«Лєший» точно знає, коли яка риба клює!

Публікації

Думками про мистецтво рибальства поділився фанат цієї справи, ветеран війни на Сході, учасник Революції Гідності Андрій Левчук.
Андрій Левчук (позивний - “Лєший”) захоплюється риболовлею з самого дитинства. Спілкуючись з цією дивовижною людиною, у якого світяться очі, коли він говорить про риболовлю, ми намагалися зрозуміти загадкову рибальську душу.
- Андрію, що приваблює вас у рибальстві?
- Відразу скажу – не риба. Колосальну насолоду і навіть адреналін доставляє сам процес лову. Це надзвичайно захопливе заняття.
- А якщо не клює? Ви будете продовжувати ловити, прокидається азарт?
- Кожен рибалка набирається терпіння і сидить цілий день. Є ранковий, вечірній кльов. Удень риба найчастіше – не клює. Тому краще закидати вудку рано-вранці, як тільки почне світати, або вже після п’ятої вечора. Знову ж таки, для кожної риби є свій час кльову: хижаки попадаються на гачок тільки на світанку і заході сонця, такі як судак, щука. А сазана і карася можна і вдень зловити.
Буває, просидиш цілий день - і жодної рибини. Тоді думаєш, іншим разом точно вийде.
- Чи багато часу ви присвячуєте своєму улюбленому заняттю?
- Намагаюся виїжджати якнайчастіше. Іноді на один день, іноді залишаємося з ночівлею. Буває, що відразу після роботи вириваюся з міста - і на ставок. Години три можу посидіти з вудкою, розслабитися, ще й скупатися.
- Любите великі компанії чи, навпаки, на самоті ловити?
- На рибалку зазвичай їздимо невеличкою компанією. Треба ж ще доїхати до місця. Особливо взимку, якщо машина застрягне і не буде кому її виштовхати, - це буде не риболовля, тому одному не дуже зручно. Але і сам можу відвідати ставки чи річку поблизу міста.
- У вас є улюблені рибні місця?
- Улюблені місця, звичайно, є. Але для кожного виду риболовлі це своє місце. Але це особливий секрет кожного рибалки, так, як і у грибників. Грибні місця ніхто не розкриває. У річках зазвичай ловлю восени і навесні: коли вода холодна, річка набагато чистіша.
- На які жертви готові піти заради риболовлі?
- Мало того, що в будні через роботу не висипаєшся, а тут ще у вихідний день встаєш о 3 ранку - і вперед до вечора. Добре, якщо сонце світить, а то буває, що і під дощ потрапиш. А взимку мороз - все одно їду. Іноді по кілька кілометрів пішки ходжу, але ці незручності не псують настрою, навпаки, все, що пов’язане з риболовлею, приносить радість.
- Андрію, ви віддаєте перевагу вудці. А як ставитеся до ловлі сітками?
- Ловля тенетами - це вже не риболовля, а браконьєрство. Це нецікаво: не відчуваєш, як риба клює, як чинить опір. Але найбільше блаженство для мене, коли спостерігаєш над водою за рибою, що наближається до приманки.
- Чи були у вашій рибальській практиці якісь страшні або цікаві випадки?
- Бувало. Одного разу ловив на вудку ляща. Тягну його, а в нього, мабуть, вчепився величенький сом. Він виринув, плюхнувся за лящем і назад пішов. Ще хвилин п’ять я сидів мовчки.
Не забуду випадок, як поїхав на ставок, неподалік Володимира. Вже був жовтень-листопад, досить холодно. Ловили-ловили - не клювало. В кінці вже підійшов до очеретів, а там... білий амур (з похолоданням коропові засинати починають і риба виходить на мілину). Так я його – сачком.
А ще пам’ятаю, як ставок розлився. І на невеликій глибині ми руками ловили карасів десь по пів кіло.
- Не шкода вам рибу виловлювати, адже могла б ще пожити?
- Тварин шкода, коли на них полюють. А риба, якщо не ловити її сітками, розплоджується швидко. Наприклад, товстолобик в рік набирає грамів 500, виходить, що 15-кілограмовому буде близько 40 років. Досить стара риба.
- А змії ваш улов не тягали?
- Ні, але в садки залазили. Одного разу, я ловлю і відчуваю, як нозі холодно стало. Дивлюся, вуж заліз на мене, гріється. Я відганяю, а він знову приповзає. Так і довелося місце поміняти. У воді багато разів товстих, довгих гадюк бачив. Ондатра не боїться поплавка, спокійно його перепливає.
- Андрію, що ж ви робите з рибою, коли зловите?
- Свіжоспійману рибу можна покоптити прямо на природі, зварити наваристої юшки, посолити, пов’ялити, засмажити. А вдома риба згодиться до багатьох страв. Нещодавно дістав з морозильної камери товстолобика, який після очищення досить довго там зберігався. Дружина дуже смачно його приготувала!
Коли багато наловлю, роздаю, іноді продаю. Риба вдома не залежується.
- А чи багато коштів потрібно, щоб вдало порибалити?
- Рибальство - це мистецтво. Найцінніше у ньому - емоції. Їх можна здобути навіть з дерев’яною вудкою і з маленьким гачком. До прикладу, у мене зазвичай небагато йде грошей. Вудка уже є. Накопав черв’яків - і гайда до справи. У такому випадку найбільше коштів витрачаю на бензин, щоб дістатися до місця лову.
Олексій Біянов, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі