«Аптеки препаратами забезпечені, а ціни на них залежать від виробника»

Урядова програма «Доступні ліки» почала діяти в Україні з квітня минулого року і охоплює три види захворювань: серцево-судинні хвороби, діабет ІІ-го типу та бронхіальну астму. Реєстр лікарських засобів, передбачених програмою, налічує 198 препаратів, 32 з яких для пацієнтів є безкоштовними. На сайті МОЗ також повідомляють, що список медикаментів обновили. В новий реєстр ліків додано 42 препарати, 21 з яких європейського, 17 – українського, 4 – індійського і 1 – ізраїльського виробництва. А 27 грудня 2017 року Кабмін ухвалив постанову про поповнення програми ще 2 діючими речовинами для лікування серцево-судинних недуг та діабету 2 типу – лозартаном та глібенкламідом, які мають надійти в аптеки після затвердження нового реєстру з 5 лютого.
«З нового року ми долучаємо до програми відшкодування державою вартості лікарських засобів ще 3-ї групи захворювань. За цією програмою можна буде отримати ліки від хронічних недуг шлунково-кишкового тракту, депресивних станів та для здоров’я матері і дитини під час вагітності», – зазначає заступник міністра ОЗ Роман Ілик.
-Пацієнт може обміняти рецепт на ліки у будь-якій аптеці, що підписала договір з місцевим органом влади, долучилася до програми і має наліпку «Доступні ліки», - інформує заступник головного лікаря з медобслуговування населення Володимир-Волинського ТМО Катерина Чубок. – У Володимирі таких аптек є 6. Зокрема це: ПВТФ «Фітоцентр» на вул. Ковельській, 73, ДВТП «Волиньфармпостач» - вул.Ковельська, 6 і вул.Гагаріна, 3, у м.Устилуг, «Вестфарм» - вул.Ковельська, 132/2, ДС «Ваша аптека» - вул. Д.Галицького, 8/2 і ФОП Новікова Г.Л. - вул. Ковельська, 182. Аптеку пацієнт має вибирати сам. На закупівлю препаратів на місто і район виділено цього року близько 3 млн. грн. Розробляється також концепція попереднього запису до сімейних лікарів за телефоном.
Як зазначила головний лікар центру первинної медико-санітарної допомоги міста гірників Ольга Попіко, цьогоріч на реалізацію програми «Доступні ліки» у Нововолинську виділено 1609,5тис.грн. За її словами, минулого року з цією програмою працювали 5 аптечних мереж і 12 торгових точок, а саме: «Вестфарм» - б-р Шевченка, 8, вул. Винниченка, 6, аптечний пункт на пр.Перемоги, 7 – терапевтичний корпус ЦМЛ, аптечний пункт у смт.Благодатне – вул.Перемоги, 20, ДПТП «Волиньфармпостач» - пр.Перемоги, 7, ПП «ФК «Здорова родина» - 15-й м-н, 13, вул.Винниченка, 6 та ПП «Подорожник» - пр.Перемоги, 12, вул.В.Стуса, 2, б-р Шевченка, 40 і 15-й м-н, 19. Такі договори медики надіслали керівництву аптечних мереж і цього року, частина з них уже підписані.
Аби перевірити, як діє програма «Доступні ліки», ми звернулися безпосередньо в аптеки обох міст.
-Препаратів, які можуть отримати пацієнти згідно з програмою, у нас достатньо. І сьогодні люди отримують їх практично цілий день, але сказати, який з них безкоштовний, а який з невеликою доплатою, важко, оскільки один і той же препарат може бути від різних виробників, тому ціни на нього теж різні, - пояснила завідувач Володимир-Волинської ЦРА №11 Ірина Бакун.
-Відпускати ліки за програмою в наших аптеках почали вже з 5 січня, - зазначає заступник аптечної мережі «Вестфарм» у Нововолинську Світлана Коваль. – З тих, що відпускаються безкоштовно, по два-три препарати з усіх трьох груп є в кожній аптеці. Доплата залежить від виробника і може коливатися від 10% до 50%.
Із даних безкоштовних препаратів усіх трьох груп станом на 19 січня в аптеці Новікової Г.Л. у Володимирі-Волинському не виявилося лише бекламетазону і будесоніду, у місті гірників в аптеці «Вестфарм», що на вулиці Винниченка, 6, відповіли, що по два-три препарати з кожної групи у них є щодня, а в аптечній мережі «Подорожник» поки що не підписано договір, тому ліки згідно з програмою не відпускають.
Валентина Савчук, м. Володимир-Волинський – м. Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі