Я рада, що завдяки моїм лялечкам допомагаю наблизити перемогу

Я рада, що завдяки моїм лялечкам допомагаю наблизити перемогу
Я рада, що завдяки моїм лялечкам допомагаю наблизити перемогу

Кажуть, що перед сильними людьми доля відступає, хоч атакує їх випробуваннями. Саме ці випробування часто стають імпульсом для нової діяльності, для винаходів, для цікавих задумів та ідей. « Творчість – це не просто виклад своїх здібностей. Це жага людини знайти себе, а, знайшовши себе, людина знаходить тих, кому вона потрібна», - писав відомий Пабло Пікассо. Мабуть, саме ці слова найкращим чином пасують і для героїні нашої розповіді. 
Світлана Дмитрівна Савас народилася в мальовничому  селі Селець 10 липня 1961 року в родині колгоспників. Батько працював електриком, а мама трудилася в ланці, а затим до виходу на пенсію завідувала тваринницькою фермою.  Світлана була єдиною дитиною, але не виростала пестункою, а з дитячих років привчалася до праці, до вміння жити серед людей. Нині, коли вже багато років батьків немає в живих, Світлана Дмитрівна приїздить до рідної оселі, доглядає город, вирощує овочі, але, коли заходить до опустілої домівки, ледве стримує сльози туги. Пригадується дитинство, батьки, все дороге і світле, тим більше що в дорослому житті довелося пережити й немало. 
Закінчивши школу, Світлана Дмитрівна здобула освіту у Львівському обліково-кредитному технікумі, а затим у Тернопільській академії народного господарства. Відповідно  її трудова діяльність пов’язана з банківською системою, аудитом та господарською діяльністю. Після повернення з Чехії працювала в соціальному страхуванні аж до виходу на заслужений відпочинок, хоч насправді Світлана Дмитрівна з тих жінок, які про відпочинок не думають. 
Майже все свідоме життя Світлани Дмитрівни пов’язане з військовими. Чоловік Гаррі Володимирович був військовослужбовцем. 4, 5 роки подружжя прожили в Чехії, у містечку Міловіце,  недалеко від Праги. Затим повернулися на рідну Волинь, де Гаррі Володимирович ще продовжував службу, а після демобілізації працював водієм. 
Син Ігор та донька Ірина – військовослужбовці,  перебувають на разі в зоні бойових дій. Син ще з 14 року, а донька – з 15-го.  Донька - парамедик, деякий час працювала разом з генералом Залужним,  закінчила медичний заклад, освоїла професію реабілітолога по спеціалізації фізіо- та ерготерапія. 
У грудні 2021 року важка хвороба як наслідок ковіду обірвала життя Гаррі Володимировича. Світлані Дмитрівні здавалося, що світ навколо неї затьмарився. Почалася депресія, яку ускладнив початок війни. 
- Це були справжні сердечні муки, до яких приєдналося переживання за дітей. Перебороти цей стан здавалося неможливим і я зробила висновок, що потрібно чимось себе зайняти. Інакше депресія не відступить.  Ось тоді зародилося бажання створювати лялечки. Варто було почати, і вже зупинитися було неможливо. Ідеї народжувалися одна за одною. Мені здавалося, що мої руки випереджують мою думку. Я зробила багато лялечок, в основному їх дарувала. 12 лялечок помандрували до Італії. Моя двоюрідна сестра, яка там проживає, підтримувала зв’язок з волонтерами, і 10 лялечок було реалізовано. В Італії їх реалізували на 50 євро за одну, і ці кошти пішли на потреби ЗСУ. Цією справою зайнялися волинські волонтерки, які перебувають в Італії. Вони виконували замовлення 14-ої бригади. Я зверталася до пані Наталії Нечипорук, аби вона посприяла в тому, щоб передали картини художники для волонтерів. Завдячую художній школі, і підприємиці Наталії Ревіній, які надали допомогу по моєму зверненню. Вона виготовила дуже багато обручів.  Я рада, що долучилася до волонтерського руху і зробила свій внесок у перемогу,  - розповідає Світлана Дмитрівна. 
Понад 60 лялечок зробила пані Світлана. В основному вона використовує їх як сувеніри, хоч іноді приймає і замовлення. Фантазія талановитої жінки не має меж. Кожна лялька – це окремий образ, окремий світ. Мають лялечки та свої оригінальні імена, про що говорять і їх костюми. Лялька »Маківка»  наче розквітла серед пшеничного поля і яскраво червоним вбранням, маковими віночками змагається іншими  з барвами природи. Взагалі в оригінальність лялечок майстриня вклала передусім національний колорит. Так «Вербичка» вся в зеленому, наче втілилось у ляльці українське символічне дерево. На місячну ніч схожа лялька в синьому вбранні. Українську вишивку для своїх виробів пані Світлана купляє в торгових мережах, а деякі черпає з колишніх матусиних вишивок. У палітрі робіт пані Світлани інтер’єрні ляльки, ляльки, які нагадують берегинь українського роду, ляльки – наречені, лялечки-гуцулки, на виготовлення вбрання для яких майстриня використала мамині доріжки. Можна зустріти й ляльки – іноземки, наприклад, відому «Барбі», але дуже схожу на українку.  
Серед розмаїття ляльок вражають ті, які втілюють в собі національно-патріотичну тему. Це чудова лялечка в жовто-блакитному вбранні - така собі казкова копія  нашої України. Декілька лялечок Світлана Дмитрівна створила у вигляді жінки-захисниці, яка взяла в руки зброю, щоб захистити свою родину, своїх діток.  Особливо зворушливими є дві ляльки, які переплелися в обіймах. Це закохана пара, яка одружилася під час війни. 
- Цю пару молодят замовлено на подарунок захиснику України. -, каже Світлана Дмитрівна. – Це одна з найкращих, які створила. 
Пані Світлана тішиться внуками,  котрих у неї троє. Старша внучка Юлія проживає в Ковелі, а менші Мар’яна і Ярослав -  у Володимирі, але щонеділі вони відвідують будь-яку бабусю. 
-У мене тоді свято «вихідного дня», -  жартує Світлана Дмитрівна. 
Онуки успадкували творчі здібності бабусі. Юлія вже створює вишукані букети. Майбутнім художником зростає онук Ярослав, картини якого  вже висять у бабусиній вітальні. 
А які плани на подальше у самої Світлани Дмитрівни?
- На разі намагаюсь перейти до створення справжніх ляльок з обличчями. Вже дві створили на пробу, але вважаю, що ще потрібно довго опановувати цю техніку, - ділиться майстриня, - а ще маю бажання брати участь в благодійних ярмарках, виставках. І повірте, що це не просто забаганка, Хочу творити, хочу бути потрібною, хочу своєю творчістю допомагати людям, допомагати нашим воїнам здолати ворога. 
Антоніна Булавіна м. Володимир 

Розділ новин: 

Коментарі

Схожі новини: