Ось мій диплом - де мої гроші? Або чому освіта - це інвестиція

Публікації

Якщо розгляди освіту як інвестицію, то потрібно врахувати 3 моменти:
1. Гарантії, що вкладені гроші повернуться.
2. Час, за який вони повернуться.
3. Порівняти з можливими альтернативами.
Розгляньмо приклад. Візьмемо відомий виш та популярну спеціальність.
Київський національний університет імені Т. Шевченка, юридичний факультет. Рік навчання за контрактом коштує 46 тисяч гривень.
Відкриваємо сайт rabota.ua і починаємо шукати першу роботу юристом (запит «юрист без досвіду»): помічник юриста.
40 вакансії у Києві із заробітною платою 7-8 тисяч гривень. На державній службі знаходимо ще цікавіші варіанти: зарплата від 5 тисяч гривень для юристів-початківців.
Зробимо прості підрахунки: щоб повернути кошти, витрачені на державну освіту, юристу потрібно працювати приблизно 3 роки.
Так, студенти можуть йти працювати за фахом після 3 курсу. Можуть перейти «на бюджет». В принципі, можливо знайти гарну роботу. Але щоб нормально працевлаштуватися, потрібно пройти через безліч «якщо» і «можливо». Задовольнити, виконати безліч особливих умов, розібратися в нюансах. Для інвестицій такі слова сигналізують про високий ризик.
Тому я б рекомендував обирати спочатку не освіту чи виш, а професію. І особливо звернути увагу, наскільки вона буде потрібна через 6 років. Обравши професію, можна розглядати виш, який буде відповідати вашим вимогам та бажанням.
Не секрет, що зараз високодохідні професії ті, що пов’язані з IT та digital. Знову повернемося до сайту rabota.ua. На запит «IT» видає приблизно 4 тисячі вакансій. І це тільки IT. Розмір заробітних плат там стартує від 500 доларів; а через пів року досвіду на позиції «Junior» вже досягає 1500 доларів за місяць. І це не межа, а лише початок. Наших IT-спеціалістів раді бачити у всьому світі. Так історично склалося, що ІТ- освіта в Україні є однією з найякісніших. На пострадянському просторі залишилися сильні технічні школи. На уроках все ще дають глибоку та ґрунтовну, у порівнянні з іншими країнами, математичну базу. І як кажуть, з наступного року ЗНО з математики стане обов’язковим. Щоправда, не завжди пояснюють, як застосовувати її на практиці. І з цим програмістам вже доводиться справлятися самостійно або поглиблювати знання на професійних ІТ-курсах.
Вартість та строки навчання на IT-професії можуть бути різними. Але хотів би звернути увагу: обирати навчання потрібно строком від 6 місяців. Як би не хотілося «все, бігом і задешево», не піддавайтесь. Ми ж з вами не у Forex граємо.
Альтернативою формальній освіті може бути створення власного бізнесу. Усі гроші, що ви витратили б на навчання, можна розглянути як капітал та вкласти у розвиток власної справи. Там диплом не потрібний. Там потрібні знання, здібності та сміливість. Але про щомісячну зарплату і стабільність можна забути.
Особисто я підтримую такий підхід, що освіта — це інвестиція. Це і мій власний досвід.
20 років тому я заснував Комп’ютерну Академію «ШАГ» саме через розуміння того, що моя освіта має давати не просто теоретичні знання, а приносити мені гроші.
(Дані взяті на сайті rabota.ua за серпень 2019).
Дмитро Корчевський, доктор педагогічних наук, засновник Комп’ютерної Академії «ШАГ».

Розділ новин: 

Коментарі