Лікарі-епідеміологи застерігають про початок сезону активності кліщів

Публікації

Лікарі-епідеміологи застерігають про початок сезону активності кліщів
Лікарі-епідеміологи застерігають про початок сезону активності кліщів

З настанням теплих днів, люди більше прагнуть на дачні та присадибні ділянки, на відпочинок до лісу, чи водойми, де є високий ризик укусів кровосисних комах, особливо кліщів. Лікарі-епідеміологи застерігають: деякі кліщі можуть бути переносниками небезпечних інфекційних хвороб (кліщового вірусного енцефаліту та лаймбореліозу), що постійно реєструються на території Волині.
Про це йдеться на сайті Волинського обласного лабораторного центру.
На Волині з 1995 року існує активний природний осередок кліщового вірусного енцефаліту (у Ратнівському районі). Починаючи з 2000 року хвороба реєструється вже на територіях Камінь-Каширського, Ківерцівського, Луцького, Маневицького та Шацького районів. Загалом, в області виявлено до 40 територій, де протягом останніх 5 років зареєстрували 15 випадків кліщового вірусного енцефаліту (10 з яких у Ратнівському районі).
Кліщовий енцефаліт реєструється у поодиноких випадках, в той час з лаймбореліозу (хвороби Лайма) ситуація залишається напруженою: лише за останні три роки виявили 108 випадків хвороби Лайма.
Хвороба Лайма виявляється у всіх районах та містах області. Минулого року хворобу виявили у Ковельському, Ківерцівському, Ратнівському районах та місті Нововолинську. На сьогодні в області нараховується понад 130 ензоотичних територій з кліщового лаймбореліозу.
Пізня діагностика цієї хвороби може призвести до ураження нервової системи, опорно-рухового апарату, серця, спричинити інвалідність і навіть смерть людини.
За оперативними даними з приводу укусів кліщів до лікувально-профілактичних установ області за медичною допомогою щороку звертається від 500 до 700 осіб, третина з них — діти. Протягом 2020 року відмічалось понад 500 звернень волинян з приводу укусів кліщами.
Майже у 80% напади кліщів відмічалися: під час відпочинку в лісових масивах, парках та поблизу водойм, а також при зборі ягід, грибів та перебуванні на власній присадибній чи дачній ділянці.
Найбільша активність кліщів спостерігається переважно у весняно-літній період.
Лікарями — епідеміологами постійно здійснюється моніторинг стану інфікованості кліщів бореліями. Щорічно досліджується в межах 6 тисяч кліщів, з яких до 7% заражені збудниками бореліозів. Крім цього, щорічно досліджується до 300 кліщів знятих з людей, при цьому збудник (борелія) виявляються у майже 40% кліщів.
Так, протягом 2020 року лабораторно досліджено 240 кліщів знятих з людей, у 91 випадку (або 38%) виявлено борелії, що становлять потенційну небезпеку для людини.
Лабораторія особливо-небезпечних інфекцій проводить мікроскопію знятих з людини кліщів. Лабораторному дослідженню підлягають цілі неушкоджені, живі кліщі відразу після видалення з тіла людини, які доставляються згідно з направленням лікувального закладу. Прийом кліщів для проведення лабораторних досліджень здійснюється щоденно (крім вихідних днів) за адресою: м. Луцьк, пр. Волі, 55, контактний телефон 23-39-41, 23-39-60.
Епідеміологи вкотре нагадують — ми всі знаходимось в зоні ризику щодо нападів кліщів, не залежно віку, статі, групи крові тощо. Тому рекомендуємо: при виході у лісопаркову зону чи на дачу — відповідно одягатись та використовувати відлякуючи комах репеленти. Кожні 10 хвилин — перевіряти відкриті ділянки тіла та одяг, особливо якщо проходили через чагарники та кущі, а вдома обов’язково провести само- і взаємоогляд тіла та одягу.
Варто завжди пам’ятати: плануючи відпочинок на природі, чи роботу на дачі, слід передбачити небезпеку інфікування згаданими небезпечними хворобами на природі й не забувати про заходи профілактики.
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: