Зарплата «у конверті» – життя без гарантій

Чимало наших співгромадян працюють без офіційного оформлення трудових відносин та одержують заробітну плату «у конвертах», не замислюючись над тим, що втрачають. Погоджуючись працювати нелегально, працівник при досягненні пенсійного віку не отримає трудової пенсії, адже при роботі без договору втрачає трудовий стаж. Не матиме він й інших переваг, визначених законодавством України: відпускних за час щорічної відпустки і, відповідно, самої відпустки; грошової компенсації за невикористану відпустку, суми індексації заробітної плати у зв’язку із зростанням цін; доплати за роботу в нічний час, за наднормативні роботи і роботу у святкові дні; допомоги з тимчасової непрацездатності у випадку хвороби, а жінки ще і допомоги з вагітності і пологів, відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідної оплати; щомісячної компенсації збитку у випадку трудового каліцтва або професійного захворювання, а також одноразової допомоги (у тому числі родині у випадку смерті працівника); вихідної допомоги (середньомісячної зарплати) при звільненні через скорочення штатів; допомоги з безробіття, розмір якої залежить від офіційного заробітку.
Легальні трудові відносини мають свої переваги і для роботодавців. Це гарантія додержання трудової дисципліни найманих працівників, правомірне застосування заходів дисциплінарного впливу, законне відшкодування заподіяної матеріальної шкоди.
Слід пам’ятати
Відповідно до ч.3 ст.24 Кодексу законів про працю України, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця та повідомлення податкової інспекції.
Постановою КМУ від 17.06.2015р. №413 затверджено форму повідомлення про прийняття працівника на роботу, яке роботодавець зобов’язаний подати в податкову інспекцію до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором.
Трудовий договір – це угода між працівником і фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю і угодою сторін.
Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, встановлюються угодою сторін.
Трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. У разі фактичного допуску працівників до роботи без оформлення трудових відносин фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати (36540грн.), встановленої на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Отже, шановні роботодавці та наймані працівники, пам’ятайте, що легалізація трудових відносин гарантує забезпечення ваших прав і гарантій. А спеціалісти відділу праці управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради завжди готові надати відповідні консультації з трудового законодавства та інших питань в межах своєї компетенції. Звертайтеся за адресою: вул.Івана Франка, 8, каб.9 або за тел.2-46-28.
Тетяна Ільницька, начальник відділу праці та соціально-трудових відносин управління праці і соцзахисту Володимир-Волинського міськвиконкому

Розділ новин: 

Коментарі