«Перша вранішня думка – це програма на цілий день»

Депресія – один з найпоширеніших станів, на який скаржаться відвідувачі психотерапевтів, особливо у весняний період та пізньої осені. Конкретно якогось одного загальноприйнятого визначення її появи немає, тому причини слід розглядати у кожному конкретному випадку окремо. Зазвичай у людини знижується життєвий тонус («немає сил»). Їй важко як заснути, так і прокинутися. Вже зранку з’являється відчуття втоми, постійно переслідує небажання щось робити. Колись весела й життєрадісна людина стає байдужою до всього, що приносило радість і натхнення, починає уникати спілкування з рідними та друзями, скаржитися, що «опускаються руки», «не знаю, як жити далі», «мені ніщо не приносить радості», «залиште мене у спокої»… Їй байдуже до свого зовнішнього вигляду, одягу, якості їжі, безладу навколо. На оцінки та зауваження інших може реагувати плачем, замиканням у собі чи несподіваними вибухами агресії. Її переслідують постійна тривога, відчай, печаль. Самооцінка занижена або взагалі відсутня. Опущені плечі, погляд собі під ноги, сповільнені рухи, мова – ось явні ознаки депресії.
Суспільні норми життя, реклама формують загальне уявлення про те, як людина має жити, виглядати, чого досягти, що таке успіх, багатство. І якщо їй не вдається відповідати цим стандартам, вона може розчаруватись у житті і, як наслідок, впасти у депресію.
У шкільні роки теж немало випадків депресивних станів, адже рамки системи освіти скеровані основним чином на розвиток інтелектуальних здібностей, а діткам з іншими переважаючими нахилами доводиться нелегко. Як компенсація – гуртки, студії, майстерні, музичні, художні, спортивні школи. Там дитина може відчути смак перемог і те, що є інші діти, яким теж подобається і вдається не лише навчання. Навіть у дошкільнят іноді проявляється стан, близький до депресивного, здатний дуже «мило» виглядати. Здебільшого це чемні дітки, які постійно звикли бавитись самі, не приносячи батькам зайвого клопоту. Така дитина дуже вигідна, але ніхто не знає, що може відбуватися у її серденьку та голівці. Тому варто за нею поспостерігати, бо інколи такий стан може перерости навіть у трагедію. В підлітковому віці депресивних станів ще більше, адже фізіологічні зміни, різна швидкість росту різних систем та органів, гормональні перепади, перша закоханість, бажання самоствердитись… - увесь цей «мікс» здатний навіть привести підлітка до думок про самогубство чи реальних спроб. І повірте, більшість із цих дітей не бешкетники, а з вигляду досить спокійні та ввічливі. Тому звертаюсь до батьків: стежте за змінами настрою та поведінки дитини, розмовляйте з нею, знайдіть час, щоб дізнатися про її інтереси та вподобання. Всім батькам та підліткам слід хоча б раз звернутися за консультацією до спеціалістів. Як свідчить практика, до психолога батьки зазвичай звертаються вже тоді, коли сталося щось неприємне, коли допомогти вже набагато важче.
Чому депресія виникає навесні та пізньої осені? У цей період як весь наш організм, так і кожна клітиночка не мають достатньої кількості вітамінів, макро- та мікроелементів і страждають від кисневого голодування. Недостатність сонячного світла й тепла не сприяє синтезу деяких життєво необхідних речовин. А це важливо для життєдіяльності організму. Тому пропоную вашій увазі прості кроки, які допоможуть швидко відчути прилив сил та енергії і не допустять депресію у ваш дім.
Найперше: питтєвий режим та раціон харчування. Важливо з самого ранку випивати склянку очищеної води і привчити до цього діток. Можна їм привести таку аналогію: як ми вмиваємося зранку, прокинувшись, так і кожна наша клітиночка хоче очиститись після нічного сну і стати красивою. Далі протягом дня між прийомами їжі теж потрібно випивати по кілька ковтків чистої води, щоб підтримувати робочий режим і тонус. Їсти варто малими порціями кожні 3-4 години. Вставати з-за столу, відчуваючи трохи голод. Варто щодня споживати салати із сезонної зелені. У ній багато хлорофілу, що сприяє підняттю імунітету, насиченню клітин киснем та засвоєнню інших поживних речовин, які необхідні саме весною. В окремих випадках, за порадою лікаря, варто пропити курс макро- та мікроелементів органічного походження. Їхню необхідність можна перевірити розгорнутим аналізом крові. Вітаміни С, Д та Е – завжди в пошані.
Через шкіру ми теж можемо впливати на стан свого організму. Тому ванни з настоєм молодої кропиви – розкіш для волосся та всього тіла. Ванни з додаванням двох столових ложок морської солі забирають втому, а контрастний душ зранку проганяє будь-яку депресію. Та перед тим, як робити такі процедури, порадьтеся зі спеціалістом.
Рух – швидка ходьба, 30-60-хвилинні вечірні прогулянки сприяють солодкому здоровому сну.
Перегляд телепередач, особливо у вечірній час, обмежте, так як мозок запам’ятовує останню інформацію, яку сприйняв, прокручуючи її втілення у ваше життя наступного дня. Зранку після пробудження, ще лежачи у ліжку, зафіксуйте першу думку, яка виникла у вашій голові: якщо вона негативна, щось схоже на «знову на роботу, як мені це все набридло», тоді вітаю – цілий день будуть перешкоди та негаразди. Перша вранішня думка – це програма на цілий день. Ваш мозок не розуміє, для чого це вам, але якщо господар замовив, потрібно втілювати! Тому намагайтеся налаштовувати його на позитивну думку, можливо, на таку: «Привіт, усе живе, радію новому дню, новим відкриттям та враженням, новим зустрічам і можливостям!» Поспостерігайте, як пройде наступний день. Упевнена, якщо позитивний спосіб мислення стане звичкою, тоді і якість життя зміниться на краще, і депресії тут не місце. Можете не вірити, але перевірте: маленькі прості кроки ведуть до кардинальних позитивних змін.
З любов’ю ваша Наталія Рахель

Розділ новин: 

Коментарі