Чи потрібно людині, що продає на ринку надлишки сільгосппродукції з власного господарства, сплачувати податки?

На це та інші запитання наших читачів відповідає начальник Володимир-Волинського управління ГУ ДПС України у Волинській області Сергій Демосюк.
Без системи оподаткування, що формує бюджети різних рівнів, не може існувати жодна країна. Більшість громадян сприймає податки як даність та регулярно поповнює державну казну. Інші, навпаки, приховують свої доходи, щоб не платити. А є категорія людей, які займаються певною діяльністю, але не знають, чи підлягає вона оподаткуванню.
Отже, щоб отримати відповіді на деякі запитання, що цікавлять наших читачів, звертаємося до досвідченого фахівця, начальника Володимир-Волинського управління ГУ ДПС у Волинській області Сергія Демосюка.
- Сергію Олексійовичу, які функції покладені на ввірену Вам установу у відповідності до змін законодавства?
- Відповідно до чинної структури територіальних органів та в зв’язку з оптимізацією структури податкової служби, до складу управління ДПС у Волинській області входять управління, що обслуговують по декілька районів. Володимир-Волинське управління має у своєму складі дві податкові інспекції: у нашому місті та смт Локачі. Інспекції зосереджені на виконанні сервісних функцій, а фахівці управління ще й відповідальні за адміністрування податків.
Якщо говорити мовою закону, то ст.19/3 Податкового кодексу України чітко визначає і ставить на чільне місце саме функцію обслуговування. Тобто державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків. Окрім цього, ДПІ реєструють та обліковують платників податків і платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням.
Важливо, що саме ДПІ формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб-платників податків, а також Єдиний банк даних про платників податків-юридичних осіб, інші реєстри.
Як бачите, фахівці податкової на рівні міста володіють повною інформацією про всіх платників податків та надають їм послуги, які вони потребують.
- Які саме послуги надає податкова інспекція?
- У складі Володимир-Волинської ДПІ функціонує постійно діючий робочий орган – Центр обслуговування платників (ЦОП), де посадові особи-фахівці надають 18 видів адміністративних послуг. Основні з них – це видача картки платника податків, внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з відповідного Державного реєстру; внесення до паспорта відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером цього документа; видача відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми/джерела виплачених доходів та утримання податків; реєстрація реєстратора, книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок; видача довідок, у тому числі – про доходи; надання витягу з реєстру платників єдиного податку та інші послуги. Загалом за 10 місяців поточного року ЦОПом надано 8331 послугу.
- Які категорії населення звільняються від сплати податків?
- В Україні не визначено категорії громадян, які б звільнялися від сплати податків. Ст.67 Конституції України проголошує, що кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.
Навіть якщо ви ніде не працюєте та вам не надходять повідомлення від податкової про нараховану суму земельного податку чи податку на нерухомість, то при купівлі будь-якого товару в чеку обов’язково вказується сума ПДВ. А при придбанні алкогольних напоїв чи цигарок кожен сплачує ще й роздрібний акциз. Пільг таким споживачам не встановлено. А це означає, що кожен покупець є платником податків.
Проте певним категоріям громадян надаються пільги в оподаткуванні. В першу чергу це стосується власників земельних ділянок. Насамперед, до категорії громадян, які звільняються від сплати цих податків, належать особи з інвалідністю І та ІІ груп; громадяни, що виховують трьох і більше дітей до 18 років, пенсіонери за віком, ветерани війни й ті, що мають такий статус, а також постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС. Ці пільги встановлено ст. 281 ПКУ. Також закон передбачає й умови звільнення від сплати земельного податку. У кожному конкретному випадку наші фахівці надають необхідні консультації.
- Також наших читачів цікавить, чи повинні сплачувати податки особи, що працюють за цивільно-правовими угодами, або селяни, які час від часу продають на ринку надлишки сільськогосподарської продукції з власних господарств, аби трішки підзаробити до мізерної пенсії?
- Якщо людина працює за умовами цивільно-правової угоди, то її працедавець виступає податковим агентом і зобов’язаний нарахувати та утримати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Виплати за цивільно-правовими договорами обкладаються також і єдиним соціальним внеском.
Якщо йдеться про реалізацію сільськогосподарської продукції фізичними особами, які вирощують її для особистого споживання і мають лишки, то жодних податків сплачувати не треба. Особисте підсобне господарство – не виробництво задля отримання комерційного прибутку. Закон не передбачає оподаткування продажу городини, зерна, вирощеної птиці або м’ясо-молочної продукції. На ринках ніхто не має права вимагати в селян сплати якихось податкових платежів.
А от якщо громадянин, незалежно від місця реєстрації, в період польових робіт надає послуги з обробітку землі власною сільськогосподарською технікою, то отримані від цього виду діяльності доходи підлягають оподаткуванню. Обов’язок подати декларацію про такі доходи і сплатити нараховані податки випливає зі ст.67 Конституції України, яка проголошує: «Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом». До слова, декларації слід подавати до 1травня року, наступного за звітним.
- Як податківці працюють з людьми, які мають нелегальну роботу, в тому числі за кордоном, та ухиляються від сплати податків?
- Оскільки ДПС не є контролюючим органом у питанні дотримання законодавства про працю, ми зосереджуємося на аналізі фінансово-господарської діяльності суб’єктів господарювання з тим. щоб не допустити бюджетних втрат. До наших аргументів щодо повної легальної оплати праці як правило дослухається більшість представників бізнесу, з якими ми спілкувалися. Ми запрошуємо на співбесіди працедавців і переконуємо їх дотримуватися закону та виплачувати людям офіційну зарплату. А громадян просимо пильнувати, щоб оплата праці була легальною. Лише за таких умов кожен може розраховувати на соціальні гарантії від держави та гідне пенсійне забезпечення.
Щодо громадян, які отримують іноземні доходи, що дуже актуально для прикордонного регіону, то такі доходи, відповідно до тієї ж ст.67 Конституції, підлягають декларуванню. Сума податків, що буде нарахована до сплати, залежить від наявності угод між країнами щодо уникнення подвійного оподаткування.
Отож, запрошуємо громадян, які цього року отримали доходи, що не підлягали оподаткуванню, не забути їх задекларувати у 2020 році.
Довідково: Сергій Демосюк народився 1970 року у Володимирі.
Спеціальну освіту здобував у Новолинському електромеханічному технікумі.
Під час навчання був призваний на строкову службу до інженерних військ ЗСУ, яку проходив у Києві. Брав участь у ліквідації наслідків землетрусу в м. Ленінакан (Вірменія), за що був нагороджений відзнаками військового керівництва.
Після закінчення технікуму свій трудовий шлях розпочинав шліфувальником на Нововолинському заводі СТО.
Вищу освіту за двома спеціальностями почергово отримав на технологічному та економічному факультетах Луцького національного технічного університету.
З 1999 року працював головним державним податковим інспектором, затим заступником начальника, а згодом - начальником відділу оподаткування фізичних осіб Володимир-Волинської податкової інспекції.
З жовтня 2018 року Сергій Олексійович обіймає посаду начальника Володимир-Волинського управління ГУ ДПС у Волинській області.
До того працював заступником начальника Володимир-Волинської ОДПІ- начальником Іваничівського відділення.
Одружений. Дружина Ольга Євгеніївна – керівник гуртка народних танців Володимир-Волинського ЦПО. Подружжя Демосюків – батьки двох дітей. Дочка Іванна – студентка 4 курсу Львівського медичного університету ім.Д.Галицького. Син Леонід навчається на 2 курсі юридичного факультету Володимир-Волинського агротехнічного коледжу.
Міла Сергєєва, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі