Гроші на розбудову ЦНАПів в громадах

Гроші на розбудову ЦНАПів в громадах
Гроші на розбудову ЦНАПів в громадах

Цього року регіони отримають додаткові гроші на розвиток мережі Центрів надання адміністративних послуг(ЦНАП). Для цього у жовтні уряд перерозподілив державну субвенцію. Кошти отримають на 23 громади більше, ніж планували – 188 замість 165. Це тільки перший етап будівництва. Коли в усіх громадах країни будуть доступні державні послуги, аналізували експерти Центру громадського моніторингу та контролю. 
ЦНАП у кожній громаді
Станом на 2021 рік в Україні нараховується 1469 громад, які були утворені шляхом об'єднання сіл, селищ і міст. Але формуванням громад реформа децентралізації не закінчилась, вона перейшла на новий важливий етап. Тепер між районами і громадами перерозподіляють повноваження і ресурси, вирішують проблеми транспорту і надання послуг.
Так, відповідно до закону про адміністративні послуги, до 2024 року кожна громада повинна мати власний ЦНАП. Їхнє створення має відбуватися поетапно.Для початку ЦНАПи, які вже існують в районах, мають трансформувати у власні ЦНАПи громад. Законом передбачено, що районні центри існуватимуть до моменту створення нових, що дозволить зберегти доступність послуг для мешканців.
«Старі райцентри – це по суті опорні точки доступу надання послуг, до яких люди звикли. Якщо нові ЦНАПи у менших громадах не з’являться, люди, може, й не помітять, що щось не відбулося, але якщо тут зникнуть – помітять і відчують певні погіршення, а так не має статися», –зауважує головний експерт з адмінпослуг Програми «U-LEAD з Європою»Віктор Тимощук.
За законом, нові центри можуть використовувати приміщення та обладнання районних ЦНАПів, а працівники можуть бути переведені за спрощеною процедурою.Експерти наголошують, на перехідному етапі основне завдання – забезпечити безперервність надання адмінпослуг і захистити працівників установ.
На наступних етапах реформи ЦНАПи вже мають створюватись з нуля. Спочатку у більших громадах з населенням понад 10 тисяч мешканців, а після у менших – до 10 тисяч. Але все залежить від бажання і спроможності громад. 
«Виконання кожного з етапів може відбуватись паралельно, і якщо громада навіть до 10 тисяч жителів зможе відкрити ЦНАП у 2021 році, то це буде перш за все прояв ефективного врядування та турботи про жителів громади», –підкреслює голова підкомітету Ради з питань адміністративних послуг Лариса Білозір.
Державна підтримка 
Не кожна громада здатна самотужки облаштувати ЦНАП, саме для цього існує програма співфінансування. Цьогоріч із державного бюджету вперше була виділена субвенція на будівництво, реконструкцію та забезпечення обладнанням центрів послуг у громадах.
На початку 2021 року на реалізацію проєктів громад виділили 231 млн грн. Завдяки економії коштів у жовтні гроші перерозподілили, і тепер їх вистачить ще на 23 громади. Додатково отримають фінансування по три громади Вінницької, Івано-Франківської, Чернігівської областей; по дві громадиХмельницької, Волинської, Тернопільської областей; по одній громаді Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Харківської областей. Із них 4 громади отримають 8,7 млн грн на будівництво та реконструкцію приміщень ЦНАП, а 19 – 6,7 млн грн на облаштування та обладнання приміщень ЦНАП.
Наступного року програма фінансування буде тривати далі. Щоб отримати субвенцію у 2022 році, громадам необхідно подати клопотання та матеріали до 1 березня 2022 року. Після подання усіх документів будуть обрані переможці і розподілені кошти. В уряді кажуть, що пріоритетними будуть громади, що запропонують більшу частку співфінансування і менші строки реалізації проєктів.
За словами експертів, щоб встигнути за кілька років забезпечити усі громади ЦНАПами, у 2022му потрібно збільшувати фінансування державної програми. Якщо цього не зробити, процес може дуже затягнутись, а українці і далі будуть їздити по адмінпослугив район. 
 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: