Контакт «Шкіра до шкіри» творить дива

Народження недоношених дітей («поспішайок») - глобальна проблема не лише в Україні, а й в усьому світі, оскільки майже кожна 10-та дитина на планеті народжується передчасно. Як свідчить статистика, лише торік у нашій державі народилося майже 20 тисяч таких малюків Виходжувати «поспішайок» допомагає метод «Кенгуру», який уже давно впроваджений у систему охорони здоров’я багатьох країн світу.
Різновиди методу «Мама-кенгуру» і практичні аспекти його впровадження
Про суть цього методу і про те, що потрібно знати молодим батькам про його впровадження в життя, ми попросили розповісти акушера-гінеколога пологового відділення Нововолиської ЦМЛ Тетяну Легкобит.
- Передчасно народжені діти мають біологічну потребу в присутності мами, оскільки від цього залежить, наскільки добре сформується їхній головний мозок та найнеобхідніші рефлекси. Тому догляд за дитям за методом «Мати- кенгуру» - це унікальний, нетрадиційний, ефективний, безпечний і простий спосіб порятунку життя і виходжування недоношених малюків та діток із малою масою тіла. Його основоположником є колумбійський педіатр Едгар Рей. Він перший поставив у своєму інституті експеримент виходжування недоношених малят таким способом, продемонструвавши вражаючі результати: смертність та інфекційні захворювання діток різко скоротилися. Застосовувати такий спосіб виходжування передчасно народжених немовлят ми почали ще десь із 2003-го року. На сьогодні існує п’ять різновидів виходжування «поспішайок» методом «Мати-кенгуру»: пологовий (початок у перші хвилини появи малюка на світ на животі матері або когось із інших членів сім’ї); надзвичайно ранній (початок у пологовому залі між 30-60-ою хвилинами життя малюка); ранній (початок у першу добу або години життя після періоду стабілізації в інкубаторі, обстеження та огляду спеціалістів); проміжний (початок на 5-7-му добу життя, коли стан дитини відносно стабільний); пізній (початок після декількох тижнів після народження при повній стабілізації стану немовляти). Найперше, що потрібно зробити для реалізації методу, так це підготовка приміщення (температура не менше +25 градусів) та наявність відповідного обладнання: інкубатор або ліжко з підігрівом, мішок із маскою для реанімації, кусок м’якої тканини або спеціальна «сумка» для підтримування дитини в позиції «кенгуру».
У перші хвилини після народження дитини нормальна температура її тіла - +36,5-37,5 градусів, згодом вона стає як у дорослої людини (+37+/-_0,2.) Переш ніж почати виходжувати дитину методом «Кенгуру», на неї слід одягнути шапочку, шкарпетки і памперс, а також розстебнуту сорочечку, щоб відбувся контакт «шкіра до шкіри». Далі дитя з випрямленими голівкою, шиєю і тулубом кладуть між грудьми мами у позиції «жабенятка»(руки малюка знаходяться на грудях у мами, напівзігнуті ніжки - під грудьми, а голівка під підборіддям) і тканиною або «сумкою» прикріплюють до матері й накривають її одежею. При цьому тканина не повинна прикривати всю голівку дитяти, а лише до вух. Такий контакт «шкіра до шкіри» підтримується 24 години на добу з перервами, коли, приміром, треба поміняти дитині памперс чи прийняти душ самій матері. У цьому випадку взяти дитину в контакт може батько чи хтось інший із родини. Під час такої підміниш дитя беруть однією рукою під шию, а другою – під спину, і притримуючи нижню його щелепу, щоб запобігти блокуванню дихальних шляхів, швидко кладуть на підігрітий пеленальний стіл та негайно одягають шапочку, теплу сорочечку й повзуни. Потім перекладають його в інкубатор або в підігріте ліжечко, постійно контролюючи температуру тіла. До речі, даний метод можна застосовувати і вдома, але при наявності досвідченого медперсоналу.
Максимальний контакт із мамою і грудне вигодовування – найважливіші складові
Далі розповідь про переваги та складові методу «Кенгуру», продовжує лікар-неонантолог пологового відділення Володимир-Волинського ТМО Тарас Касянюк.
-У нашому відділенні один із різновидів методу «Кенгуру», контакт «шкіра до шкіри», щоденно практикується у пологовому залі разом із партнерськими пологами впродовж 10-ти років. Є навіть відповідна графа в картці пологів, де відмічається, чи проводився такий контакт. Якщо породілля не проходить його, пупок дитини обробляється зеленкою і робиться відповідний запис. У випадку, якщо дитина має якісь вроджені вади чи у неї виникають якісь проблеми, що потребують корекції, ми відправляємо її в обласну лікарню. А взагалі стараємося, щоб батьки маляти брали якомога активнішу участь у догляді за своїм дитям уже в перші хвилини його життя Основні складові, без яких метод не працюватиме, - це максимальний контакт «шкіра до шкіри», тепловий ланцюжок і тепловий комфорт, грудне вигодовування дитини. Завдяки постійному тісному контакту «шкіра до шкіри» з тілом матері і грудному вигодовуванню, дитя отримує тепловий захист, усі необхідні елементи для розвитку і зростання, завдяки маминій мікрофлорі, захист від інфекцій, безпеку, а найголовніше - неймовірну силу маминих обіймів. При необхідності дитя підгодовують зцідженим материнським молоком. Навіть, якщо дитина вигодовується через зонд, її все одно потрібно прикладати до грудей. При цьому дитя може знаходитися під пахвою у мами або ж його годують за допомогою підведеного до соска зонда, за допомогою шприца чи з чашки. Якщо в мами не вистачає молока і малюк не набирає достатню вагу (менше 15г на добу), грудне вигодовування доповнюють сумішшю для недоношених дітей. Якщо ж під час застосування методу «Кенгуру» мати лежить, необхідно слідкувати, щоб кут нахилу матрацу становив не менше 20-ти градусів. Не потрібно також сповивати дитину, не годувати чи догодовувати її з пляшечки чи соски, не допускати контакту з хворими,- зазначає Тарас Володимирович.
Вимоги до впровадження і переваги методу « Кенгуру»
-Критерії, які визначають готовність до використання методу, - це: скоригований вік дитини (більше 32 тижнів), вага - більше 1000 грамів, відносна соматична стабільність, наявність ентерального харчування (через зонд), та здатність реагувати на зовнішні подразнення і стимуляцію. Бажана також відсутність постійного внутрішньовенного введення рідини. Що стосується матері чи когось із членів родини малюка, то для застосування контакту «шкіра до шкіри» найперше потрібна їхня згода, фізична та психоемоційна здатність використовувати метод, наявність потрібного одягу для матері та дитини і, звичайно ж, дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Словом, ранній, максимально тісний тривалий і безперервний контакт матері й дитини - м’який ефективний метод, який дозволяє уникнути занепокоєння і хвилювання, які характерні під час догляду за недоношеними дітьми в пологових будинках. При його застосуванні краще розвивається мозок і серцебиття дитини, полегшується її дихання і рефлекси, дитина краще набирає вагу і більш захищена від інфекційних захворювань. Контакт «шкіра до шкіри» сприяє також грудному вигодовуванню, ранній виписці дітей із недостатньою вагою і має знеболювальний ефект для маляти. До того ж, батьки стають більш компетентні у догляді за малюком,
Валетина Савчук, м. Нововолинськ - м Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі