Зустрілися «випускники» 50-го мотострілецького полку, який раніше існував у Володимирі-Волинському

24 лютого в одному з кафе нашого міста зібралися військові пенсіонери, які служили в 50-му мотострілецькому полку на час його розформування.
На зустріч прибули один з командирів полку Томозов Леонід Георгійович, заступники командира полку Мухін Олександр Васильович, Копко Василь Михайлович, а також інші офіцери та прапорщики, які служили в цій частині. Військовослужбовці зібралися, аби разом пригадати бойовий шлях полку, в якому проходили службу та який розформували 20 років тому.

КОРОТКО ПРО ІСТОРІЮ ЧАСТИНИ
Після Другої світової війни в нашому древньому княжому місті було розташовано військове формування – 15-та гвардійська Харківсько-Празька орденоносна стрілецька дивізія, до складу якої входили полки: 44-ий Сілезький, 47-ий Празький, 50-ий Чонстоховський гвардійські стрілецькі, 43-ій Одерський гвардійський артилерійський полк та інші окремі частини.
В 1957 році дивізія була переформована на мотострілецьке з’єднання, номер з’єднання було змінено – 51-ша гвардійська мотострілецька Харківсько-Празька ордена Леніна двічі Червонопрапорна орденів Суворова і Кутузова дивізія, при цьому назви полків залишилися з часів війни. 51-ша мотострілецька дивізія бере початок від 136-ої стрілецької дивізії, сформованої в 1939 році в місті Горький. Вона за успішні оборонні бої 16 лютого 1942 року була перейменова на 15-ту гвардійську стрілецьку дивізію. Дивізія брала участь в обороні на Донбасі, в бойових діях під Сталінградом, в Курській битві, у звільненні Лівобережної та Правобережної України, в Львівсько-Сандомирській, Сандомирсько-Сілезькій, Нижньо-Сілезькій, Верхньо-Сілезькій, Берлінській та Празькій наступальних операціях. За участь в цих боях була удостоєна почесного звання «Харківська», серпень 1943 року, та «Празька», червень 1945 року, нагороджена двома орденами Червоного Прапора, орденами Суворова та Кутузова ІІ ступеня. Більше 9000 її воїнів нагороджені орденами і медалями, а 19 з них удостоєні звання Герой Радянського Союзу.
50-Й ГВАРДІЙСЬКИЙ ЧЕНСТОХОВСЬКИЙ ЧЕРВОНОПРАПОРНИЙ МОТОСТРІЛЕЦЬКИЙ ПОЛК пройшов славний бойовий шлях у складі 15-ої мотострілецької дивізії і закінчив війну в Чехословаччині. За звільнення міста Ченстохов нагороджений орденом Червоного Прапора та почесним найменуванням «Ченстоховський». За мужність в боях дев’ять солдатів і офіцерів полку було удостоєно вищої державної нагороди – звання Герой Радянського Союзу. Крім цього, орденом слави трьох ступенів було нагороджено ще чотирьох військовослужбовців.
Після закінчення Другої світової війни і до розформування в 1997 році 50-ий гвардійський мотострілецький полк брав активну участь у громадському житті міста, в бойових навчаннях дивізії. Багато офіцерів, прапорщиків полку брали участь у війні в Афганістані, інших локальних війнах, у миротворчих місіях та в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
У свій час командирами полку були такі видатні особистості: полковник Шпанко Микола Анатолійович, генерал-майор, доцент, кандидат історичних наук; полковник Чаповський Олександр Якович, генерал-лейтенант, командуючий Національною гвардією України. У свій час начальником штабу полку був Попко Сергій Миколайович, генерал-полковник, командуючий Сухопутними військами України.
Наталія Ткачук, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі