Адвокат консультує

На запитання читачів відповідає правозахисник Богдан Пилипюк.
«Маю у власності будинок, який придбала за власні кошти під час перебування у шлюбі. Пізніше без згоди чоловіка оформила договір дарування на дочку. Чи може чоловік під час розірвання шлюбу отримати право на частку цього будинку?» - цікавиться жителька Володимира Марина Н.
-Відповідно до ст. 60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності, не залежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороби тощо) самостійного заробітку. Також ст.57 Сімейного кодексу України закріплює положення про майно, яке є приватною власністю чоловіка/дружини.
Зокрема, відповідно до п.3 ч.1 ст.57 СКУ, особистою приватною власністю дружини/чоловіка є майно, набуте нею (ним) за час шлюбу, але за кошти, які належали їй (йому) особисто.
Відповідно до ч.3 ст.65 Сімейного кодексу України, для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово.
Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.
При оформленні договору купівлі будинку Ваш чоловік повинен був подати нотаріусу для вчинення нотаріальної дії згоду на купівлю Вами вказаного будинку. Якщо зміст цієї заяви передбачав те, що купівля будинку здійснюється за спільні кошти, тоді цей будинок є вашою спільною сумісною власністю і при розірванні шлюбу підлягає розподілу. Якщо ж при укладенні даного договору Ваш чоловік подав заяву, що будинок придбано за Ваші особисті кошти і він не має майнових претензій, тоді цей будинок є Вашою особистою приватною власністю. У такому разі при розірванні шлюбу він не підлягає поділу.
Додатково зазначу, якщо Ви подарували будинок своїй дочці без відома свого чоловіка, то, швидше за все, цей будинок був Вашою особистою приватною власністю і в такому разі на даний час власником вказаного будинку є Ваша дочка. Тоді Ваш чоловік на будинок не має ніяких прав. Якщо житло перебувало у вашій спільній сумісній власності і Вам якимось чином вдалося подарувати його без згоди свого чоловіка, то такий договір дарування може бути оскаржений у суді.

Розділ новин: 

Коментарі