26 липня відбулося громадське обговорення проекту розпорядження голови Володимир-Волинської РДА «Про затвердження Положення про щорічний фестиваль традиційної національної культури «Українське коровай-сузір’я» (з повним текстом документу можна ознайомитися на офіційному сайті Володимир-Волинської РДА). У залі засідань зібралися представники районної влади, сільські голови, члени громадських організацій, небайдужі жителі міста і району та журналісти, аби поділитися своїм баченням, яким має бути фестиваль та де його проводити.
Із змістом Положення ознайомила присутніх начальник юридичного відділу РДА Мар’яна Захарчук. Було зазначено, що на момент обговорення Положення створено робочу групу з числа заступників голів РДА та районної ради і деяких керівників структурних підрозділів районної адміністрації, які прийматимуть і опрацьовуватимуть пропозиції. Робоча група діятиме до створення оргкомітету фестивалю, який затверджуватиме голова РДА. Тоді виникло запитання, хто буде визначати персональний склад оргкомітету. Присутні внесли пропозиції включити у склад оргкомітету представників громадських організацій, закладів культосвітнього спрямування та підприємств, що мають безпосереднє відношення до тематики фестивалю.
Редакція газети «Місто вечірнє» розповіла про історію створення фестивалю, його головну концепцію – популяризацію української національної культури, народних звичаїв і традицій, пропаганди кращих духовних надбань українців, розширення творчих зв’язків між нашим регіоном та іншими областями України, зарубіжними громадами - і були внесені наступні пропозиції:
*з метою встановлення справедливості включити у п. 1розділу 2 Положення поряд із зазначеними засновниками першого засновника, автора ідеї, організатора першого фестивалю і багаторічного виконавця заходів в рамках фестивалю – редакцію газети «Місто вечірнє»;
*створити оргкомітет, дотримуючись демократичного принципу, за квотою усіх трьох засновників (редакції «МВ», РДА та районної ради), а також за поданням інститутів громадянського суспільства;
*взяти за основу Положення про структуру фестивалю і заходи, що проводяться в його рамках, яке було представлене у Міністерстві культури для фінансування фестивалю і яким керувалися у попередні роки. Положення має бути виписане згідно Концепції фестивалю;
*передбачити фінансування фестивалю з урахуванням спонсорських коштів;
*проводити фестиваль у Володимирі.
Крім цього, редакція висловлює сумнів щодо доцільності участі в організації і проведенні фестивалю провідного спеціаліста сектору культури і туризму РДА Галини Руденчук і просить усунути її від підготовки ключових документів по фестивалю, а доручити це директору РБК Людмилі Оцалюк.
Але найгостріша полеміка у залі розгорілася під час обговорення місця проведення фестивалю. Керівники Зимнівської та Устилузької об’єднаних територіальних громад В’ячеслав Католик та Віктор Поліщук озвучили ідею проведення фестивалю не у Володимирі, а й в інших місцях, наприклад, в Устилузі чи Зимному. Їхній головний аргумент: якщо фестиваль районний, то чому б його не проводити у районі, у різних населених пунктах почергово, тим більше, що без участі сільських громад його проведення було б неможливим.
Проте така ідея піддалася шквалу критики опонентів. Депутат районної ради Павло Карпюк зауважив, що йдеться не про пересічний захід районного рівня. Треба рухатися у напрямку того, щоб свято стало загальноукраїнським. А чи багато людей поїде у села, враховуючи незручності з пересадками та інші нюанси? Тому традиційне і найкраще місце для його проведення – Володимир. «Хіба збереже фестиваль ту свою родзинку, якщо його проводити в Овадному, Зимному чи де інде?» - зауважив Павло В’ячеславович та закликав: «Давайте берегти те, що маємо і примножувати! Разом з тим, кожен населений пункт має право на проведення своїх оригінальних свят, то навіщо ставити питання саме про «Коровай-сузір’я»?»
На глибоке переконання директора будинку культури Людмили Оцалюк, яка щороку разом з працівниками культури району безпосередньо займалася організацією та проведенням свята і має великий досвід, фестиваль не можна ділити, інакше це вже буде не фестиваль. Тим більше, на території району немає умов для проведення такого великого видовища, які є у Володимирі.
Такої ж думки дотримується і начальник управління агропромислового розвитку Юрій Кравчук. Він запропонував провести цьогорічний фестиваль у Слов’янському парку Володимира та весь комплекс заходів організувати в одному місці, аби не розпорошувати їх по місту – так складеться єдине велике шоу.
Зі слушною пропозицією виступив культпрацівник, депутат міської ради Микола Смаль. Він вважає, що тематика та концепція фестивалю у повній мірі дозволяють проводити його під егідою Міністерства культури та навіть ЮНЕСКО – і це зробити цілком можливо. Треба лише попрацювати, подати відповідні заявки. Таким чином можна отримати й хороше фінансування, що дасть реальну можливість підняти «Українське коровай-сузір’я» на новий, вищий рівень і зробити його гордістю всього нашого краю.
На завершення громадських обговорень голова районної ради Роман Гук пообіцяв, що всі подані пропозиції будуть опрацьовані та повідомив, що громадські обговорення триватимуть по 3 серпня 2016р. Тож кожен, хто має цікаві ідеї щодо проведення фестивалю. може внести свої пропозиції та зауваження.
Приймаються пропозиції у письмовій або електронній формі за адресами: м. Володимир-Волинський, вул.Небесної Сотні, 3, сектор діловодства або вул.Олени Хохол, 22, відділ культури та туризму райдержадміністрації; е-mail: [email protected]
Звіт за результатами громадського обговорення буде оприлюднено до 5 серпня 2016 р. на офіційному веб-сайті райдержадміністрації (рубрика «Консультації з громадськістю») та у пресі.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський
Коментарі