Для боржників зі сплати аліментів віднині застосовуються значні обмеження

Роз’яснення з цього питання надає начальник Володимир-Волинського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби ГТУЮ у Волинській області Лариса Іщук.
Для неплатників аліментів віднині встановлені значні обмеження за безвідповідальну поведінку. Шостого лютого вступив у дію закон про посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів. Детальніше про це в інтерв’ю з начальником Володимир-Волинського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Ларисою Іщук.
-Ларисо Михайлівно, скільки виконавчих документів щодо виплати аліментів налічується на сьогодні у виконавчій службі?
-Загалом у нас на виконанні перебуває близько тисячі виконавчих документів про стягнення аліментів з батьків, що проживають на території міста і району. З них приблизно 320 добросовісних. З рештою потрібно працювати. Так понад 300 виконавчих проваджень стосується боржників, які не сплачують аліменти понад три місяці, понад 250 осіб боргують своїм дітям більше шести місяців, понад 90 боржників не виконують свої обов’язки більше року.
-Які нові санкції запроваджено щодо неплатників аліментів, і кого вони стосуються?
-Нові засоби примусового виконання рішень відносно боржників стосуються осіб, які мають заборгованість зі сплати аліментів у розмірі, що сукупно перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців. Зокрема Законом встановлюється тимчасове обмеження таких осіб у праві виїзду за межі України; тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами; тимчасове обмеження у праві користування вогнепальною, мисливською, пневматичною зброєю та у праві полювання. Крім того, передбачено новий вид адміністративного стягнення – суспільно корисні роботи, які полягають у виконанні особою, що вчинила адміністративне правопорушення, оплатних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування.
-Обмеження у правах, а також виконання суспільно корисних робіт злісними неплатниками аліментів встановлюються за рішенням суду?
-Для накладання тимчасових обмежень рішення суду не потрібне, цими повноваженнями наділений державний виконавець. За неповний місяць чинності нового закону нашими державними виконавцями уже винесено постанови про накладення таких обмежень на більше ніж сто п’ятдесят неплатників аліментів.
Щодо адміністративного стягнення інакше. Згідно із ст.1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ч.12 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого ст.1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.
-Які засоби впливу використовуються щодо неплатників аліментів, які не працюють, не мають жодних доходів та майна?
-За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці. Також за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз’яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.
-Чи можна вже зробити перші висновки, наскільки дієвим є новий закон та як на нього реагують неплатники аліментів?
-Для багатьох неплатників аліментів запроваджені низки обмежень дуже невигідні. Особливо це стосується обмеження права виїзду за кордон та керування транспортними засобами, бо це фактично позбавляє можливості заробити. Отже, з їхнього боку не забарилися правильні висновки. Як результат, тільки у лютому виконавчою службою було стягнуто близько 500 тисяч гривень заборгованості з аліментів.
-А яким чином виконавча служба контролює тих аліментників, які не мають офіційної роботи, але за домовленістю зі стягувачем платять гроші на дітей готівкою?
-У таких випадках стягувач звертається до відділу виконавчої служби із письмовою заявою про отримані аліменти. Але хочу зауважити: аби не виникало непорозумінь, аліменти слід перераховувати на рахунок стягувача (або поштовим переказом) і вчасно повідомляти про це державного виконавця.
* * *
Виконавча служба звертається до всіх боржників з проханням не забувати про своїх дітей, зважати на їхні потреби, піклуватися та допомагати, отже – вчасно сплачувати аліменти та не мати проблем із законом.
У Міністерстві юстиції презентували публічний реєстр боржників аліментів. До цієї «дошки ганьби» потраплятиме інформація щодо кожного без винятку неплатника аліментів, на адресу якого відкрито виконавче провадження із несплати аліментів більше трьох місяців.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі