Досудова доповідь – справедливе рішення суду

Пробація — це система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого. Національна пробація складається із трьох видів, один з яких – досудова. Досудова пробація застосовується на етапі судового провадження щодо осіб, обвинувачених у вчиненні злочину, та полягає у складанні досудової доповіді – письмової інформації, що характеризує особу обвинуваченого.
Підставою для застосування досудової пробації є письмовий запит суду до органу пробації про надання досудової доповіді обвинуваченого. Інформація, що подається, може бути взята до уваги судом при винесенні вироку.
Детальніше про це – у розмові з начальником Володимир-Волинського міськрайонного відділу з питань пробації підполковником внутрішньої служби Тетяною Скіць.
-Тетяно Вікторівно, що таке досудова доповідь?
-Законодавчі умови для реалізації досудової пробації, повноважень персоналу органів пробації визначені Законом «Про пробацію» та Кримінально-процесуальним кодексом України. Законодавцем визначено, що досудова доповідь – це формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого, з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності.
-Для чого потрібна досудова доповідь?
-Досудова доповідь потрібна суду для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатися обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин. Досудова доповідь приймається судом до уваги. Важливо звернути увагу, що досудова доповідь не може використовуватись у кримінальному провадженні як доказ винуватості (або невинуватості) обвинуваченого у вчиненні злочину.
-Як відбувається підготовка досудової доповіді?
-Якщо людину звинувачено у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, за який нижня межа не перевищує п’яти років позбавлення волі, суд постановляє ухвалу суду, якою доручає службі пробації скласти досудову доповідь. Працівник пробації має зібрати інформацію про обвинуваченого та відобразити її у досудовій доповіді, яку він зобов’язаний подати до суду у встановлений ухвалою строк. Працівник пробації є незалежною, неупередженою особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого. Для цього він за допомогою спеціальної методики проводить дослідження соціального оточення обвинуваченого, його психологічної характеристики, аби з’ясувати обставини, що могли створити умови для вчинення злочину (так звані фактори ризику). Також з’ясовуються кримінальна історія особи, її сімейний стан та відносини у сім’ї, житлові умови, дані про роботу, фінансовий стан, спосіб проведення вільного часу, наявність алкогольної або наркотичної залежності, дані про фізичне та психічне здоров’я.
Не пізніше дня, наступного за днем отримання ухвали суду, обвинуваченому надсилається або вручається особисто на підготовчому судовому засіданні виклик до органу пробації для бесіди. На кожну наступну зустріч обвинуваченого викликають окремо. Від активної участі обвинуваченого у підготовці досудової доповіді та від достовірності інформації, що буде надана, залежить висновок працівника пробації щодо перспективи позитивних змін. Для підготовки досудової доповіді працівник пробації має право спілкуватися з найближчим оточенням обвинуваченого: рідними, друзями, колегами, іншими особами, які знайомі з ним, а також отримувати інформацію з інших джерел: матеріалів кримінального провадження, місця роботи або навчання, проживання тощо. Інформація, що буде надана для підготовки досудової доповіді, захищається законом. З нею може ознайомитися лише обмежене коло осіб: працівник пробації, суддя, прокурор, захисник та потерпілий.
-Які права має обвинувачений у процесі складання досудової доповіді? Як її ефективно реалізовувати?
-Права обвинуваченого полягають в участі у складанні досудової доповіді, наданні достовірної інформації органу пробації, зауважень та уточнень, отриманні інформації про можливу допомогу і консультації, роз’яснення щодо порядку підготовки та використання досудової доповіді. Також клієнт пробації має право відмовлятися від участі у підготовці досудової доповіді або брати в ній участь, надавати працівнику пробації інформацію, необхідну для підготовки такої доповіді, заявляти відвід працівнику пробації, який складає доповідь, знайомитися з текстом досудової доповіді до направлення документа до суду. Працівник пробації викличе обвинуваченого для ознайомлення зі змістом доповіді. Важливо пам’ятати, що час на це обмежений і неприбуття до органу пробації не є підставою для неподання досудової доповіді до суду в установлений строк.
-Чи часто долучаються самі обвинувачені до складання досудової доповіді та які кінцеві висновки отримують?
-За 8 місяців 2017р. органами пробації України на виконання відповідних ухвал суду підготовлено 10,7 тисячі доповідей. Щодо 7846 обвинувачених (73% підготовлених досудових доповідей) уповноваженими органами з питань пробації зроблено висновок про можливість виправлення правопорушника без позбавлення або обмеження волі. У результаті роз’яснювальної роботи, що проводиться представниками органів пробації спільно з центрами надання безоплатної правової допомоги, 77% обвинувачених реалізували право на участь у підготовці досудової доповіді. Така статистика. А нашим відділом було підготовлено три досудові доповіді. За результатами однієї особу засуджено та направлено у місця позбавлення волі. Щодо двох осіб застосовано іспитовий термін, і на даний час вони є клієнтами служби пробації.
-Які проблеми виникають при складанні досудової доповіді, як вони розв’язуються?
-Основна проблема – це стислі терміни на підготовку досудової доповіді, вказані в ухвалі суду (часто менше 10 днів), що позбавляє можливості персонал органів пробації зібрати всю необхідну інформацію для складання повної та всебічної доповіді. З метою вирішення проблемних питань Департаментом пробації спільно з Проектним офісом Мін’юсту та міжнародними партнерами організовано низку зустрічей з органами суду, прокуратури та центрами надання безоплатної правової допомоги. Такі заходи вже відбулися у декількох великих містах, де обговорювалися проблемні питання та шляхи їх вирішення, і найближчим часом вони будуть висвітлені у рекомендаціях судам та органам пробації.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі