«Я хочу в музиці постійно відкривати щось нове»

Каже відомий концертмейстер вокальної студії «Лодомир» і звукорежисер Микола Смаль.
Чи можемо ми уявити фільм, виставу або будь-яке шоу без музичного супроводу? Звичайно, ні. Навіть найцікавіше без музики перетвориться на щось прозаїчне, рутинне. А музика завжди підсилює сприймання того, що ми бачимо на екрані або на сцені, змушує глибше і емоційніше проникнути в дійство. І в ці хвилини спілкування з прекрасним ми забуваємо про людей, які за допомогою музики творять для нас мистецтво.
Микола Смаль – музикант від Бога. Народився він у Нововолинську в шахтарській родині, навчався в музичній школі, потім у Луцьку закінчив музичне училище по класу скрипки. Тривалий час його трудова діяльність була пов’язана з музичною школою в місті Устилузі, куди був направлений у 1979 році. Назавжди в пам’яті залишилось холодне приміщення місцевого будинку культури, де молодий педагог мав власний клас. Затим у 1979-1981рр. служив в армії на території Горьківської області. То були часи особливого підйому так званого радянського патріотизму. Юнаки рвалися в Афганістан. Романтики захоплювалися БАМом. Особливе натхнення викликали Олімпійські ігри в Москві, коли вся країна обожнювала симпатичного ведмедика. На кожному кроці звучали популярні пісні, які спонукали до творчості.
Після демобілізації Микола Смаль повернувся на своє робоче місце, але згодом клас скрипки закрили. У 1985 році музиканта запросили на посаду керівника гуртка у Володимир-Волинський будинок школяра. В той час великою популярністю користувалися вокально-інструментальні ансамблі, і скрипалю із класики довелося переключитися на сучасну музику. Ось тут і виявилася тяга Миколи Смаля до музичного експериментування, яке згодом стане головним мотивом його творчості.
Коли після реорганізації позашкільних закладів утворився центр позашкільної освіти, Микола Григорович став концертмейстером зразкової вокальної студії «Лодомир». Ця студія вже досить високо зарекомендувала себе як на міському, так і на всеукраїнському рівні. Тут не лише навчають співати, а й розвивають вокальні здібності дітей, починаючи з раннього віку. Студія, яку відвідує більше 40 дітей, неодноразово проводила благодійні концерти, зібрані кошти з яких йшли на допомогу воїнам АТО та сім’ям загиблих. Також юні артисти виступали перед пораненими бійцями в госпіталях. Вихованці студії – постійні учасники фестивалю «Українське коровай-сузір’я». Педагоги з вокалу Галина Тюрікова і Жанна Орендовська разом з концертмейстером вдумливо підходять до репертуару кожного концерту.
Одночасно Микола Смаль працює звукорежисером районного будинку культури. Розпочалася ця співпраця зі старту конкурсу «Юні голоси», який традиційно проводився 1 червня – у День захисту дітей. На основі цього конкурсу в рамках фестивалю «Володимир» був створений і однойменний конкурс дитячої пісні. З того часу музика в оркестровці Миколи Смаля супроводжує всі заходи, які проводяться в будинку культури. Творчість звукорежисера високо оцінюють колеги і насамперед директор РБК Людмила Оцалюк. Вона вважає Миколу Григоровича надзвичайно талановитою людиною, справжнім майстром своєї справи, який проте надто скромно залишається за лаштунками.
-Я хочу в музиці постійно відкривати щось нове, - каже пан Микола. – Оркестровка – справа нелегка, і для мене дуже важливо підібрати такий музичний нюанс, щоб на сцені не просто демонструвалось дійство, а панували людські почуття. В моєму творчому доробку (разом з колегами, звичайно) - гімни для навчальних закладів, живі вистави, аранжування молитовних заходів для різних релігійних громад, співпраця з відомими виконавцями. Це все цікаво, бо не дає зациклюватися лише на своїх поглядах на життя, а й зрозуміти інших. Безперечно, я йду в ногу з часом, бо працюю в основному з підростаючим поколінням і молоддю, а тому маю враховувати їхні інтереси і смаки. Однак як скрипаль все-таки надаю перевагу класичній музиці. І вважаю, що дітям та молоді потрібно прищеплювати любов до класичного мистецтва.
Антоніна Булавіна, м.Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі