися від використання феєрверків та салютних установок на час новорічних святкувань. Однак навіть тоді як діти, так і дорослі гралися в подібні забавки. Поки що ніякої заборони запалювати вогненебезпечні засоби немає.
У період зимових свят торгівля піротехнікою завжди оживає, попит на феєрверки, салюти, петарди, бенгальські вогні зростає у кілька разів. Мало який суб’єкт господарювання, що працює у сфері торгівлі, не спокуситься отримати додатковий дохід. Однак для реалізації вибухових, димових, іскрових та інших пристроїв треба мати дозвіл і забезпечити належне їх зберігання. До працівників, які безпосередньо продають піротехнічні вироби, є свої вимоги. Так їм необхідно пройти навчання, інструктаж, перевірку знань із пожежної безпеки, охорони праці. У штаті суб’єкта господарювання, який торгує побутовими піротехнічними виробами, обов’язково повинен бути хоча б один працівник, який пройшов цю підготовку.
У відділах з універсальним асортиментом товарів піротехніку можна реалізовувати тільки на верхніх поверхах торговельних приміщень, які до того ж повинні бути обладнані системою пожежної безпеки. У жодному разі такі засоби не можна продавати на ринку. Під забороною і продаж вибухових пристроїв неповнолітнім.
У Володимирі-Волинському, вочевидь, також наявні факти незаконного продажу піротехнічних засобів. Навіть більше – придбати їх можна не тільки на місці, але й в Інтернеті, бандероллю просто з Китаю. Начальник Володимир-Волинського відділення поліції Михайло Бобик підкреслює, що штраф за реалізацію піротехніки у недозволеному місці – від 595 до 1020грн., а за повторне правопорушення сума зростає до 1700грн.
«13 грудня цього року близько 10-ої години надійшло повідомлення від лікарів швидкої допомоги. До них було доставлено малолітнього хлопця 2002р.н. з термічними опіками руки. Коли оперативно-слідча група виїхала на місце події, то з’ясувала, що дитина отримала ушкодження внаслідок розриву піротехнічного засобу. Проводиться перевірка, поліція встановлює, де малолітній взяв піротехніку», - розповідає про інцидент Михайло Бобик. Подібні випадки трапляються щороку, а в новорічну ніч небезпека залишитися травмованим досягає свого піку. Начальник місцевого відділення поліції стверджує, що самі продавці несуть величезну моральну відповідальність за те, кому продають небезпечну забаву. На жаль, пересічному громадянинові, та й дитині, отримати небезпечну іграшку в руки не важко, хоча працівники поліції все одно докладають зусиль, щоб зменшити стихійну торгівлю піротехнічними засобами.
Михайло Бобик звертається до жителів міста із проханням не використовувати піротехнічні засоби у місцях скупчення людей, подумати про свою безпеку та оточення. «Не зважаючи на те, що наближається свято, рекомендую людям утриматися від використання петард, феєрверків чи інших піротехнічних засобів. Можна обійтися і без цього. Зекономите гроші та збережете здоров’я, а може, навіть життя», - каже Михайло Петрович.
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський
Коментарі