Африканська чума свиней загрожує і нашому району

Швидкий економічний розвиток, великий попит на продукцію тваринництва та низка інших факторів спричиняють виникнення нових захворювань сільськогосподарських тварин. Найяскравіший приклад – ситуація відносно африканської чуми свиней (АЧС). Це – вірусне захворювання, яке характеризується ураженням ретикуло-ендотеліальної системи. Зараження проходить при контакті здорових свиней із хворими і вірусоносіями. Вірусоносійство зберігається 3-10 місяців. Увесь цей час тварина виділяє вірус із сечею, фекаліями, витіками з носа та іншими виділеннями. Захворювання може поширюватися з м’ясом, м’ясними виробами, шкірами від хворих тварин, через корми, транспорт, у якому перевозилися хворі тварини. Перебіг хвороби блискавичний, гострий, підгострий, безсимптомний. При гострому перебігові у хворих тварин підвищена температура до 40,5-42 градусівС, пригнічення, зниження апетиту, в’ялість, хитка хода, спрага. Тварини лежать, зарившись у підстилку, у них прискорене дихання, кашель, витіки з носових порожнин і очей, синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, вух, п’ятачка та кінцівок. Захворювання характеризується високою смертністю свиней. Лікування не розроблене. Виживають лише окремі тварини, але залишаються вірусоносіями. У трупах свиней вірус зберігається до 10 тижнів, у м’ясі – 155 днів, у копченостях – до 5 місяців. Захворювання схильне до швидкого і неочікуваного поширення.
АЧС раніше циркулювала лише в Африці, з початку 2016р. зареєстрована у 12 країнах світу, в тому числі – в Україні. З початку року в 13 областях нашої країни виявлено 46 випадків, 4 – на території Волині (1 у Ратнівському та 3 у Любешівському районах).
Хоча збудник чуми свиней не створює загрози здоров’ю людей, захворювання наносить значні збитки, призводить до краху свиногосподарств. У зв’язку з ускладненням епізоотичної ситуації та виникненням реальної загрози занесення збудника хвороби на територію району, управління держпродспоживслужби попереджає керівників свиногосподарств та просить власників тварин посилити рівень біобезпеки, виконувати рекомендації служби ветмедицини. Робота свиногосподарств має бути в режимі «закритого типу», обов’язкове карантинування свиней при будь-якому переміщенні тварин, не допускати контакту свиней з ферми з іншими тваринами, варто забезпечити безвигульне утримання свиней, не закупляти свиней в місцях несанкціонованої торгівлі без ветеринарних документів, обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар, не забивати хворих свиней, не переробляти їхні туші, не згодовувати свиням харчові відходи, що містять свинину чи продукти забою без проварювання.
При перших ознаках захворювання або падежу свиней обов’язково повідомляйте спеціалістів державних установ ветмедицини району або управління ветмедицини в районі за тел.2-47-35, районну лікарню ветмедицини за тел. 2-08-02, міську лікарню ветмедицини за тел.2-46-45.
Пам’ятайте: кожен господар має усвідомлювати особисту відповідальність перед громадою свого села і перед державою.
Анатолій Швидун, в.о. начальника управління Держпродспоживслужби у Володимир-Волинському районі

Розділ новин: 

Коментарі