Дерева на Ладомирському цвинтарі руйнують історичні цінності

У редакцію газети «Місто вечірнє» надійшов лист. Учитель НВК «ЗОШ І-ІІІ ст.-ліцей» с.Зимне, керівник секції екології МАН Борис Подзізей разом зі слухачкою цієї секції та ученицею 11-го класу Ольгою Головенко відкрито звернулися до начальника Управління житлово-комунального господарства і будівництва Володимир-Волинської міської ради Віктора Фіщука та директора КП «Ритуальна служба» Ганни Кушнірук. Причиною звернення став незадовільний стан деревної рослинності в межах культурно-історичного заповідника «Ладомирський цвинтар».
-Такі дерева періодично падають, розбиваючи надгробки і пам’ятники, чимало з яких становлять історичну цінність, та створюючи небезпеку для відвідувачів кладовища. Так, зовсім нещодавно, в ніч із 3 на 4 грудня, падіння такого дерева повністю зруйнувало три пам’ятники і серйозно пошкодило ще три. І це далеко не перший такий випадок за останні роки, зокрема, 8 червня 2013 року падіння двох кленів зруйнувало і пошкодило понад 20 надгробків. Окремі могили руйнуються і під час падіння великих гілок, і під час самовільних спроб видалення дерев родичами померлих», - сказано у листі.
За словами екологів, найближчим часом ситуація тільки погіршуватиметься. Статистика свідчить, що 20% дерев на цвинтарі ослаблені, майже 40% їх – відмираючі, сухостою – 3%. Деякі екземпляри дерев були пошкоджені вогнем внаслідок вандалізму, а крони кленів та робіній заражені паразитом омелою. Ці фактори значною мірою ускладнюють стан деревної рослинності на території історичного заповідника.
Для покращення ситуації керівник екологічної секції МАН та слухачка радять провести санаційні рубки, видаливши загиблі рослини, відмираючі дерева, гілки, вражені омелою. «Також дуже важливо, щоб після здійснення санітарних рубок та санаційних процедур був організований постійний моніторинг, передусім, стану ослаблених дерев, таких на території кладовища 55 екземплярів (29,25%)», - вказано у листі.
Борис Подзізей та Ольга Головенко радять встановити на історичному кладовищі попереджувальні знаки про адміністративну відповідальність за вандалізм. Для того, щоб в майбутньому уникнути проблем із зеленими насадженнями, екологи радять використовувати рослини таких видів, що не ростуть високими: горобину звичайну, бузок звичайний, клен французький, клен польовий, клен татарський, ялівець китайський, ялівець звичайний, тую західну або ж карликові форми інших рослин. Потенційно ж високорослі рослини варто висаджувати лише вздовж центральної алеї, адже коли виникне необхідність для їхнього видалення, можна застосувати техніку.
Аліна Зай, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі