Яка мама вважається одинокою, і як їй зареєструвати дитину

Збільшення кількості неповних сімей є фактом, розповсюдженим в усьому світі. На сьогоднішній день розпадається кожний другий шлюб, усе більше жінок народжують дитину без чоловіка. Виховання дитини, безумовно, велика відповідальність, і з цим важко не погодитися.
Проте варто зазначити, що поняття «одинока мати» визначається чинним законодавством України по-різному і застосовується в залежності від того, на які правовідносини воно поширюється.
Поняття «одинока мати» визначене у постанові Пленуму Верховного cуду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 року. Згідно з п.9 цієї постанови, одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину сама.
Ч.1 ст.135 Сімейного кодексу регулює порядок запису батьківства позашлюбної дитини у державному органі реєстрації актів цивільного стану у тих випадках, коли батьківство дитини не з’ясовано: немає ані спільної заяви матері та батька, ані заяви батька про визнання свого батьківства, ані рішення суду про визнання батьківства. Тому відомості про батька дитини дає тільки мати дитини, і вони є вичерпними. У цьому разі батько дитини записується за прізвищем матері (у чоловічому роді), а не за його справжнім прізвищем, ім’я та по батькові батька дитини записуються також за вказівкою матері, і орган РАЦС не повинен перевіряти їхню достовірність.
Так відповідно до п.17 Правил №52/5, якщо мати дитини не перебуває у шлюбі та немає спільної заяви батьків чи заяви батька про визнання батьківства, то за заявою матері прізвище батька дитини зазначається за прізвищем матері, а власне ім’я та по батькові – за бажанням матері.
З цього приводу вона повинна написати заяву до органу РАЦС, в якій потрібно вказати, яке прізвище батька необхідно внести до актового запису про народження дитини, а також ім’я та по батькові (форма такої заяви є у відділі РАЦС).
Якщо реєстрація народження дитини проводиться за заявою іншої особи, а мати дитини на момент її народження у шлюбі не перебувала, то відомості про батька записуються за вказівкою цієї особи за правилами абз.1 п.17 Правил 52/5.
Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання матері не пізніше одного місяця від дня народження дитини.
Для проведення державної реєстрації народження дитини подаються: медичне свідоцтво про народження (форма №103/о); паспорт або паспортний документ, що посвідчує особу; заява матері із зазначенням відомостей про батька дитини (причому прізвище батькові та громадянство присвоюються за прізвищем та громадянством матері).
Жінка, яка виховує дитину сама, в наш час не рідкість. Соціологи сперечаються про причини такого масового розвалу сімей. Хтось грішить на фемінізацію суспільства. Хтось звинувачує безвідповідальних чоловіків, які звикли перекладати весь тягар відповідальності на жіночі плечі і втікати від проблем при першому їх прояві. Як би там не було, але жінок, які самі змушені виховувати дітей, сьогодні безліч. І допомога держави таким матерям просто необхідна. Варто зазначити, що у випадку, коли дитина народилася у пари, яка розлучилася менше десяти місяців до дня народження дитини, батьком дитини записується колишній чоловік. В такому випадку про реєстрацію дитини в порядку ч.1 ст.135 мова йти не може, мама не буде вважатись одинокою.
Галина Бігун, провідний спеціаліст відділу ДРАЦС, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі