Обережно: у зоні ризику – «нещасливі» закохані, безробітні, боржники, ті, хто чекає рідних з війни…

Рішення людини покінчити життя самогубством – велике потрясіння для рідних і близьких. Здебільшого самогубців вважають людьми слабкими, психічно нездоровими. Україна входить до групи країн із високим рівнем суїцидальної активності (більше 20 самогубств на 100 тисяч населення). Чим же є суїцид з точки зору психіатра, які є шляхи вирішення даної проблеми? Розповідає лікар-психіатр Володимир-Волинського ТМО Микола Пех:
-Однією з головних причин, що провокують суїцид, є психологічна травма, яка сприймається людиною як критична і абсолютно нестерпна. До таких травм можуть відноситися серйозне захворювання, смерть близької людини, нерозділене кохання, втрата роботи, економічні проблеми, а також багато іншого. З часу, відколи в Україні триває неоголошена війна, спроби суїциду чинять люди, які втратили рідних на війні, жінки, що подовгу чекають, а отже, перебувають у стані невизначеності, люди, які втратили постійне місце проживання. Те, що однією людиною може сприйматися як важка, але не критична ситуація, для іншої – справжня трагедія.
Психологічна травма може бути ніби і не надто сильною, але життєва ситуація, яка триває довгий час і ніяк не вирішується, наприклад, пов’язана з невиплатою боргів, може призвести до думки про самогубство. Нерідко суїцид провокується наявністю у людини таких психічних захворювань як затяжна депресія, маячні синдроми, сутінковий стан свідомості, гострий панічний розлад, а також деяких інших психічних розладів.
Особливо уважними слід бути батькам підлітків. Обов’язково навчайте дітей справлятися зі стресом і розуміти той факт, що безвихідних ситуацій не буває. Покажіть своїй дитині, що вона та її проблеми вас цікавлять, займайтеся спільними справами (без критики і лайки). Обговорюйте різні моменти з життя, розказуйте про себе в такому віці, коли вам несуттєві проблеми здавалися грандіозними, а ситуації – безвихідними. Тримайте на контролі перебування дитини в Інтернеті, адже не секрет, що є різноманітні сайти, які несуть провокативну інформацію. Вони можуть підштовхнути і дорослу людину, не те що дитину до суїцидальних дій. Врешті-решт, зверніться по допомогу до кваліфікованих фахівців.
Необхідно вміти розпізнавати ознаки біди. Для цього будьте уважні до своїх близьких. До суттєвих змін у поведінці відносимо незвично зневажливе ставлення до зовнішнього вигляду, посилення скарг на фізичне нездужання (поганий сон, безпричинна знервованість), постійна втома, порушення уваги зі зниженням якості роботи, прагнення до самотності, відмова від спільних справ, зайвий ризик у вчинках, спалахи дратівливості, відсутність планів на майбутнє, роздавання особистих речей.
Слід пам’ятати, що ймовірність суїциду зростає у час, коли людина залишається сама. Період піків вікової суїцидальності – 17-24 роки, а також в умовах тяжкої морально-психологічної ситуації в сім’ї або найближчому оточенні. Серед молодих володимирчан найбільш поширені суїцидальні спроби так би мовити «романтичного» характеру. У підлітків, особливо у дівчат, серед причин буває навіть те, що мама відмовилась купити бажану річ. Зрада чоловіка може стати причиною суїциду і дорослої жінки. Чоловіки здебільшого покінчують з життям через повішання, перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння. Причини здебільшого криються у проблемах економічного характеру, втраті роботи. Не можу погодитися із тим, що на самогубство зважуються лише слабкодухі люди. У певних життєвих обставинах буває, що і сильні ламаються.
Будьте особливо уважними, коли близька вам людина вже робила спробу суїциду. Якщо така думка у людини вже виникала, то ймовірність того, що вона зважиться на щось подібне знову, висока. Самогубство людини, яка начебто вже виходить із кризи, для багатьох є повною несподіванкою. Більшість намагаються покінчити з життям всього один раз; для тих же, хто може зробити вторинну суїцидальну спробу, найнебезпечніший час — 80-100 днів після першої спроби. Причина у тому, що після першої спроби піти з життя люди відчувають постійну підтримку оточуючих. Їм приділяють підвищену увагу, і в них виникає відчуття, що всі їх люблять. Однак місяців десь через три життя повертається в колишнє русло. Здається, що найгірше позаду. Але будьте обачними: людина, яка зробила суїцидальну спробу, повертається в нормальний стан повільніше, ніж може здатися.

Допомога при потенційному суїциді

Будьте уважним слухачем. Вислухайте розповідь про почуття людини, що б це не було: сум, провина, страх чи гнів. Інколи, якщо ви просто мовчки посидите поруч, це буде доказом вашої зацікавленості й турботи.
Не сперечайтеся. Не виявляйте агресії, якщо ви присутні під час розмови про самогубство, і спробуйте не висловлювати обурення тим, що почули.
Майте на увазі, що суїциданти з презирством ставляться до зауважень на зразок: «Нічого, нічого, у інших такі ж проблеми, як у тебе», оскільки вони різко контрастують з їхніми стражданнями. Такі фрази лише принижують їхні почуття і змушують відчувати себе ще непотрібнішими.
Вселяйте надію. Дуже важливо, якщо ви під час розмови підкреслите людські можливості й силу, а також те, що кризовий стан звичайно минає, а самогубство безповоротне.
Зверніться по допомогу до спеціалістів. У суїцидантів звужене поле зору, своєрідна тунельна свідомість. Перше їхнє прохання – це часто прохання про допомогу. Хорошим помічником може бути священик, сімейний лікар. Не можна недооцінювати допомогу психіатрів чи кваліфікованих психологів. Ще однією формою допомоги є сімейна терапія, коли найрідніші люди надають підтримку та турботу.

Тетяна Корнійчук, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі