Кров – транспортна система організму. Що потрібно знати, дбаючи про своє здоров’я?

Про те, що таке кров, у чому полягають особливості здачі крові на аналіз, ми поспілкувалися з лаборантом Володимир-Волинського територіального медичного об’єднання Аліною Маркевич.
-Що ж таке кров?
-Кров являє собою одну з різновидностей сполучної тканини. Вона має рідку консистенцію, завдяки чому може вільно переміщатися по кровоносних судинах. Кров підтримує постійний зв’язок із тканинною рідиною і лімфою, складаючи разом з ними внутрішнє середовище організму. В організмі дорослої людини міститься приблизно 5 літрів крові. Клітини безпосередньо не стикаються із кров’ю і взаємодіють з нею через тканинну рідину. Циркулюючи по кровоносних судинах, кров виконує роль транспортної системи, що забезпечує виконання нею різноманітних функцій.
-Дуже часто ми стикаємося з тим, що треба здати кров на аналіз. Який же він буває, для чого потрібен, і в чому полягають особливості здачі крові?
-Загальний аналіз крові прийнято вважати першим обов’язковим лабораторним дослідженням, яке призначають людині, не залежно від віку, передбачуваного захворювання і навіть мети обстеження. Загальний аналіз крові – один з найпоширеніших методів діагностики, що дозволяє лікареві у діагностиці загальних та інфекційних захворювань і оцінці ефективності проведеного лікування. У поняття загального аналізу крові включений комплекс показників, які дозволяють оцінити ступінь насичення крові гемоглобіном; систему кровотворення; виявити запальні реакції. На підставі даних, які лікар отримує в результаті загального аналізу крові, можна зробити висновки про ураження організму людини анемією, пухлиною, алергією, інфекційно-запальними захворюваннями. Клінічний аналіз крові являє собою загальний аналіз крові з підрахунком лейкоцитарної формули і вимірюванням швидкості осідання еритроцитів. Застосовується при профілактичних оглядах, оформленні довідок та медичних книжок. Призначається практично всім амбулаторним та стаціонарним хворим.
-Які найтиповіші хвороби крові поширені у жителів Володимирщини?
-Якщо перераховувати всі захворювання крові, список їх буде величезний. Вони розрізняються причинами виникнення в організмі, специфікою ураження клітин, симптомами і багатьма іншими факторами. Лейкоцитоз може бути ознакою інфікування. Тромбоцитопенія може бути наслідком медикаментозного отруєння. Панцитопенія, як правило, є результатом зменшення продукування клітин крові кістковим мозком, а також є поширеним ускладненням протиракової хіміотерапії, часто спостерігається при СНІДі. Анемія – найбільш розповсюджена патологія, яка вражає червоні кров’яні тільця. Ознаки анемії: зниження кількості еритроцитів та гемоглобіну. Причиною цього може бути зниження їх вироблення або велика крововтрата. Гемобластози – більшу частину цієї групи хвороб займають лейкози, або лейкемія, – рак крові. У процесі протікання хвороби кров’яні клітини перетворюються на злоякісні утворення. Причина виникнення хвороби досі не з’ясована. Лімфома – також онкологічне захворювання, патологічні процеси проходять у лімфатичній системі, стають злоякісними лейкоцити. Мієлома – рак крові, при якому страждає плазма. Геморагічні симптоми цієї хвороби пов’язані з проблемою згортання. В основному вони є вродженими, наприклад, як гемофілія. Вона проявляється крововиливами в суглоби, м’язи та внутрішні органи. Агаммаглобулінемія – спадковий дефіцит сироваткових білків плазми. Виділяють так звані системні захворювання крові, список їх включає патології, що зачіпають окремі системи організму (імунну, лімфатичну) або весь організм в цілому. Тромбоцитопенія – зниження кількості тромбоцитів, що супроводжується підвищеною кровоточивістю та проблемами із зупинкою кровотечі.
-Що необхідно знати про аналіз крові?
-Аналіз крові – одне з найпоширеніших лабораторних досліджень, з допомогою якого лікар оцінює загальний стан пацієнта, виявляє різноманітні порушення і контролює ефективність призначеного лікування. Для клінічного аналізу крові беруть капілярну кров з подушечки безіменного (IV) пальця руки. Для цього використовують спеціальну одноразову голку, скарифікатор. Показники клінічного аналізу крові можуть відрізнятися у залежності від того, в який час доби була зібрана кров, а також мати зв’язок із споживаною їжею. Загальний, або клінічний, аналіз крові дозволяє визначити її клітинний склад. За відхиленням від норми основних параметрів цього дослідження лікарі можуть встановити наявність запалення в організмі, визначити природу захворювання (бактеріальну або вірусну), виявити різні патологічні стани. У деяких випадках саме за результатами загального аналізу крові лікарі встановлюють початок розвитку серйозних захворювань, тому його досить часто призначають пацієнтам.
-Як правильно готуватися до здачі крові?
-Готуючись до здачі крові, дотримуватися певних правил. Напередодні необхідно повечеряти, при цьому не можна вживати жирну, смажену, копчену їжу, яйця, молочні продукти та напої, які містять алкоголь. У день здачі крові бажано відпочити, легко поснідати та не планувати на цей день серйозних справ, інтенсивне фізичне навантаження, прийом алкоголю. Не бажано в цей день керувати транспортними засобами через емоційне збудження, яке буває, як правило, у всіх. За дві години до та дві години після здачі крові палити небезпечно. Намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, вживайте побільше рідини; відмовтеся від вживання алкоголю за 48 годин до процедури; утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну і ліків, що містять аспірин та анальгетики. За 72 години до процедури рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварені крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів). Під час здавання крові дайте знати в будь-якому випадку, якщо почуваєтеся недобре. Обов’язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання.
Після здавання крові відпочиньте протягом 10 хвилин, з’їжте легку їжу та випийте солодкий чай. Якщо ви недобре почуваєтеся, повідомте персонал. Протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якої брали кров. Краще уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин, алкогольні напої не приймати раніше, ніж через 8 годин, прагніть часто та регулярно харчуватися протягом двох діб, вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб;
-Що може вплинути на результати аналізів?
-Часто на результати дослідження впливають дії пацієнта напередодні забору крові. Недотримання певних правил підготовки до аналізу може призвести до недостовірних результатів. У кращому випадку пацієнта просто скерують на повторний аналіз, а у гіршому це може призвести до неправильного встановлення діагнозу, відповідно – призначення неправильного лікування.
Юлія Оберук, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі