«До дискримінації ромів раніше привчали ще змалку, лякаючи, що неслухняних дітей заберуть цигани»

Голова громадської організації «Неве Рома»мешканець села Льотниче Іван Чернявський розповів про ставлення жителів Володимирщини до людей ромської національності.
З давніх часів ромський народ був кочовим. Переходячи з місця на місце, він поширився на всі континенти та країни світу. Але за довгий період часу цей народ потерпав від багатьох бід і гонінь. Чого тільки варті були переслідування Гітлером і німецькими фашистами. Люди вмирали з голоду, їх жорстоко вбивали і ставили на них досліди. Проте неприязнь і жорстокість проти ромів тривають і зараз. Навіть в Україні, яка прагне стати частиною Європейського Союзу і бути серед числа цивілізованих країн, трапляються випадки переслідування і дискримінації цього народу. Зокрема цьогоріч напади на ромів почалися у квітні та тривали протягом травня. Локацією була Львівщина й Тернопільщина, а також Київ. Відповідальність за спалення табору ромів на столичній Лисій горі взяла на себе організація С14. Її координатор Сергій Мазур похвалився скоєним на своїй сторінці у Facebook. Пізніше сталася трагедія. Ввечері 23 червня у Львові невідомі напали на табір ромів. Результатом атаки стала смерть однієї людини та поранення ще трьох. Поліція вилучила ніж, яким смертельно поранили 24-річного чоловіка, а також затримала всіх учасників злочину. Крім того, поліціянти встановили особу 20-річного організатора цього злочину і взяли його під варту. Тому зараз питання протидії дискримінації і захисту прав людини щодо ромів досить гостро постало в нашому суспільстві.
«Життя ромів навіть зараз досить нелегке», - розповідає Іван Чернявський, житель села Льотниче Володимир-Волинського району. Він це знає не з теленовин, а із власного досвіду, адже сам належить до громади ромів. Народився Іван Олександрович на Волині. Попри всі стереотипи, щодо людей ромської національності, чоловік закінчив школу, працював у колгоспі та проходив військову строкову службу. Пізніше працював у Луцьку на підшипниковому заводі, а згодом – водієм тролейбуса й автомобіля. Як розповідає пан Іван, він все своє життя заробляв на хліб власними руками. Чоловік має хорошу родину. Дружина Ольга подарувала йому трьох дітей: дочку Олену і синів Сергія та Івана. Зараз в Івана Олександровича троє чудових онуків, які дуже люблять свого дідуся.
Із 2005-го року Іван Чернявський є головою правозахисної громадської організації «Неве Рома», яка піклується про дотримання прав людини членів ромської громади міста і району. Також чоловік був членом громадської ради при Володимир-Волинській РДА.
За словами Івана Олександровича, життя ромів стало трішки легшим у нашому місті та районі. Але й тут не все так гладко.
-Не всі роми однакові, і не всі погані, – каже чоловік. – Але чомусь склалась така ситуація, що до більшості із нас суспільство ставиться негативно. А чому? Бо до дискримінації ромів раніше привчали ще змалку, лякаючи, що неслухняних дітей заберуть «цигани». Ось так і сталося. Хоча у нас в селі до мене всі ставляться дуже добре. Особливо пишаюся своїми сусідами. Вони завжди привітні і готові в будь-який час прийти на допомогу.
Пан Іван розповідає, що в селі і районі ставлення людей до ромів змінюється. Люди ближче знайомляться між собою, спілкуються та навіть створюють україно-ромські сім’ї.
-Наприклад, колись міліція до ромів ставилася вкрай негативно. Були різні випадки, – продовжує Іван Чернявський. – Зокрема у нас в селі стався випадок, коли молодий ром взимку вийшов з дому купити хліба. Він тоді ще був неповнолітній. Міліціонери, які проїжджали біля нього, зупинили машину, силою запхали у неї хлопця і відвезли у відділок, де зняли відбитки пальців. Жодних пояснень батьки від правоохоронців не почули. Після цього юнака відвезли у Вербу і висадили серед дороги. Додому йому далеко, на дорогу грошей не мав. На вулиці був мороз, а він лише у легенькій курточці та майці. Пощастило, що не замерз по дорозі додому. А ситуація закінчилася тим, що батьки побоялися виступити проти цих міліціонерів, щоб, бува, чого гіршого не наробили.
Зараз же з поліцією таких випадків не було. Навіть якщо і доводиться ромам зустрічатися і розмовляти з представниками правоохоронних органів, то все відбувається чемно, спокійно і в межах закону.
За словами Івана Олександровича, є ще одна проблема, яку дуже важко розв’язати. Роми в даний час зіштовхнулися з тим, що не можуть ніде працевлаштуватися. Чоловік розповідає, що підприємці, як тільки дізнаються про те, що претенденти на робоче місце роми, одразу ж відмовляють їм. Він вважає, це все через закостенілі стереотипи, які є у суспільстві.
-Нехай не всі роми мають освіту чи грамотні, але робота потрібна всім. А так більшість працьовитих і добросовісних ромів-громадян України виїжджають за кордон на заробітки. Я сам їжджу за кордон, син там працює, дружина також збирається, бо у нас ми роботи знайти не можемо. Добре, що хоч невістка без проблем влаштувалася на птахофабрику і працює. Там жодного прояву дискримінації в її бік не було.
Також пан Іван зауважив, що навіть у ЗМІ частково є прояви дискримінації.
-Дуже часто у пресі чи на сайтах акцентують увагу саме на національності. Коли хтось із ромів скоїть злочин, то ЗМІ обов’язково напишуть, що це був чоловік або жінка «ромської національності». Чому тоді не пишуть про національність інших злочинців? З їхніх публікацій складається враження, що всі роми погані. Невже, якщо один представник ромського народу поганий, то всі такі? А якщо один українець скоїв злочин, то чи є весь український народ такий самий? Звісно ж, ні! Це не залежить від національності. Тому я радив би працівникам засобів масової інформації не акцентувати увагу читачів на походженні людей, бо це може призвести до ще більшої ворожнечі.
Окрім цього, Іван Олександрович розповів, що у деяких кафе нашого міста офіціанти і бармени відмовляються обслуговувати ромів. Мало хто розуміє, що це грубе порушення прав людини і дискримінація на ґрунті національності. Це злочин, який карається законом. Як запевняє чоловік, у таких випадках потрібно викликати поліцію та фіксувати злочин. Проте ніхто цього, на жаль, не робить.
На запитання щодо ставлення влади до ромів у місті, пан Іван відповів, що влада дуже відкрита до потреб і проблем ромів. Зокрема він наголосив, що дуже допомагає ромській громаді Льотничого голова громади В’ячеслав Католик. За словами мого співрозмовника, він завжди відкритий до всіх, вислухає і допоможе.
Олексій Біянов, с. Льотниче, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі