НЕЗАБУТНІЙ МАЕСТРО ІГОР СТРАВІНСЬКИЙ

НЕЗАБУТНІЙ МАЕСТРО ІГОР СТРАВІНСЬКИЙ
НЕЗАБУТНІЙ МАЕСТРО ІГОР СТРАВІНСЬКИЙ

Земля Володимирщини стала колискою для багатьох талантів, які отримали славу і визнання у світі. Одним з таких геніїв є Ігор Стравінський – відомий композитор. 17 червня виповнилося 140 років від дня його народження.
Митець народився в російському місті Оранієнбаум, але важлива частина його життя тісно пов’язана з Україною. В Устилузі мав маєток відомий київський лікар Гаврило Носенко. Його донька Катерина організувала у цьому прикордонному містечку лікарню для міщан. На літній відпочинок до родичів приїздив і Федір Стравінський (батько майбутнього композитора) із дружиною Ганною Кирилівною, яка доводилася рідною сестрою дружині Гаврила Носенка. Так Стравінські переїхали до Устилуга і полюбили це маленьке волинське містечко з давньою історією. 
Федір Стравінський закінчив Ніжинський ліцей і юридичний факультет Київського університету, Санкт-Петербурзьку консерваторію, був освіченою людиною, але життя присвятив мистецтву: співав у Маріїнському театрі в Санкт-Петербурзі, оперних театрах Києва, Харкова, Одеси. Він мав велику бібліотеку, дружив з українським істориком Дмитром Яворницьким. Своїх чотирьох синів Ігоря, Юрія, Романа і Гурія виховував в українському дусі, читав їм твори Тараса Шевченка. Будучи вже відомим композитором, Ігор Стравінський розповідав, що вони є нащадками українського козацького гетьмана Івана Сулими. Він навіть свого сина назвав подвійним іменем Святослав-Сулима.
Ігор Стравінський за наполяганням батьків закінчив юридичний факультет Петербурзького університету, але не працював за спеціальністю, бо перемогла любов до музики. Навчався у відомого композитора Римського-Корсакова, який був батьком його однокурсника. Згодом Ігор Федорович одружився зі своєю двоюрідною сестрою Катериною Носенко, у них народилося четверо дітей. Усі вони були здібними, а син Федір став відомим швейцарським художником. У 1907 році композитор звів в Устилузі будинок у стилі швейцарського шале (зберігся донині), разом зі старшим сином посадив липову алею. Саме в Устилузі Ігор Стравінський написав свої найвідоміші твори «Весна священна», «Весіллячко», балет «Петрушка», які принесли йому світову славу.
У 1914 році почалася Перша світова війна і він із дружиною й дітьми виїхав до Франції, а пізніше – до США. Жив у Голлівуді, писав твори, виступав з концертами, дружив із Чарлі Чапліном, Пабло Пікассо, Уолтом Діснеєм. У 1939 році померла його дружина, згодом – старша донька і мама, проте митець не зламався, продовжував творити. 
У Радянському Союзі музику Стравінського не визнавали, він був під забороною. У 60-і роки ХХ століття, коли до влади прийшов Микита Хрущов, ситуація змінилася. Композитора запросили з концертами до Москви і  Петербурга. Він хотів приїхати до милого серцю Устилуга, навіть беріг ключі від свого будинку, але влада не дозволила. Лише у 2013 році в Устилузі побувала його праправнучка Анастасія Козаченко, яка працює культурологом і живе в Москві. 
Цікавим було і особисте життя великого маестро. Перша дружина, яка народила йому двох синів і двох доньок, померла від туберкульозу. Він одружився вдруге, з Ганною Холодовською, співачкою, піаністкою і незмінним концертмейстером усіх його виступів. А ще ніжні стосунки пов’язували видатного митця з відомою модельєркою Коко Шанель, яка підтримувала його сім’ю матеріально, дозволила жити у її будинку.
Стравінський любив пропустити чарку-другу, і з цього приводу з властивою йому дотепністю жартував, що його прізвище треба було б писати Стравіскі.
Композитор вільно володів чотирма мовами, а писав сімома: французькою,  німецькою, англійською, італійською, латинською, російською, івритом.
Музика Ігоря Стравінського дуже популярна в Європі і на Заході. У нас її ще тільки пізнають. Митець творив за мотивами українського фольклору, який записував у місцевого населення. 1982 року директор Устилузької музичної школи Володимир Терещук облаштував у закладі меморіальну кімнату всесвітньо відомого композитора, яка за підтримки відомих волинських істориків Олени Огнєвої, Олекси Ошуркевича і Петра Заклекти переросла в музей. Екскурсії тут уже багато років проводить Володимир Терещук. 
Ігор Стравінський прожив довге і насичене життя. Залишив по собі безсмертні музичні твори. Він похований на православній частині кладовища Сан-Мікеле в італійській Венеції, поруч із творчим побратимом Сергієм Дягілевим.
Тож хто ще не був, завітайте до музею Ігоря Стравінського в Устилузі. Пройдіться алеєю, якою колись ходив видатний митець, зайдіть до будинку і відчуйте дух видатного земляка. 
Богдан Янович,  науковий співробітник історичного музею.

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: