“ЗА РОЗВИТКОМ ПІДПРИЄМНИЦТВА - МАЙБУТНЄ НАШОГО МІСТА”, - МИКОЛА ЮНАК

Напередодні Дня підприємця ми обговорювали професійну проблематику із місцевим бізнесменом та громадським діячем Миколою Юнаком.
- Миколо Петровичу, чи має наше місто економічний потенціал? Адже Володимир-Волинський, навіть на фоні того ж Нововолинська, не може наразі похвалитися, ані значною кількістю потужних підприємств, ані залученими закордонними інвестиціями.
- Переконаний, що Володимир-Волинський має економічний потенціал. Хоча, аби сьогодні привести в місто інвестора і дати людям нові робочі місця та достойні зарплати, треба задіяти максимум зусиль. Проте не варто лінуватися, над цим треба цілеспрямовано працювати і створювати відповідні умови для розвитку підприємництва. Це мало би стати першочерговим завданням місцевої влади, якщо вона дивиться вперед, бо я вірю, що за розвитком підприємництва - майбутнє нашого міста.
- Ви вже пробачте, але чомусь більшість бізнесменів звично говорить про закордонні інвестиції і створюють у читачів враження, що прийде такий собі грошовитий німецький чи якоїсь іншої національності дядько та й дасть усім роботу і достойну зарплату. Фактично ж, іноземні інвестори шукають в нас дешеву робочу силу та часто порушують ті норми екології, які, скажімо, в ЄС їм порушувати не дали б.
- Коли я кажу про розвиток, то маю на увазі не лише закордонних інвесторів, а насамперед наших - українських. Стосовно дешевизни робочої сили та екології - це все дуже спірні питання без явних прикладів. До речі,часто такими оце страшилками влада відмахується від своїх виборців і пробує зняти з себе вину за втрату потенційного інвестора.
Та, зрештою, мова не стільки про великий бізнес, скільки про розвиток малого та середнього. Усе часто починається з малого підприємця, який розбудовує свій бізнес, збільшує масштаби і виростає до підприємства. Проте без підтримки, а в наших умовах ще й з перешкодами від місцевої влади, цього досягти дуже важко. У цьому й проблема.
- Які ж такі перешкоди дошкуляють бізнесу у Володимирі-Волинському? Хіба у нас проблеми з підтримкою підприємництва починаються не на державному рівні?
- На державному рівні правила гри встановлено законами. Вони зрозумілі. Їх враховують, коли відкривають власну справу. Проблема ж місцевого рівня - важко досягти порозуміння. Якщо купуєш нерухомість, то розраховуєш на швидке придбання земельної ділянки, на якій вона розташована. Усе що повинна зробити влада в таких випадках - надати відповідні дозволи і прийняти рішення. Натомість ці папери доводиться вибивати роками! Іноді простіше перепродати придбане і піти працювати в інше місто. У Володимирі-Волинському таке траплялося. Фактично, чиновники замість стимулювати розвиток бізнесу - його часто гальмують.
- Я от думаю, а на якому рівні закладена ця відсутність порозуміння між держслужбовцями і підприємцями? Це чиясь команда “фас!”? Чи різниця поглядів?
- Тут багато чинників. Те, що у Володимирі-Волинському існує пресинг неугодних - не секрет. На жаль, адмінресурс ніхто не відміняв. Проте і різниця підходів та поглядів на життя дається взнаки. Деякі чиновники у нас мислять ще по-радянськи. Європейський підхід - це коли держслужбовець розуміє, що він теж свого роду підприємець, адже продає свої послуги. Якщо буде погано обслуговувати городян, ті поскаржаться і такого чиновника звільнять. Це називається клієнтоорієнтований підхід. Його варто просувати і запровадити як норму. А у нас майже кожен начальник думає, що прийшов навіки і поводить себе як архангел біля брами в рай.
- Минулоріч «Спілка підприємців Володимира-Волинського» обрала вас підприємцем року. Проте помітно, що більш активну діяльність нині ви провадите в районі, а не у місті. З чим це пов’язано?
- У районі працюю більш активно саме з тієї причини, що тут порозуміння з владною командою знайти дуже просто. Панує абсолютно здорова бізнесова атмосфера. Без політики і наїздів.
Переконаний,що коли владна система у Володимирі-Волинському оновиться, тут теж відкрити і провадити власну справу стане легше.
- Що побажаєте підприємцям міста і району в їхнє професійне свято?
- Насамперед зичу здоров’я, бо від його міцності залежить наша активність у всіх сферах життя. Також бажаю наснаги і віри в свої сили, бо без них не вдасться пережити важкі часи. Нехай ваша праця винагороджується у стократ, а усі добрі починання множаться. Зі святом вас, друзі-підприємці!
Розмову вів Андрій Степанюк

Розділ новин: 

Коментарі