Королівство Нідерландів допомогло відновити музей у селі Литовеж поблизу Нововолинська

Публікації

Королівство Нідерландів допомогло відновити музей у селі Литовеж поблизу Нововолинська
Королівство Нідерландів допомогло відновити музей у селі Литовеж поблизу Нововолинська

Перше, чим зустрічає Литовеж Володимир-Волинського району з багатовіковою історією – старенька зупинка з вигадливою радянською мозаїкою. Пройшовши декілька десятків метрів вже опиняєшся у стародавньому селі. А історія і справді давня, адже город Всеволож згадується в літописах 1097 роком.
Про це пише Район.історія.
Тоді, володимирський князь Давид Ігорович ув’язнив і осліпив князя Василька Теребовльського. Після свого визволення, Василько разом із братом Володарем, щоб помститись за каліцтво, вирушили з військом проти Давида, при тому спаливши та спустошивши город Всеволож. На підставі даних знаного дослідника Волині Олександра Цинкаловського, Всеволож знову згадується в літописах 1287 роком.
Село має потужний потенціал, адже на його території знаходиться пам’ятка археології національного значення – городище «Замок», яке належить до ІХ-ХІІІ століть. Литовезька сільська рада вже двічі замовила археологічні дослідження на городищі та виділила на це кошти. Розкопки проводили працівники Інституту археології Національної академії наук України. Минувшина села зацікавила не лише українських, а й закордонних науковців.
Литовежани завжди пишалися тим історико-культурним «спадком». Так, Леон Пучковський створив книгу «Нарис історії села Літовиж», яка може дати відповідь на чимало питань.
Можливо й масштабні дослідження цього краєзнавця надихнули мешканців на створення музею історії села Литовеж, відкриття якого відбулося 1 вересня 1989 року. Біля його витоків стояли вчителі, які починаючи з 80-х років розпочали збір майбутніх експонатів.
Та за плином часу, музей почав руйнуватися, а останні роки й зовсім перебував у занедбаному стані. Приміщення потребувало не лише утеплення фасаду, а й косметичного ремонту всередині. Розв’язанням проблеми став грант. За словами голови Литовезької громади Олени Касянчук, планували подати інші проєкти, та вибір був очевидний.
Музей вдалося відреставрувати та поповнити експонатами у рамках проєкту «Відновлення музею – запорука розвитку місцевого туризму», який реалізувала громадська організація «Побужжя» завдяки підтримці в рамках конкурсу грантів за проєктом «Участь в дії: практики взаємодії влади та громади», який впроваджується громадською організацією «Розвиток Волині» та фінансується в рамках Фонду підзвітності Міністерства закордонних справ Нідерландів.
Розмір наданого гранту – 146 890 гривень. За ці кошти вдалося відремонтувати фасад та відмостки, облаштувати підлогу, віконні та дверні відкоси, пофарбувати стелі та стіни, і навіть вимурувати піч. Здійснили й інші додаткові заходи – створення експозиції музею, облаштування полиць для експонатів, встановлення вказівників та інформування про офіційне відкриття оновленого музею, що відбулося 24 грудня 2020 року.
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: