ХТО БУВ ПЕРШИМ КОРОЛЕМ УКРАЇНИ?

ХТО БУВ ПЕРШИМ КОРОЛЕМ УКРАЇНИ?
ХТО БУВ ПЕРШИМ КОРОЛЕМ УКРАЇНИ?

У наш час, у 21 столітті, для істориків і дослідників стали доступними нові, раніше не відомі архіви, завдяки дослідженню яких можна дізнатися цікаві факти з історії України.
Справжньою сенсацією для краєзнавців стала гіпотеза львівського історика Юрія Диби про народження князя Володимира Великого на Волині. І ось нова сенсація від львівських науковців. Донедавна вважалося, що першим королем в історії України був Данило Галицький, якого у 1253 році коронував посланець Римського Папи Інокентія ІV. 
Доктор історичних наук Віктор Ідзьо зі Львова дослідив секретні архіви Ватикану і дійшов висновку, що першим королем в українській історії був князь київський Ізяслав. Посилаючись на інформацію Літопису Руського, науковець написав, що 22 березня 1073р. старшого сина Ярослава Мудрого –Ізяслава вигнали з Києва його брати – Святослав і Всеволод. Ізяслав виїхав до Польщі разом із сім’єю, військовою дружиною і державною скарбницею. Він попросив допомоги у свого тестя польського князя Болеслава ІІ Сміливого, але той пограбував його і вигнав, бо уклав мир із його ворогами.
Переїхавши до Німеччини, Ізяслав провів переговори з імператором Священної Римської імперії Генріхом IV, у якого просив військової допомоги, і відправив свого сина Ярополка для переговорів із Папою Римським Григорієм VII із питань сприяння йому у відновленні на київському великокнязівському престолі. Втім, як засвідчують джерела, глава Церкви 1073 р. офіційно приймав у Римі і Ярополка, й Ізяслава.
У результаті масштабних політичних і релігійно-християнських переговорів у 1075 р. Григорій VII проголосив на всі віки Kоролівство Руси-України та коронував у Римі на короля Руси-України з усіма належними почестями сина великого київського князя Ізяслава – Ярополка, про що сповістив усій Європі.
У буллі за 17 квітня 1075 р., яку Григорій VII направив київському князю Ізяславу, наголошувалося, що він офіційно коронував Ярополка на короля Русі і той отримав Руське королівство із папських рук як дар святого Петра після того, як склав присягу вірності святому Петру, голові апостолів. Та бути королем на київському престолі Ярополку довелося недовго, бо його усунули чернігівські князі. Згодом він повернув собі владу на нетривалий час. Перед смертю Ярополк, який у хрещенні отримав ім’я Петро, збудував у Києві церкву Святого Петра.
Цікаво, що історія цієї княжої родини має стосунок і до нашого міста  Володимира. Певний час князь Ізяслав (батько Ярополка) із дружиною Гертрудою князювали у Володимирі. Саме у нашому місті для особистого Євангелія Гертруди було оздоблено мініатюру (ця книга дістала назву Кодекс Гертруди, або Трірський псалтир, і зберігається в італійському місті Чівіліаде, у тамтешньому музеї). На одній з мініатюр книги зображено процес коронації Ярополка, який, на думку професора Віктора Ідзьо, і був першим королем в історії України – ще в 11 ст.
Богдан Янович, науковий співробітник історичного музею

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: