Юний еколог-дослідник мріє стати хорошим лікарем

Учень 11-го класу Володимир-Волинської гімназії Роман Шурін уже декілька років поспіль лідирує в числі переможців олімпіад і конкурсів. На обласних олімпіадах з хімії та біології завойовував 2-е та 3-є місця. Любов до природничого циклу наук у юнака від мами, вчителя 2-ої міської школи Лідії Шуріної. Проте останнім часом Романа серйозно захопила екологія.
-По-перше, - каже Роман, - це комплексна галузь науки, яка об’єднує і фізику, і хімію, і біологію. По-друге, сьогодні питання екології – це питання самого життя, і молоді покоління, за якими майбутнє, не можуть залишатися осторонь.
Допитливий, наділений широким кругозором Роман відчуває імпульси сьогодення, а тому свої проектні роботи націлив на актуальні потреби суспільства. Перший свій проект «Екологічні аспекти використання відходів деревини (тирси)» юнак присвятив найболючішій темі – пошукам альтернативи дешевого палива. Виявляється, березова і соснова тирса, оброблена розчинами хлоридної і сульфатної кислот, може достатньо добре обігріти невелике приміщення. А ось звичайний очерет, який поглинає іони важких металів з ґрунту, акумулюючи їх в кореневищі і надземній частині, очищає забруднені території від промислових відходів. Саме роль аборигенної (місцевої) флори у захисті грунтів стала об’єктом досліджень наступного проекту Романа Шуріна. Вже 2 роки учень займає призові місця на олімпіадах з екології. 1-ше місце в обласній олімпіаді виборював у нелегких умовах. Ця виявилася однією з найважчих олімпіад, оскільки потрібно було виконати складну контрольну роботу і захистити власну наукову роботу. А у складі журі – викладачі відомих вузів з усієї України. Згодом знову перемога – 1-ше місце у конкурсі-захисті у Волинській малій академії наук, 2-е – на Всеукраїнській олімпіаді з екології та на Всеукраїнському етапі конкурсу «Intel Eкo», який проводиться на міжнародному рівні.
Про обдарованого учня з гордістю розповідають директор гімназії Олександр Романюк, вчителі фізики, хімії та екології Майя Степанченко, Наталія Козік та Ольга Бондарук. Вони вважають Романа самородком, який хоче багато знати, вміє аналізувати і робити висновки, прагне докопатися до істини. Таких учнів на даний час не так уже й багато.
Роман же до своїх успіхів ставиться з непоказною скромністю. Він вважає, що тільки стоїть на початку нового шляху, на порозі цікавих відкриттів. Хлопець самокритично зізнається, що, захопившись точними і природничими науками, свого часу проігнорував ще деякі важливі предмети, наприклад, іноземну мову.
-У молодших класах я думав, що іноземна мова – це щось несерйозне, - ділиться юнак, - але тепер жалкую, що не вивчав її як слід. Сьогодні без іноземної мови важко. Мені було дуже прикро, бо на міжнародному конкурсі тих переможців, які володіли іноземними мовами, відбирали для поїздки у США, Голландію, Німеччину.
Ось чому Роман вирішив надолужити втрачене. А на питання про те, чим він займається на дозвіллі, юнак відповів, що здобуття знань для нього є одночасно і головною справою, і захопленням. У молодших класах цікавився малюванням, відвідував художню школу, але потім зрозумів, що його кличе наука. Вже лічені тижні залишилися до того дня, коли останній дзвоник сповістить, що шкільні роки вже минули. Отож, майбутній шлях потрібно обмірковувати сьогодні. Мрія Романа – стати лікарем. Ця професія безпосередньо пов’язана і з екологією. Лікарський фах, про який мріє юнак, – це хірург або патологоанатом. Щодо останнього, то дещо дивно чути про такий вибір від зовсім юного, сповненого життєлюбності хлопця. Але у Романа свої погляди. Він вважає, що хірург рятує життя хворим людям, а патологоанатом – живим і здоровим, бо ж дізнається, які причини викликали летальний кінець і попереджує про це інших. Правда, в роботі патологоанатома є один недолік – вона не передбачає кар’єрного росту. В тому, що Роман стане дуже хорошим лікарем, впевнені всі його наставники.
На закінчення розмови Роман поділився своїм баченням майбутнього, яке багато у чому залежить від сучасної молоді.
-Моїм ровесникам слід стати відповідальнішими, виховувати в собі прагнення долати труднощі – і тоді не буде так важко, коли опинишся в іншій життєвій ситуації. Дехто легковажить знаннями, а без них немає майбутнього. Ніхто, крім нас, не збудує міцної держави, не забезпечить її розквіт.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі