Перевірки без попереджень та відеорегістратори: чи захистять вони наші інтереси?

15 березня в Україні відзначають День захисту прав споживача. Стаття 42 Конституції стверджує, що держава захищає права споживачів, а тому кожен має право відстоювати свою позицію в разі порушення з боку відповідних органів чи осіб. 10 вересня 2014 року відповідно до постанови Кабміну України №142 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» в нашій державі була створена Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів». Обсяг діяльності цієї служби досить широкий, а, що стосується захисту прав споживачів, то це контроль у сфері робіт і послуг, внутрішньої торгівлі, реклами та дотримання антитютюнового законодавства. Здійснює служба державний ринковий нагляд, метеорологічний нагляд, контроль у сфері ціноутворення.
13 березня у Володимирі-Волинському відбувся «круглий стіл», приурочений до Міжнародного дня захисту прав споживачів. У приміщенні міської ради зібралися підприємці міста. На жаль, самих споживачів було досить мало.
Заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби України у Волинській області Геннадій Кожевников ознайомив присутніх з основними завданнями служби, яка складається з 10 підрозділів.
-Задля того, щоб забезпечити належний захист прав споживачів, уряд прийняв концепцію про реформування контролюючих органів, - сказав пан Кожевников. – Скарга з боку споживача повинна бути чітко обґрунтованою, а підприємець зі свого боку зобов’язаний дати чіткі пояснення. При порушенні прав споживача підприємець отримує припис, у разі невиконання якого справа передається у правозахисні органи. Якщо ж претензія споживача виявилась необґрунтованою, підприємець має право вирішити питання за посередництва суду.
Були запрошені до слова керівники деяких підрозділів, які ознайомили із специфікою своєї діяльності та дали корисні поради і важливі інструкції. Тетяна Хмарук, яка очолює управління захисту споживачів ГУ, нагадала про необхідність наявності у всіх закладах куточка споживача та інформаційного куточка. Нині Держпродспоживслужба наділена повноваженнями викликати поліцію і передавати справу до суду у разі некоректного поводження чи проявів непокори до вимог законодавства. Тепер при перевірках будуть використовуватися відеорегістратори. Відповідно до Закону України «Про права споживачів», у міській раді створена гаряча лінія, на яку споживач може звернутися в будь-який час. Перевірки підприємницької діяльності будуть проводитися планово і згідно зі ступенем ризику.
Особлива увага була приділена оформленню скарг. Нині скарги розглядаються тільки у письмовому вигляді з обов’язковим додаванням копій документів, які підтверджують порушення.
Звичайно, одним з найважливіших питань для нас як споживачів є якість товарів на ринках та в магазинах. А тому цікавою була інформація Ольги Семенюк, начальника відділу ринкового нагляду. Виявляється, ми маємо право вимагати від підприємця декларацію про відповідність, яка підтверджує якість продукції. Перелік товарів, що підлягають декларуванню, можна побачити на сайті Держпродспоживслужби http:/voldpss.gov.ua
Найбільше запитань отримав начальник відділу нагляду за харчовими продуктами Георгій Погремський. Він підкреслив, що ввірена йому служба контролює якість та безпечність харчових продуктів, перевіряє підприємства, які реалізують харчову продукцію. З 4 квітня 2018 року вступає в дію Закон «Про нагляд за харчовими продуктами», згідно з яким перевірки і підприємств, і закладів харчування будуть здійснюватися без попередження. Щодо контролю за станом продуктів, які отримують шляхом забою тварин, то діють ветеринарні лабораторії – регіональна і дві міжміські, які роблять аналіз цієї продукції. Одна з міських лабораторій знаходиться у Володимирі-Волинському, її очолює Надія Лозовицька. У зв’язку з епідемією захворюваності свиней, яка виникла у Рівненській області та в сусідній Польщі, посилюється контроль за продуктами тваринного походження, на це виділені кошти. Всі вироби сільськогосподарської продукції в обов’язковому порядку мають бути зареєстровані. З третього вересня 2018 року всі виробники харчової продукції мають забезпечити у себе на підприємствах систему безпечності харчових продуктів. При наявності виробничої лабораторії обов’язковим є аналіз державної лабораторії.
Відділення Держпродспоживслужби діє і у Володимирі-Волинському. Керівником відділу призначений Роман Сергієвич. Установа знаходиться на вулиці Кобзарській, 3. На питання про те, з якими скаргами найчастіше звертаються громадяни міста та району, Роман Степанович відповів:
-Найчастіше це скарги, пов’язані з порушеннями у торгівлі. Нещодавно виник конфлікт у магазині «Наш край». Перевірка скаргу заявниці не підтвердила. Почастішали скарги у зв’язку з нарахуваннями за електроенергію та газопостачання.
На прохання представників ГУ Держпродспоживслужби нагадаємо телефони установи: (0332)72-93-81, (0332) 72-55-83. Електронна пошта: gu.dpssvolyn[email protected], [email protected].
І все ж пам’ятаймо стару істину про те, що кожного з нас захистить лише наша совість і відповідальність перед ближніми. Захист прав споживачів – справа самих споживачів. Саме такими роздумами і закінчилося засідання «круглого столу».
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі