Чи можна купатися в озерах Володимира та Нововолинська?

Улітку, коли температура повітря піднімається вище +25-ти градусів, дуже хочеться зануритися в прохолоду якоїсь чистої водойми з прозорою, нагрітою сонцем водичкою. У такі дні багато хто з мешканців Володимира-Волинського залюбки проводить час на озері Лісному, а нововолинці - біля міського озера між селом Низкиничі та мікрорайоном Шахтарським. Тож у самий пік купального сезону журналісти нашого видання вирішити перевірити, наскільки безпечним є відпочинок і купання у цих водоймах, оскільки, як свідчать результати перевірки Держпродспоживслужби, станом на 18-те червня, із 220-ти волинських озер та 130-ти річок відповідні паспорти отримали лише 18.
На що найперше слід звернути увагу відпочивальникам
Відповідно до вимог безпеки місць масового відпочинку людей на водоймах, безпечний для купання і відпочинку пляж повинен мати паспорт із висновками Держпродспоживслужби, які підтверджують його відповідність санітарним нормам, а також дозвіл Держслужби з надзвичайних ситуацій про обстеження акваторії й обладнання рятувального поста, де постійно несуть чергування кваліфіковані спеціалісти, забезпечені рятувальними і медичними засобами. У місці відпочинку мають бути сміттєві бачки, вбиральні, роздягальні, стенди з матеріалами щодо попередження нещасних випадків на воді, вільні від громадського транспорту під’їзні шляхи та спуски на воду для рятувальних служб із відповідними написами тощо. Дно водойми має бути рівне, щільне, з пологим спуском без уступів, піщане, гравійно-піщане або дрібно гравійне (за необхідності спеціально готується), вільне від баговиння, водоростей. Акваторія водойми, відведена для купання, повинна бути глибино в межах 1,5-1,75 м, шириною - не більше 50м від берега і позначена буями червоного (помаранчевого) кольору, швидкість течії - 0,5 м/сек, очищена від корчів, брухту та інших предметів, що можуть становити небезпеку для життя та здоров’я відпочиваючих. Ще одна вимога - відсутність скидів стічних промислових, побутових, виходу ґрунтових вод з низькою температурою, вирів, мілководдя, що періодично пересихає і може бути місцем виплоду малярійних комарів, а також відсутність місць нересту і нагулу риби, ділянок з цінними й рідкісними видами флори та фауни. 10% загальної площі акваторії з глибиною не більше 1,2м із позначеною поплавковою огорожею або буями має бути відведена для купання осіб, які не вміють плавати, дітей та інвалідів.
Поблизу Володимира про водойми дбають
Мальовниче озеро Лісне, що поруч із Володимиром-Волинським, площею водного плеса сягає 20 га. Берегова зона, якою опікується місцевий підприємець Сергій Юнак, має площу в межах 3 га. Тут і знаходиться відпочинкова зона, яку влітку відвідує велика кількість жителів міста і району. Увесь порядок і чистота підтримуються силами підприємця. Як розповідає Сергій Петрович, відповідні аналізи води були проведені, і є висновок, що купатися в озері можна. Дно і берег регулярно очищують працівники. Також рекреаційна зона обладнана туалетами і смітниками. За словами підприємця, мисливство з води на Лісному заборонене. Але можна порибалити з вудкою, адже цьогоріч, як і щороку, в озеро було запущено мальки карпа, амура, товсто лоба і карася. Перебування і користування береговою зоною є безкоштовним. Та якщо відпочиваючі окрім купання захочуть просто пообідати чи накрити з друзями святковий стіл, то за невелику плату можна скористатися спеціально обладнаними столами з накриттям або відповідними будиночками.
Також поруч із Володимиром є ще одне чудове місце для відпочинку біля води. Це колишній кар’єр цегельного заводу, який тепер облюбували відпочиваючі. Знаходиться він поруч із селом Острівок. Біля цієї водойми також є місце, де можна посмажити шашлики і просто відпочити на природі разом із друзями і рідними. У кар’єрі також дозволена риболовля, адже сюди також запустили рибу. Частину території, де обладнані столики і мангали, регулярно прибирають і дбають про чистоту. На території є смітники.
Отже, комфортний і безпечний відпочинок поблизу Володимира можливий. Лишається тільки дочекатися погоди і вибрати місце, де з близькими людьми і хорошою компанією провести вихідні на природі.
