Юрій Калістратов «Якщо державі Україна гірники не потрібні, хай влада вчинить так, як в Англії»

Публікації

21 квітня у Києві вперше за весь період незалежності відбувся з'їзд шахтарів України (3-ій), в якому взяло участь близько 800 делегатів. Ні прем’єр Арсеній Яценюк, ні голова ВР Володимир Гройсман на шахтарський форум не з’явилися, а виступ міністра галузі гірники просто освистали. Як розповів журналістам минулої п’ятниці під час зустрічі в міській раді голова теркому волинських гірників Юрій Калістратов, гірники схвалили звернення до Президента України про відставку міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина. Вони також вимагали від урядовців скликати засідання РНБО, на якому мають бути вироблені заходи із врегулювання кризової ситуації у вугільно-енергетичній галузі. Гірники чекають відновлення основних соціальних прав: ліквідації боргів із зарплати, скасування податку з пенсій, відновлення оздоровчих програм у санаторіях для робітників та їхніх сімей тощо. Серед інших вимог – перегляд політики влади щодо імпорту вугілля (з РФ, ПАР і Австралії) по 1700-2000грн.за тонну і закупівлі вугілля вітчизняного виробництва за вищою ціною. Від Верховної Ради вони вимагають прийняття законів про прожитковий мінімум, страйки і введення мораторію на закриття шахт.
-Обговоривши всі нагальні питання, делегати з’їзду прийшли до висновку, що Міністерство й досі не має виробленої концепції виходу вугільної та енергетичної галузей із кризового стану. Тому, крім Президента як гаранта Конституції, ніхто це питання вирішити не може, - наголошував голова теркому. – Тих 400 мільйонів гривень, які виділили на шахти з держбюджету, вистачить лише на те, щоб закрити зарплату за березень. А що далі? Як галузь має розвиватися? Якщо шахтарі нашій державі не потрібні, то хай влада вчинить так, як зробили в Англії: видали гірникам допомогу, сказали, що шахти не перспективні і будуть закриті, виділили кошти на розвиток особливих потреб і тільки після того вирішували долю шахтарських колективів, а не ламали все через коліно.
Юрій Калістратов спростував чутки, ніби шахтарів не пропустили до приміщення Адміністрації Президента, а також розповів, що на нараді в першого заступника голови АП Віталія Ковальчука той пообіцяв передати їхні вимоги Президентові, коли Петро Порошенко повернеться з відрядження. Він також повідомив, що побував на зустрічі з прем’єром і з головою ВР і заявив, нібито подальші події біля стін Кабміну та ВР після закриття з’їзду (биття касок, вагонетка і т.д.) – то вже політика. Мовляв, усе це організували «шахтарі», які прибули з Павлограда від компанії Ахметова.
За словами лідера незалежної профспілки гірників Михайла Волинця, у Президента за акціями протесту розгледіли «руку Рината». Мовляв, співголова БПП Юрій Луценко та перший заступник АП Віталій Ковальчук безпосередньо звинуватили олігарха в організації «шахтарського бунту».
«Тому робота з'їзду насправді не припиняється, а продовжується під стінами Кабміну, Адміністрації Президента і під Міністерством енергетики та вугільної промисловості. Гірники кажуть, що не поїдуть додому, поки не будуть виконані їхні вимоги. А якщо влада їх і цього разу не почує, готові вдатися до страйків і зупинки копалень», - заявив Михайло Волинець.
А наступного дня після закінчення роботи з’їзду в Києві проходив пленум енергетиків, на якому вони прийняли рішення підтримати рішення 3-го з'їзду шахтарів стосовно «забезпечення негайного виконання заходів по збереженню паливно-енергетичного комплексу України».
Валентина Савчук, м.Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі