Як створити цікавий, прогресивний молодіжний простір у селі?

Усе більше набирає популярності простір для розвитку молоді, який створюють не тільки у містах, а й у селах та об’єднаних громадах. Ми спробували розібратися в цьому, як в будь-якому селі Володимир-Волинського району створити успішний центр для розвитку молоді.
Експертом, який поділиться з нами досвідом, став житель Нововолинська, керівник молодіжного ресурсного центру «Нові крила» Павло Медина. Кілька тижнів тому Павло потрапив до списку ТОП-100 волинян 2018 року. Також він консультував та допоміг створити один з перших молодіжних центрів у селах, зокрема у селі Лежниця Поромівської ОТГ (Іваничівський район). І ще одним успіхом нашого експерта стало те, що практика МРЦ «Нові крила» увійшла в ТОП-10 кращих молодіжних практик України за 2017 рік.
-Павле, твої заслуги можна перераховувати в окремій статті, ти – волинський експерт в питаннях створення молодіжного ресурсного центру чи простору розвитку і самореалізації. Скажи, як зібрати ініціативну групу для створення власного простору?
-Якщо вам здається, що простір необхідний прямо тут і зараз, зупиніться і не робіть різких рухів, – наголошує Павло. – Проведіть зустріч з молоддю, поспілкуйтеся, що вони думають, як вони це бачать і чи бачать взагалі. Наведіть приклади тих, що поруч, куди б вони могли поїхати подивитися, або про які вони могли чути. Ви можете залучити туди сотні тисяч доларів, найняти мегакрутих працівників, купити комп’ютерну техніку, ігри і все решта, а молодь ходити не буде, бо це не їхній формат, не ті послуги надаватимуться, які потрібні їм, або навіть колір стін просто не подобається. Це ж має бути їхній простір, де вони будуть відчувати свободу, тому яким він буде, має обирати молодь. І саме з тих, хто загориться ідеєю після зустрічей, треба формувати команду і делегувати їм обов’язки, адже кожен має бути включений в той процес, за який він хоче братися особисто.
-З чого почати, щоб втілити задум у будь-якому селі Володимир-Волинського району?
-Якщо ви поговорили з молоддю і порозумілися, час діяти. Починайте працювати з керівництвом села чи ОТГ, а також із мешканцями села. Розказуйте про свій план, де вам потрібна підтримка. Рушієм процесу завжди має бути молодь, вони це хочуть і можуть зробити.
-Будемо відверті, на все потрібні кошти. Який має бути стартовий капітал для реалізації задуму?
-Перша помилка, коли ви беретеся за такий амбіційний проект як створення простору, – це шукати гроші. В наш час набагато важливішими є ресурси. Якщо ви отримали приміщення для створення простору, почніть вкладати ресурси. В когось є два старих дивани, в когось шафи, стільці. Хтось робив ремонт, залишилася фарба, хтось може відремонтувати проводку, хтось готовий віддати свій старий ноутбук і колонки. Це буде дуже крутим початком. Тоді починайте шукати капітальні вкладення. Зараз є багато обласних конкурсів, які фінансують ініціативи від громади. В Україні чимало фондів, що підтримують молодь і можуть надати певні ресурси для втілення в життя тих чи інших проектів. Але початок ви маєте покласти самі, люди повинні бачити: ви вірите в ідею настільки, що віддаєте частинку свого. І ті, хто поруч з вами, також заряджені ідеєю.
- Ось є у нас команда, є лідер, готовий очолити таку молодіжну ініціативу, але бракує знань. Де черпати знання про сучасні тенденції?
-Зараз із пошуком можливостей взагалі немає проблем, є дуже багато сайтів, сторінок у Фейсбук, за якими потрібно слідкувати і на яких з’являється актуальна інформація про можливості для молоді.
-Створили ми такий простір в селі, є зацікавлена молодь, однак нам потрібен розвиток цього осередку. Як порадиш просувати свою ініціативу?
-Не буде такого, що на ваші заходи, якщо це, наприклад, не дискотека, приходитимуть одразу 100-500 людей. Ми починали з майстер-класів, на які приходили 5-10 людей, та квартирників, де виступаючих було 20, а глядачів 12. Зараз в нас є заходи, куди приходить 200 і більше людей.
- Павле, ти сам безпосередньо брав участь у створенні «Село-Хаб» і напевно стикався з іншими такими прикладами. Розкажи, чи є перспектива таких центрів і чи працюють вони після гучного відкриття?
-Ми працюємо, щоб максимально допомагати молоді саме з малих громад створювати такі простори і розвивати їх. І це повинно так бути, адже можливості для самореалізації і саморозвитку мають бути не залежно від того, живеш ти в селі, де 800 людей, чи в місті з населенням у 400000. Перспектива їх реальна і дієва. Формула полягає в тому, що керувати, створювати і наповнювати мають молоді люди. І якщо там поставлять працювати керівником начальника культури чи директора будинку культури, то краще не треба за це братися. Все, на превеликий жаль, закінчиться невтішним результатом, який лише розчарує тих, хто горітиме і житиме ідеєю.
-На завершення поділися, які проекти в селах будуть, на твою думку, найбільш успішними?
-Є дуже багато готових кейсів, які реалізовувала команда молодіжного центру «Нові крила» та інших центрів і просторів з усієї України. Про них можна прочитати в «Каталозі кращих молодіжних практик 2017 року». І обрати той, який вам подобається, адаптувати його під свою громаду, адже молодь і громади особливі, й те, що працює у нас, може абсолютно не зайти у вас. Тому працювати потрібно, створюйте простір, інформуйте молодь – і вона сама все почне робити. Дайте їм лише розуміння, що все в їхніх руках.
Наталія Ткачук, м. Нововолинськ

Розділ новин: 

Коментарі