Десятий, ювілейний фестиваль традиційної національної культури «Український коровай-сузір’я» запрошує

Волинська земля зі своєю величною історією, мальовничими краєвидами, родючими землями, талановитими та працьовитими людьми варта того, щоб про неї знали не лише в Україні, а й за її межами.
Саме фестиваль традиційної національної культури «Український коровай-сузір’я», який щороку проходить на теренах Володимирщини, покликаний возвеличити людську працю, відродити національні звичаї та обряди, популяризувати кращі духовні надбання нашого народу.
Цьогоріч 1 жовтня позивні цього масштабного заходу уже вдесяте зберуть кращих майстринь-коровайниць, народних умільців, фольклорні колективи та естрадних виконавців, а також чимало гостей – містян, жителів району, області та навіть близького зарубіжжя. З кожним роком популярність «Українського коровай-сузір’я» все більше зростає. А свої витоки він черпає ще із 2008 року.

З історії фестивалю
Перший фестиваль возвеличив тих, хто плекає хліб, випікає казкові короваї, вшановує хліборобську працю. В основу його проведення було покладено матеріали та публікації про майстрів коровайної справи нашого району. Доповненням до цього були матеріали, записані з уст старожилів. Родзинкою дійства стали виставка розкішних короваїв, які представили коровайниці нашого району, та відтворення на сцені районного будинку культури елементів справжнього українського весілля.
Другий фестиваль розширив спектр заходів: відбувся пленер художників, конкурс дитячих малюнків, виставки етнографічних матеріалів, присвячених весільним традиціям, та робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва. Розширилось і коло учасників. Фольклорне дійство, крім наших самодіяльних митців, представляли аматори сцени і сусідніх районів області. Завершився фестиваль «Український коровай-сузір’я»-2009, як на справжньому весіллі, поділом короваю.
Із року в рік фестиваль удосконалював свою програму. У 2010 році у рамках фестивалю «Український коровай-сузір’я» була започаткована виставка-конкурс снопів «Світиться колосом наш рідний край». Широко були представлені шедеври художньої вишивки, вироби з бісеру, картини із соломи, флористичні композиції, гобелени, різьба та випалювання по дереву, художній розпис скла відомих майстрів Волині на весільну тематику.
У рамках третього фестивалю проходив обласний огляд-конкурс художніх колективів на весільно-обрядову тематику «Стелися, доле, рушниками». Вперше на площі Героїв працювали етномайданчики, театралізовані вуличні дійства за участю фольклорних колективів району «Весільне подвір’я».
Четвертий фестиваль «Український коровай-сузір’я» зібрав гостей не лише з району, області, України, а й вийшов на міжнародний рівень. Грандіозне етнічне дійство привернуло увагу сербів і поляків, які прибули, щоб ознайомитися з нашим весільним обрядом та прикрасити свято своїми запальними народними танцями, музикою та піснями.
П’ятий фестиваль потішив присутніх весільними обрядовими дійствами, які представляла кожна сільрада району, а також уже традиційними виставками-конкурсами короваїв та снопів і виробами народних умільців.
У 2013 році фестиваль «Український коровай-сузір’я» здивував присутніх урочистою барвистою весільною ходою, яка йшла із короваєм та музиками і веселими співочими гостями.
Родзинкою шостого фестивалю стала виставка весільних фотографій, які були зібрані культпрацівниками району. Найстаріша весільна світлина датувалася 1915 роком.
Свято, яке відбулося у 2014 році, було сповнене суму та туги. Зважаючи на події, що відбуваються у нашій країні, сьомий фестиваль традиційної національної культури набув особливого патріотичного забарвлення та пройшов під лейтмотивом «Сини боронять рідну землю, що родить колосистий хліб». Біля стели пам’яті загиблим учасникам АТО відбулася панахида, а у районному будинку культури – конкурс дитячих малюнків «Намалюй героя» та вечір-реквієм «Дай, Боже, Вкраїні дочок і синів, дай хліба до столу, дай миру усім…». У рамках фестивалю провели благодійну акцію зі збору коштів на допомогу українському війську, а розкішні короваї, випечені талановитими руками майстринь нашого району, були відправлені захисникам у зону АТО.
У 2015р. фестивальні заходи відбувалися аж два дні та тематично продовжили попередній фестиваль. У стінах РДА проходила прес-конференція «Хлібороб і воїн – це найважливіші для українця слова», у РБК – виставка-конкурс робіт учнівської молоді «Виводить обрис мужнього героя донька чи син дитячою рукою». Не залишила нікого байдужим виставка «вінків переможцю» «Вінок пшеничний з колосом дорідним, герою в доблесть у двобої східнім».
Позивні 9-го фестивалю «Український коровай-сузір’я» зібрали численні делегації з інших районів області та гостей із сусідньої Польщі. Розпочали дійство уже традиційно із панахиди за загиблими Героями на Майдані та в зоні АТО. У культурно-мистецькому центрі імені Т.Г.Шевченка відбувся кіноперегляд «Зерно», об’єднаний загальною темою «І буде хліб, і буде пісня, і будуть діти на землі». Минулого року усе дійство відбувалося у парку «Слов’янський». Тут були і ярмарок сільськогосподарської продукції, і виставка хлібопекарських виробів та продуктів бджільництва, і виставки-продажі народних умільців. Поміж тим підприємливим людом знайшлося місце і для етнографічних майданчиків, виставки квіткових композицій, яку представили ДНЗ району, фотовиставки «Мій рідний край в моєму серці і душі», роботи майстер-класів з виготовлення картин із природного матеріалу. Також відбулося масштабне пісенне та танцювальне дійство за участі фольклорних колективів, окремих виконавців району та області, ансамблів «Зернятко» (Київ) і «Полуничка» (Львів) та колективу із Польщі.

Масштаби цьогорічного свята вразять найвибагливіших
Захоплюючою, масштабною та не менш колоритною буде і програма ювілейного, десятого фестивалю традиційної національної культури «Український коровай-сузір’я», який відбудеться 1 жовтня на двох локаціях – площі Героїв та у парку «Слов’янський».

Головні героїні дійства – неперевершені коровайниці
На особливу увагу заслуговує виставка короваїв, на якій 26 майстринь-коровайниць Володимирщини та 11 з інших районів області представлять свої витвори весільної випічки. Тут ви зможете помилуватися короваями, поспілкуватися зі знаними коровайницями нашого району та області, а також початківцями у цій благородній справі, які продовжують народні традиції та дотримуються давніх звичаїв і обрядів замішування та випікання короваю.
-Цього року уже вдесяте братиму участь у виставці короваїв, - каже знана коровайниця району Катерина Бутулай. – Вперше призове місце отримала у 2009 році. Дуже раділа. А три роки тому виборола перше. Уже багато років займаюся випіканням короваїв на замовлення, але щоразу хвилююся, щоб добрий вдався. Та я впевнена, що усяка робота вдасться, якщо починати її з молитви. Пишаюся тим, що маю можливість щороку презентувати свої вироби тут, на фестивалі. Тому «Українському коровай-сузір’ю» бажаю подальшого процвітання, розширення своїх меж та можливостей, а нашій Україні – миру.

Понад три десятки колективів, відомі естрадні виконавці та гурти розважатимуть гостей
Загалом під час десятого фестивалю на сцену вийде більше трьох десятків фольклорних, музичних та танцювальних колективів району, області, зі Львова і Києва, а також відомі естрадні виконавці та гурти.

Знайома і завжди нова «Хмелівчанка»
Українські народні пісні у виконанні фольклорних колективів району ви зможете послухати, відвідавши ярмарок сільськогосподарської продукції, який відбудеться на площі Героїв. Серед них і аматорський фольклорний колектив «Хмелівчанка» БК с. Хмелівка, який добре відомий не лише у Володимир-Волинському районі, а й далеко за його межами. Колектив був неодноразовим учасником Міжнародного фестивалю українського фольклору «Берегиня», побував і на фестивалі «Рожищенська мальованка». Брав участь у концертній програмі Європейських днів добросусідства «Кордон – 835», дійшов до фіналу талант-шоу «Битва талантів». А про виступи на сцені щорічного фестивалю «Українське коровай-сузір’я» та на концертах у селах району і говорити зайве.
Заснований гурт «Хмелівчанка» років 28 тому. Кістяк його на сьогодні складає вісім учасниць, для яких пісня стала невід’ємною потребою душі. Це Марія Каліновська, Оксана Сокол, Зорина Сітарчук, Валентина Горік, Надія Столяр, Антоніна Ляснік, Лідія Бринчук і Надія Козічук. Двоє останніх прийшли працювати у культуру 35 років тому майже одночасно і мають лише по одному запису у трудовій книжці.
Репертуар у колективу різноманітний, хоча зазвичай під час концертів «Хмелівчанка» радує публіку українськими народними піснями, які переймають у сільських старожилів. Більшість учасників працюють, але ні робота, ні безліч господарських клопотів ніколи не ставали їм на заваді. а найбільшою нагородою для них є аплодисменти. Грамоти, дипломи та призи, яких у колективу чимало, – ніщо у порівнянні з теплим прийомом і вдячністю публіки.

Гості фестивалю «Made in Ukraine» і Катерина Рибак
Із кожним роком популярність «Українського коровай-сузір’я» все більше зростає, тому він не обмежується суто автентичною самодіяльністю, а тішить присутніх й естрадною піснею. Серед виконавців, які завітають до нас на свято, – відомий український гурт «Made in Ukraine» та популярна співачка Катерина Рибак.
«Made in Ukraine» — український поп-гурт, який працює у стилі фольк-денс, виконуючи добре знайомі українські народні пісні та шлягери минулих років у сучасному аранжуванні. Географія концертної діяльності охоплює всю Україну: від Закарпаття до Луганщини, від Чернігова до Одеси. Під час Революції гідності 2014 року гурт підтримував мітингувальників на Майдані теплими словами та українською піснею. Навесні 2014-го колектив провів чимало виступів на підтримку українських військових та побував із концертними програмами у зоні АТО. На сьогодні «Made in Ukraine» активно гастролює всією Україною. 1 жовтня із концертною програмою він завітає і на наш фестиваль «Український коровай-сузір’я».
Зустрічайте на сцені нашого фестивалю і учасницю п’ятого сезону вокального шоу «Голос країни» Катерину Рибак із Нововолинська. У репертуарі співачки ряд саундтреків до відомих фільмів: «Все одно ти будеш мій», «Центральна лікарня», «Випадкових зустрічей не буває».

Для нас танцюватиме «Полуничка»
Із хореографічною програмою на фестивалі виступить народний дитячо-юнацький хореографічний ансамбль народного танцю «Полуничка». На українській та міжнародній сцені цей танцювальний ансамбль уже 24 роки, із 2005 р. він носить звання народного художнього колективу.
У 2013 році «Полуничка» стала володарем Гран-прі найпочеснішого дитячого фестивалю-конкурсу «Крок до зірок». Також була учасником флешмобу «Український гопак» - з найбільшою кількістю виконавців, який був зареєстрований у Книзі рекордів Гіннесса. Активний учасник міжнародних фестивалів та конкурсів, на яких завжди посідає призові місця.

Із Волновахи Донецької області приїде «Заграярочка»
Фрагмент українського весілля на головній сцені фестивалю представить народний пошуково-дослідницький фольклористичний гурт «Заграярочка» із м. Волноваха Донецької області. «Заграярочка» - це один із автентичних колективів Донеччини, а також єдиний у Волноваському районі, який займається дослідженням історичних фактів щодо переселенців сільської місцевості рідного краю, пошуком та відродженням українських традицій, місцевих звичаїв і пісенно-автентичного фольклору. Бере участь у підготовці наукових збірок фольклорної спадщини Донеччини. За підсумками експедицій керівником гурту Крюченко І.О. було видано збірку «Сопілочка грає, на грання скликає», де зібрані матеріали ігрових та календарно-обрядових традицій, що існують у селах Волноваського району, а також відомості про дитячий і юнацький одяг, схеми крою та давні фотографії. Минулого року побачило світ ще одне пошуково-дослідницьке видання «Куди Трохим, то й вона за ним», яке містить опис традиційного весільного обряду, записаного від місцевих старожилів. Також матеріалом дослідження послужили власні польові записи фольклористичного гурту, здійснені під час тематичних експедицій із 2004 по 2016 роки. Гурт «Заграярочка» неодноразово отримував перемоги на багатьох районних, обласних, всеукраїнських та міжнародних фестивалях і конкурсах. Працівники та вихованці Волноваського районного центру культури та дозвілля представлять і глядачам «Українського коровай-сузір’я» обрядове весільне дійство «Обряд вбирання та викупу нареченої», засноване на пошуково-дослідницькому матеріалі.

Містечко майстрів не залишить байдужими ні дітей, ні дорослих
Десятий, ювілейний фестиваль «Український коровай-сузір’я» подарує вам безліч незабутніх вражень, і не тільки. На ньому ви зможете познайомитися з розмаїттям видів народної творчості, яка перегукується із сучасними творами мистецтва. Кожен зможе оглянути та придбати вироби ручної роботи: сувеніри, вироби із глини, дерева, вишиті ікони, картини з бісеру, вироби з природних матеріалів.
Також постійно працюватиме арт-студія, у якій керівниками гуртків Галиною Аверкієвою, Іриною Стрельніковою, Валентиною Серпуховою, Оленою Смаль, Світланою Литвинчук будуть проведені майстер-класи.
Не залишать байдужими ні дітей, ні дорослих роботи вродливої жінки, жительки нашого району, талановитої лялькарки Оксани Саганюк, відомої і знаної навіть за межами нашої держави. Її ляльки живуть своїм життям, адже в них пані Оксана вкладає душу. Кожна лялька має притаманний тільки їй характер і образ. І казку про одну з них, у виконанні вихованців гуртків Будинку школяра зможете побачити під час фестивалю.
Робота в арт-студії дозволить гостям та учасникам не тільки спробувати власні сили, втілити фантазію, проявити творчість, виготовити картини з природних матеріалів, сувеніри з кукурудзяного листя і оберегів, а й залишити їх собі на згадку про це чудове дійство.
Усе це – далеко не повний перелік того, що ви зможете побачити на фестивалі. Завітайте на свято – незабутні враження вам забезпечені.
Оргкомітет фестивалю

Розділ новин: 

Коментарі