Чесний Хрест – село з багатою історією і чудовими людьми

Там, де тихоплинна Луга повертає з півдня на захід, височіє пагорб, на якому стоїть гарна дерев’яна церква. Всі, хто йде до храму, вже на подвір’ї відчувають особливу ауру благодаті. Здається, що й на березі Луги, і під склепінням церкви незримо витають душі православних монахів, які шість століть тому започаткували тут монастир. У ті часи річка протікала серед густих лісів. Та до монастиря приходили люди і поступово стали селитися поруч. Так виникло поселення. Оскільки монастир носив назву Чесного Хреста, дісталося це найменування і селу. Вітри історії змінювали планету. Не раз буревіями налітали вони і на поселення. Перестав існувати, зник з лиця землі монастир. Пам’ять про нього залишилася в переказах та в назві церкви. У роки войовничого атеїзму село перейменували на Ворошилов, оскільки іменем відомого героя революції назвали місцевий колгосп. На початку 30-х років його об’єднали з колгоспом імені Кірова, а селу вже дали іншу назву – Світанок. Під загрозою руйнування опинилися і церква, але керівництво колгоспу не допустило цього, вважаючи за краще перетворити споруду на склад зерна.
У 90-х роках в селі, як і всюди в Україні, відчули зміни. Насамперед жителі села, звернувшись до Верховної Ради, повернули своєму населеному пункту історичну назву – Чесний Хрест. Згодом власними силами відродили і церкву, яку сьогодні можна справедливо вважати однією із кращих культових споруд у районі.
Та головним багатством Чесного Хреста завжди були люди. Працьовиті, щирі, привітні, гостинні, вони дбали про рідну землю, про добробут своїх осель, про те, щоб смачно і щедро накрити стіл для добрих гостей. Любили у Чесному Хресті змістовне і веселе дозвілля. Місцеві молодички збиралися разом, щоб скрасити вечори дзвінкими голосами. І співали так, що навіть зорі на небі заводили хороводи, а молодий місяць підтанцьовував їм. Поки в Чесному Хресті працював клуб, збиралися місцеві аматори на репетиції художньої самодіяльності.
Та разом з позитивними змінами прийшли і негативні. З Чесного Хреста почався різкий відтік населення. Гнало подалі від рідного дому і безробіття. Ще в 60-х роках в селі було закрито початкову школу. Вже на початку 2000-их перестав працювати клуб. Та, на щастя, активна молодь думала про майбутнє своєї маленької батьківщини. Саме в Чесному Хресті зародилась молодіжна громадська організація «Нова ідея», яку очолив Ярослав Кондисюк. У селі розпочалося відродження спорту, яке поширилось по всьому району.
Та все ж проблеми залишаються. Болючим питанням є дороги до села, які за зимової та осінньої негоди стають майже непрохідними. Вдалося налагодити перевезення, та все ж перебої з рейсами маршруток виникають часто. А від центральної траси сполученням Володимир-Волинський-Павлівка чеснохрестівцям доводиться долати пішки майже 6 кілометрів. У проекті залишається й освітлення сільських вулиць. Те, що Чесний Хрест став складовою частиною Зимнівської ОТГ, кардинальних змін не принесло. Але люди, які мешкають у цьому чудовому селі, вірять у краще майбутнє, бо живуть в благословенному Богом селі.
Антоніна Булавіна, с. Чесний Хрест

Розділ новин: 

Коментарі