Якось при зустрічі з однокурсницею я почула від неї такі слова: «Можливо, ми жили простіше, але наші діти щасливіші від нас. Перед ними відкриті такі можливості, про які ми і мріяти не могли». Так, коли пригадую нудні лекції і конспекти по політекономії і історії партії, які забирали дорогоцінний час на глибше освоєння іноземної мови, то не погодитися з подругою не можна. А як звужували вибір дітей середні школи, коли ставили умову: або швейна справа, або оволодіння автомобілем. Більше нічого. І дитина, яка не мала ні хисту, ні бажання як до одного, так і другого, буквально страждала від того, що майстри зі швейної справи, а також кваліфіковані водії, які не мали педагогічної освіти, обзивали цих дітей тупими, безрукими і щось в цьому плані. Звичайно, шкільна освіта нині ще не далеко відійшла від цього шаблону, але нових перспектив з’явилося багато. І просто чудово, що є люди, які не тільки відкривають двері цим перспективам, а й успішно втілюють їх життя.
Раїса Дмитрівна і Анатолій Федорович Андреєви, подружжя з «золотим» стажем спільного життя, у 2006 році створили інформаційно-консультативний центр, мета якого – надати людям інформацію про навчання в Польщі, підготувати бажаючих до вступу у навчальні заклади Республіки Польща, щоб, оволодівши польською мовою, здати екзамен і отримати сертифікат по програмі B-1, B-2, по програмі, яка містить 240 уроків на рік. Плідним підсумком цієї діяльності є зарахування волинських дітей до технікумів та університетів Польщі. У 2024 році всі учні, які пройшли підготовку, зараховані до навчальних закладів сусідньої держави і з 1 вересня приступлять до навчання. Навчатимуться вони безкоштовно, а батьки будуть платити за проїзд і проживання і харчування, а також власні потреби. Навчання повністю відповідатиме стандартам і програмам Міністерства освіти і культури Республіки Польща. З 1 жовтня розпочнеться навчання у тих, хто вступив до університетів Польщі.
- Так як Україна є нині країною, яка воює, захищає свою свободу, а наш народ продемонстрував свою силу і міць, то згідно грантів Європейського Союзу, наші діти перший рік навчатимуться безкоштовно. Маються на увазі університети та академії Республіки Польща, - розповідає Анатолій Федорович. – Учбові заклади, які мають можливість, надають гуртожитки. Наша сторона реєструє учнів, здійснює документальний супровід і співпрацюємо з польськими рекрутаційними комісіями, батькам вручаються відповідні документи, які посвідчують вступ їх дитини до польського навчального закладу.
Підготовка дітей до навчання в Польщі включає вік 8-11 класів. Це діти, які у Польщі вступають до технікумів, де отримують робочі спеціальності з атестатом Республіки Польща. Згідно договору між Державою Україна і Республікою Польща, який був укладений у 2006 році, документи перекладаються на відповідні мови, залежно, де має намір працювати випускник навчального закладу: у Польщі чи на батьківщині. При поверненні на батьківщину документи реєструються в обласних відділах освіти. Це задля того, аби підтвердити, що документ відповідає вимогам і стандартам МОН України і випускник має право на професійну діяльність відповідно до обраної спеціальності.
Великий обсяг роботи проводить інформаційно-консультативний центр в Україні. Діти, які хочуть навчатися у Польщі, відвідують заняття з польської мови. Задля цього запрошують вчителів польської мови, яких офіційно реєструють. Цього року з майбутніми студентами працювали кваліфіковані вчителі – Романюк Наталія Петрівна і Василейко Таїсія Іванівна. Нині центр виграв тендер на проведення підготовчих занять в приміщенні ліцею імені Кореневського і нині готуються документи на використання приміщення для занять у Нововолинську.
Учні можуть доїжджати на заняття або ж працювати в режимі он-лайн.
Про здобутки центру і особистих старань Раїси Дмитрівни і Анатолія Федоровича говорить вражаюча цифра. За 18 років діяльності центру середню спеціальну і вищу освіту в Республіці Польща здобули майже 2 тисяч українських юнаків і дівчат. Уже цього року до одного лише технікуму в місті Замость зараховано 22 особи, а в університети – понад 50 осіб.
У 2011 році подружжя Андреєвих отримали запрошення на інавгурацію навчального року, на якій були присутні президент Республіки Польща Броніслав Комаровський та члени польського уряду. Тоді, в 2011 році в центрі підготували до вступу лише в Замойську Академію понад 115 чоловік. Це була незабутня подія, про яку оповіщалось в місцевій Замойський газеті. Раїса Дмитрівна і Анатолій Федорович мали честь провести час і сфотографуватися з членами польського уряду. Українські діти, які розпочинали навчання у Польщі, влаштували колоритний і цікавий концерт. Приймали участь і польські учні.
До розмови долучається Раїса Дмитрівна. Вона наголошує на тому, що термін навчання у польських навчальних закладах на рік менший, ніж в Україні. Акцент ставиться на спеціалізації, тобто багато предметів, які майбутнім спеціалістам не пригодяться, але чомусь в навчальних закладах України все ще викладаються, в Європі виключені з навчального процесу. Цікавою і навіть захоплюючою є практика на відповідних фірмах, де практикант отримує зарплату до 1800 злотих в місяць. За 3-4 місяці практики студент може отримати хороший гонорар, а це найкраща мотивація для успішного навчання, щоб бути спеціалістом високого класу і відповідно бути самодостатнім. Отож, навчання в Польщі забезпечує високий рівень кваліфікації і власного добробуту.
З 1 вересня 2024 року знову працюватимуть підготовчі курси в інформаційно-консультативному центрі. Організатори та керівники центру відвідуватимуть навчальні заклади, щоб надати учням відповідну інформацію та залучити до відвідування занять з польської мови. До цієї акції долучається і наш сайт, оскільки саме в співробітництві з нами Раїса Дмитрівна та Анатолій Федорович вже розпочали свою інформаційну діяльність.
Антоніна Булавіна м. Володимир
Коментарі