Зовні все виглядає майже пристойно, але…
Єдине придатне для масового відпочинку штучне озеро в межах Нововолинська має площу 9-ти тис. кв.м, найбільша глибина – 6м. Береги здебільшого порослі очеретом, за винятком невеликого пляжу і дамби, де знаходиться рятувальний пост. Торік навесні активісти випустили в озеро 70 кілограмів мальків щуки, тож уже з досвітку на берег водойми поспішають любителі риболовлі. Добре клює, за розповідями юних рибалок Андрія Чайковського та Антона Кривенчука, щупак і карась. Кілька років тому активісти також облаштували неподалік пляжу волейбольний майданчик та футбольне поле. На березі встановлено по чотири роздягальні й грибки з лавками і металевими урнами для сміття, оновлений щит із правилами поведінки на воді, є майданчик із кількома пристроями для дитячих розваг. Вбиральня зовні пофарбована, але двері однієї кабінки зачинені, а вид із дверей іншої не викликає бажання туди заходити. На самому пляжі явно бракує піску та обладнаних лежаків. Ще одна деталь, варта уваги керівництва ВУКГ, влади і поліції - табун відомих усьому місту кіз, які щодня вільно гуляють не лише берегами озера, а й біля стін самої мерії, а також наявність любителів випити. До речі, троє із них у день мого візиту таким чином «відпочивали» в очереті біля самої води, а компанія інших - трохи віддалік під деревами. Це, мабуть, основна причина того, що майже щороку з води витягають утоплеників. Зустріла я навіть прибиральницю, яка збирала «трофеї», залишені такими «відпочивальниками». На рятувальному посту чергували двоє молодиків, один з яких спілкувався з присутньою там дівчиною, а інший лежав на тапчані. Хлопці запевнили, що в них є все необхідне для порятунку людей. Зазвичай нововолинці більше відвідують озеро у вихідні, Проте навіть у найбільшу спеку є не багато бажаючих купатися. Люди ще пам’ятають, як п’ять років тому із боку села з озера діставали мертвих тварин і отрутохімікати, а у воді виявили палички лептоспірозу. У 2013-му році в озері загинула майже вся риба. За офіційною версією, - через нестачу кисню, хоча більшість із містян у це не вірить.
«Усе - в нормі, жодної загрози для відпочивальників немає»
Цьогоріч, як переконують інженер із техніки безпеки виробничого управляння комунального господарства, в юрисдикції якого знаходиться озеро, Володимир Левков та виконуюча обов’язки начальника місцевого відділення санепідслужби Любов Коновалюк, водойма і пляж, за всіма критеріями, безпечні для відпочивальників.
-Перед відкриттям пляжного сезону водолази із Луцького аварійно-рятувального загону ретельно обстежили акваторію дна, повитягали звідти весь непотріб, який кидають у воду відпочивальники (гілки, пляшки, каміння, скло), а також провели навчання з рятувальниками. Під час купального сезону санстанція двічі в місяць бере проби води. Усе це відображено в отриманому нами паспорті та актах обстежень, - пояснює Володимир Олександрович, надавши вказані документи. Озеро перевіряла також обласна Держпродспоживслужба, але якихось особливих порушень не вивила. Стосовно знайдених в одній із проб холероподібних вібріонів, то згідно наданого нам висновку згаданої служби, цей збудник не викликає захворювання на холеру, хоч і є індикатором забруднення водойми.
-Ми двічі на місяць беремо в озері проби води для аналізів на прозорість, уміст кисню і завислих речовин, наявність шкідливих і важких металів, числа лактозопозитивних бактерій, індексів сальмонели, стафілококів і кишкової палички (колі-індекс), насичення органічними речовинами та інших хімічних, бактеріологічних і гідробіологічних показників. Усі вони в межах норми, жодних збудників інфекційних хвороб, в т.ч. вірусної етіології, в озері не виявлено. Останню пробу брали 4-го липня, але результатів ще немає, - відповіла на запитання після суперечки щодо «конфіденційності інформації», свого імені і посади пані Коновалюк.
«Не знаю, чи дозволю своїм дітям купатися в такому озері»
-Вранці 22-го червня, я випадково побачив, як в озеро скидають якісь викиди, - розповідає підприємець Андрій Рязанов - Вода, яка під тиском виривалася з труби, була аж червона. Тож, узявши камеру, я відзняв це неподобство. Пробувати й нюхати не став, хоча мені здалося, що це каналізаційні відходи. Тому, не довго думаючи, зателефонував у поліцію й керівництву водоканалу. Невдовзі прибула «аварійна». Один із комунальників, який ходив зі мною оглядати викиди, сказав, що бачить таке вперше. Мовляв, це рибальське місце. Інший, уже коли я прийшов із поліцією, повідомив, що приїздило начальство, «пробувало» воду і сказало, що вона просто іржава. Та рибалки, з якими я поспілкувався, розповіли, що подібне явище спостерігають майже щодня, як тільки стемніє. Та цього разу скидали раніше. Вони також повідомили, що працівники водоканалу інколи забувають закрити люки, і тоді ржава вода маленьким потічком тече з ранку до вечора. Тому не знаю, чи дозволю своїм дітям купатись у такому озері. Певно, ні, бо виглядали ці викиди жахливо.
-Ніяка це не каналізація, а ржава вода. Неподалік озера в каналізаційному колодязі вийшли з ладу завіси, за допомогою яких підтримується рівень води у водоймі, а працівники водоканалу в цей час ліквідовували порив, тому вода й потекла в озеро, - пояснює Володимир Левков. - Тепер там уже нічого не тече. А щодо відзнятих на відео «розваг» рятувальників, то останні покарані.
Як саме, посадовець не уточнив.
Цю ж версію озвучив і керівник міськвідділу поліції Андрій Литвин.
Олексій Біянов, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі