«На фоні децентралізації освіти наша практика є найпопулярнішою»

Про здобутки гуманітарного відділу Зимнівської сільської ради розповів його керівник Сергій Будцев.
23 грудня 2015 року рішенням сесії Зимнівської сільської ради була створена структура і затверджено положення про гуманітарний відділ. Напередодні був проведений конкурс на заміщення посади керівника і головного спеціаліста відділу. Перемогу в конкурсі здобули Сергій Будцев та Олена Гус.
Сергій Євгенович Будцев – людина, яка все своє життя присвятила освіті. З педагога він виріс до директора школи, а затим – до заступника начальника районного відділу освіти. Із третього березня 2017 року він очолює гуманітарний відділ Зимнівської сільської ради. Основні напрямки роботи відділу – освіта, культура, спорт та соціальний захист дітей. У відділі створена посада фахівця із соціальних питань, яку обіймає Віра Мудрик. Після створення відділу всі навчальні заклади на території Зимнівської ОТГ були передані на місцевий бюджет. Відділ уклав угоду з районним методичним кабінетом, з районним будинком школяра, а також з художньою та музичною школами. Оскільки діти, які проживають в Зимнівській ОТГ, відвідують вищезгадані заклади, було домовлено, що певну частину зі свого бюджету в ці установи буде виділяти Зимнівська сільська рада.
З 1 вересня 2016 року у відділі став працювати власний методичний кабінет. Було вирішено кардинально змінити підхід до методичної роботи в навчальних закладах ОТГ.
-Методист повинен бути не колишнім інспектором, який наганяв певний страх на педагогів, а партнером, модератором, - каже Сергій Євгенович. – Методична робота фінансується з двох бюджетів: 2,5 ставки методиста – з місцевого бюджету, і 8 вчителів, які курують методичну роботу, – з державного. Ми визначили керівниками методичних об’єднань кращих учителів шкіл, і гадаю, що це справедливо. Звичайно, щось подібне було й раніше, але тоді вчителі, які вели методичну роботу, працювали безкоштовно. Тепер керівник методоб’єднання отримує 20-30% від заробітної плати. Окремо призначено двох методистів, які опікують дошкільну, початкову і позакласну ланки освіти.
Широкий поступ розвитку технологій відкинув потребу збирати людей на семінари та засідання. Нині з ініціативи директора Зимнівського НВК проводяться онлайн-педради, що також є новітнім в діяльності гуманітарного відділу. Методисти стали дійсно однодумцями, які спільно обговорюють і вирішують всі питання. Практика, започаткована гуманітарним відділом Зимнівської ОТГ, була подана на онлайн-платформу «Децентралізація освіти». Керівником цієї шведсько-української платформи є Айдар Саєтдінов. Були подані всі документи задля того, щоб з досвідом зимнівчан ознайомилися всі освітяни України. І ось 23 листопада 2017 року в Києві за підтримки Міністерства освіти та науки України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, посольства Швеції та шведської асоціації громад відбулася конференція, в якій брав участь Сергій Будцев. Волинь делегувала 12 представників.
-На фоні 1500 проектів щодо децентралізації освіти наша практика здобула найбільшу популярність, - не приховує позитивних емоцій Сергій Євгенович. – Це, звичайно, є найкращим стимулом для подальшої діяльності, для нових ініціатив і проектів. Ми плануємо співпрацювати з новоствореними громадами району, надавати послуги нашого методичного кабінету. В планах – реорганізація НВК села Льотниче. Мається на увазі роз’єднання школи та дитячого садка, оскільки це не передбачено Законом про освіту.
Під крилом гуманітарного відділу перебувають ще й культура і спорт ОТГ. Що ж чекає ці галузі?
-Ми плануємо створити центральний будинок культури, який розміщатиметься в Зимному, а всі решта будинки культури стануть філіями, - продовжує Сергій Будцев. – Таким чином відбудеться і реорганізація бібліотек. Ми створюємо належний спортивний простір, маємо молоду і дуже ініціативну людину Ярослава Кондисюка, який очолює відділ «Спорт для всіх».
Як освітянина не можу не запитати Сергія Євгеновича про його особисте ставлення до закриття початкових шкіл, адже за рік, що минає, в ОТГ закрито початкову школу в селі Володимирівка і призупинено діяльність школи в селі Черчичі. Ось як пояснив свою позицію Сергій Будцев:
-Якщо між дітьми немає конкуренції, вони не можуть нормально розвиватися. Крім того, багатолітня практика показала, що дітям із малокомплектних початкових шкіл важко адаптуватися в новому класному колективі. Я вважаю, що діти повинні мати однакові нормальні умови для освіти та розвитку. Ми вже переконалися в тому, що батьки, які спочатку протестували проти закриття шкіл, зараз навіть слухати не хочуть про повернення до цієї школи. Крім того, слід справедливо оцінювати роботу вчителя, який працює з 25-ма учнями, і який лише з 5-ма.
Нашу розмову з керівником гуманітарного відділу перервав телефонний дзвінок. Телефонували з Павлівки. Павлівські педагоги хочуть перейняти досвід Зимнівської ОТГ щодо створення опорної школи. І стало приємно на душі, дуже приємно… Хочеться вірити, що перед підростаючим поколінням ОТГ дійсно відкриваються світлі дороги.
Антоніна Булавіна, с. Льотниче, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі