Масниця – свято, що символізує прощання із зимою

За сім тижнів до Великодня, що цьогоріч випадає на 1 травня, починається Великий піст – із 14 березня до 30 квітня. А ще за тиждень до початку посту проходить Сирний тиждень (Масниця). Таким чином, Масляна розпочалася 7 березня і триватиме до Прощеної неділі – 13 березня.
Своїм корінням Масляна сягає часів язичництва і черпає звідти багато цікавих традицій та веселих народних ритуалів. Наприклад, незмінний атрибут Масляної – рум’яні, гарячі, апетитні круглі млинці, що символізують собою ясне сонечко, таке ж рум’яне і гаряче.
Це свято проводів зимової холоднечі і зустрічі весни в дохристиянські часи було приурочене весняному рівноденню. Масляна завжди супроводжується гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, ситними частуваннями, приготуванням млинців і вареників. Завершується свято обрядовим спалюванням опудала Зими. Християнська церква додала Масницю у свій календар, проте свято так і не набуло християнського змісту.
Кожен день масляного тижня має свою назву і ритуали. Святковий тиждень ділиться на два періоди: з понеділка по середу – Вузька Масляна, а з четверга по неділю – Широка. Під час Вузької Масниці ще можна виконувати господарську роботу, а от у Широку не можна ні шити, ні прати, ні прибирати.
Четвер – розгуляй
Цього дня починається Широка Масляна, коли не можна працювати. Влаштовуються веселі народні гуляння з розвагами: катання на санях, бої, танці, пісні, стрибання через вогнище.
П’ятниця – тещині вечірки
День візиту у відповідь: тещі навідуються до зятів на млинці. Завдання зятя цього дня – показати свою прихильність і повагу до тещі.
Субота – зовичені посиденьки
У суботу невістки традиційно кличуть до себе в гості зовиць, тобто сестер чоловіка, пригощають їх млинцями і дарують подарунки.
Неділя – проводи Масниці, Прощена неділя
В останній день Масляної спалюють опудало із залишками святкової їжі, а попіл розвіюють полем. Цей ритуал супроводжується масовими гуляннями і театралізованими сценками. Після вечірнього церковного богослужіння люди просять один в одного прощення за заподіяні неприємності та можливі образи, щоб вступити у Великий піст із миром в душі. Також цього дня поминають покійних родичів.
Масляний тиждень, по суті, є підготовчим етапом до Великого посту і присвячений примиренню з ближніми, налагодженню добрих стосунків та прощенню образ.
Підготувала Аліна Зай

Розділ новин: 

Коментарі