ПАМ'ЯТЬ СВЯТОГО ЙОСАФАТА ВШАНУВАЛИ У ВОЛОДИМИРІ

ПАМ'ЯТЬ СВЯТОГО ЙОСАФАТА ВШАНУВАЛИ У ВОЛОДИМИРІ
ПАМ'ЯТЬ СВЯТОГО ЙОСАФАТА ВШАНУВАЛИ У ВОЛОДИМИРІ

У 2023 році в Україні і світі вшановують пам'ять святого Йосафата Кунцевича.

Майбутній святий народився у 1580 році у місті Володимирі. Він походив із збіднілої шляхетської родини, батько його, Гаврило Кунцевич, займався торгівлею і був судовим засідателем, а мати Марія походила із сім΄ї урядовців.

Любити Бога малого Іванка навчила мама, яка водила його до церкви святої Параскеви( тепер на цьому місці хрест і обеліск по вулиці Ковельській).

У церкві був хрест, з якого, згідно свідчення самого Івана( так його звали у миру) серце пронизала іскорка, котра спонукала його служити Богові.

Коли Іван пішов до школи, виявилося, що він є дуже здібний до навчання. Його батьки, з метою забезпечити синові майбутнє, відправили хлопця до Якентія Поповича до Вільнюсу, купця і міського радника. Було це приблизно в 1595-1600 роках. Там Іван сумлінно виконує свої обов’язки, знаходить час на молитву і на вивчення релігійних  книг.

Життєвою мрією молодого придворного купця було цілковите служіння Богу

У 1604 році молодий Іван Кунцевич залишив обов’язки продавця в магазині та вступив до монастиря Св. Трійці .Він проводив дуже аскетичне життя, активно молився, читав, Святе Письмо, чимало днів утримувався від їжі, жив самітником у порожньому монастирі. Так розвивав у собі духовність і відданість Богу.

Місцем проповідей Йосафата була церква Святої Тройці у Вільнюсі та інші церкви Вільнюса та околиць. Слово Св. Йосафата Кунцевича було живе, переконуюче, зрозуміле для кожного. Його слухали не лише католики, а й православні та протестанти.

Як священик, Йосафат надзвичайно старанно виконував свою життєву місію – проголошував Слово Боже. Йосафат розмовляв усюди, при кожній нагоді з усіма людьми, незважаючи на їх соціальне походження. Слова, що виходили з його вуст, мали на меті лише одне – єдність Христової Церкви(аби православні і католики були в єдності).

У 1618 році Йосафата було висвячено на архиєпископа Полоцького.

Будучи єпископом, він реформував монастирі та духовенство, вимагав від священиків, щоб відправляли Літургії принаймні в неділю і свята, періодичної сповіді. Для менш освічених священиків написав „Катехизм”. Поширював католицьку літературу, особливо ту, у якій детально пояснюються відмінності між православними та греко-католикам.

Загинув Йосафат мученицькою смертю 12 листопада 1623 року умісті Вітебську- його вбили релігійні супротивники.. Похований у соборі святого Петра у Ватикані.

З нагоди 400 річчя пам΄яті святого Йосафата у його рідному мусті відбулися заходи щодо вшанування видатного уродженця.

6 листопада до історичного музею завітали гості- студенти кафедри сакрального  мистецтва Львівської Національної Академії мистецтв та їх викладач Роман Василик разом із єпископом, главою Луцького екзархату Української Греко-католицької церкви владикою Йосафатом Говерою. Працівники музею організували для гостей екскурсію по пам΄ятках історії міста Володимира. Студенти приїхали із певною метою - вшанувати 400 років світлої пам΄яті святого Йосафата Кунцевича, який народився у 16 столітті в нашому місті. Творчі молоді люди будуть брати участь у пленері - малюватимуть картини на Володимирщині.

 Гостям з Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської і Закарпатської областей дуже сподобалося місто Володимир та його старовинні пам΄ятки.

12 листопада – у день пам΄яті нашого земляка- у церкві Святого Йосафата (колишня кірха) відбулося Богослужіння за участю єпископа Йосафата Говери, духовенства та вірян зі Львова, Червонограда, Жовкви, Золочева.

Віряни відвідали місце, де народився Йосафат, оглянули храми міста Володимира.

Богдан Янович.

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: