Юрій Фелонюк: «Ми пропонуємо конкретні шляхи стабілізації та розв’язання проблеми, черга за законодавством»

25-го березня Служба безпеки України відзначала своє професійне свято. Крім того, 8 квітня виповниться три роки, як СБУ Волині очолив нині генерал-майор Юрій Фелонюк. З цієї нагоди ми попросили його відповісти на кілька запитань.
-Юрію Васильовичу, наступного місяця виповниться три роки, як Ви очолили УСБУ Волині. А нещодавно Вам присвоїли звання генерал-майора. Просто так генералами не стають. Тож, можливо, поділитеся своїми конкретними успіхами на цій посаді? Що із задуманого не вдалося здійснити?
-Ніякого секрету тут немає. Я дуже люблю свою роботу і повністю відданий своїй справі. Ще навчаючись у школі, в один момент зрозумів, що хочу стати офіцером держбезпеки та приносити користь своїй країні, яку дуже люблю. Тож почав посилено займатися фізичною підготовкою та додатково штудіювати предмети, необхідні для вступу в Національну академію СБУ. І став курсантом цього вузу. Після закінчення академії приступив до роботи, пройшовши всі щаблі кар’єрного росту. Починав роботу на посаді оперуповноваженого управління СБУ на Хмельниччині, пропрацював три роки на різних посадах у Києві, був заступником начальника, а згодом керівником обласного управління СБУ в Чернівецькій області, а у квітні 2015 року очолив Службу безпеки Волині. У жовтні минулого року мені присвоїли звання генерал-майора. І я вдячний Президенту України та керівництву нашого відомства за виявлену довіру і честь. Також ціную роботу всього свого колективу, адже саме завдяки злагодженій роботі колег вдалося досягти високих результатів у діяльності управління. Попереду ще дуже багато планів та поставлених цілей. І оскільки я людина цілеспрямована, то, думаю, всі вони будуть досягнуті.
-Нещодавно у ЗМІ з’явилась інформація про те, що тепер видобування бурштину контролюватиме Нацгвардія. Чи змінить це, на Вашу думку, ситуацію з контрабандою каміння за кордон?
-Несанкціонований видобуток бурштину з його подальшим контрабандним переміщенням за межі України є одним із вагомих чинників, що негативно впливають на стабільність обстановки в області. Йдеться не лише про криміногенну складову. Будь-які негаразди, які відбуваються на території Волині, одразу використовуються іноземними спецслужбами, передусім Російської Федерації, щоб показати, що у нас нібито безліч внутрішніх проблем. Ми виявляємо організаторів груп із незаконного видобування бурштину, а також тих, хто намагається взагалі розхитати ситуацію і показати «негарну картинку».
На початку березня було прийнято рішення про залучення додаткових сил військовослужбовців Національної гвардії до забезпечення правопорядку в північних районах області, оскільки у зв’язку з потеплінням діяльність зловмисників у цьому напрямку може активізуватись. Управління, реалізуючи аналітичну функцію спецслужби, виходить із пропозиціями перед законодавчим органом, місцевими органами влади про необхідність внесення змін у нормативну базу. Ми пропонуємо конкретні шляхи стабілізації та розв’язання проблеми, черга за законодавцем.
-Останнім часом по телебаченню досить часто транслюють гучні викриття і затримання корупціонерів, хабарників у вищих ешелонах влади, але через якийсь час усі вони чомусь або уникають покарання, або отримують мінімальну міру. Як би Ви прокоментували таке явище?
-За період 2017-2018 років за матеріалами УСБУ 27-ми особам повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, пов’язаних з вимаганням та одержанням неправомірної вигоди. Зокрема одному судді, одному держслужбовцю та двом службовцям органів місцевого самоврядування 4-ї категорії. За матеріалами нашого відомства засуджено 13 осіб, причетних до хабарництва, зокрема у 2017 році до п’яти років ув’язнення засуджено за хабарництво суддю Ківерцівського суду, затриманого співробітниками управління на гарячому ще у 2013 році. Одна з основних причин тривалого судового розгляду – це наявність у законодавстві таких нюансів, які дозволяють обвинуваченому на цілком законних підставах затягувати судовий процес, отримуючи таким чином додатковий час для вишукування можливостей для уникнення відповідальності.
-Як Ви вважаєте, які перспективи покращення ситуації з довірою громадян до правоохоронних органів і силових структур, зважаючи на те, що і серед них трапляються випадки корупції та хабарництва? Це, на жаль, стосується і вашого відомства, про що свідчить лютневий випадок затримання на гарячому співробітника СБУ?
-До діяльності СБУ завжди підвищений інтерес, зокрема з боку мас-медіа. Це природно, адже наша робота сконцентрована на важливих напрямках, ми упереджуємо і викриваємо серйозні злочини проти національної безпеки. Однак ми змушені обмежувати певну інформацію, щоб не поставити під загрозу поточні спецоперації та досудове розслідування. Це світова практика діяльності спецслужб. Зберегти баланс між відкритістю та вимогами збереження секретів насамперед допомагає демократичний контроль над сектором безпеки. Ми регулярно звітуємо про результати нашої діяльності. Що стосується корупції, то у цьому питанні позиція керівництва Служби безпеки чітка і лаконічна: ми почали очищення від такого ганебного явища як корупція із себе. Для голови СБУ тут немає принципу «своїх». Якщо дії співробітника йдуть врозріз із законом, то йому не місце в лавах спецслужби, він повинен понести відповідальність, передбачену законодавством України. На жаль, на Волині також трапляються випадки хабарництва серед силовиків. Про всі випадки ми повідомляємо громадськість і ЗМІ. Зокрема внутрішньою безпекою СБУ у січні 2017 року під час отримання хабара був затриманий заступник начальника відділу Головного управління військової контррозвідки. Підполковник отримував хабарі за сприяння у переміщенні товарів через державний кордон України. Матеріали кримінального провадження вже знаходяться в суді. У серпні 2017 року за матеріалами внутрішньої безпеки відомства під час отримання неправомірної вигоди у розмірі 1500 доларів США був затриманий співробітник нашого управління. Здирник отримав хабар за вплив на прийняття рішення посадовими особами Луцького міського військового комісаріату щодо відстрочки від призову на строкову службу місцевого мешканця. Вироком Луцького міськрайонного суду співробітника визнано винним у вчиненні вказаного злочину та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 1500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян із позбавленням права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування строком на 3 роки. З органів спецслужби його звільнено. У січні 2018 року за матеріалами внутрішньої безпеки під час отримання хабара був затриманий співробітник військової контррозвідки. Зловмисник разом з посередником вимагав 3000 доларів США від представника суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності. Військовому оголошено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України.
Підготувала Валентина Савчук

Розділ новин: 

Коментарі