«Виростити хороше дерево не легше, ніж виростити дитину»

Запевняє садівник Андрій Вієру, чиї саджанці плодових та декоративних насаджень користуються чи не найбільшим попитом серед населення Волині.
Весна та осінь не лише найгарячіші пори року для людей, у яких є хоч клаптик своєї землі, а й для тих, хто забезпечує їх насінням, саджанцями та всіма іншими потрібними в городництві та садівництві речами. Тому не дивно, що біля рядів саджанців плодових та декоративних дерев, кущів і рослин, які вирощують і реалізовують Інга та Андрій Вієру із села Хобултова, завжди багато покупців не тільки у Володимирі, Нововолинську, а й у Луцьку та в багатьох інших містах і районах Волині. А все тому, що, як пояснює Андрій, вони з дружиною стараються продавати людям якраз той вид деревця чи куща, який вони шукають, який добре приживається і росте. Не обманюють і не лукавлять.
-Клієнти наші дуже задоволені, замовляють саджанці і вроздріб, і оптом, просять приїздити до них ще, - розповідає чоловік.
І Андрій, і Інга – уродженці Хотинського району Чернівецької області. Чоловік за спеціальністю агроном, його дружина – юрист. На Волинь вони переїхали до родичів Андрія, батьки якого і зараз мешкають на Хотинщині. У родині він – найменший. Старша сестра вже тривалий час живе у Португалії, середня мешкає на батьківщині з батьками. 11 років був у Португалії й сам Андрій. Мама Інги переїхала на Волинь разом з дочкою та зятем, допомагає доглядати онуків – 13-річного Владика і 7-місячного Іллюшу, а в гарячу пору працює з дітьми у полі.
Спочатку родина Вієру оселилися у Володимирі-Волинському, а три роки тому купили стару хату в Хобултові. До речі, познайомилися Андрій з Інгою теж завдяки своєму захопленню саджанцями, які обоє продавали на ринку в Хотині. Правда, тоді вирощування дерев для обох було лише хобі, яке давало їм такий-сякий підробіток. Вирощувати деревця та рослини для продажу вони стали вже тут, на Волині. Спочатку на 15 сотках землі під Володимиром, тепер - у Хобултові, де, за словами моїх співрозмовників, дуже хороші ґрунти і сприятливий клімат.
Зараз на обійсті Андрія та Інги на невеликій ділянці землі у 30 соток вишикувалися рівними рядами до 30-ти видів (біля 8 тисяч) саджанців плодових та декоративних дерев і кущів, близько 5 тисяч різнокольорових видів троянд та багато інших екзотичних насаджень. Чого тут тільки немає: різні сорти яблунь, груш, слив, черешень, вишень, абрикосів, ранні та середні персики, слива колоновидна (садиться 4 деревця на кв.м.), а також виноград, малина (плодоносить двічі на рік). Із декоративних: барбарис, гібіскуси, вічнозелений самшит, казахський вереск, модрина (використовується для щеп як штамб – стовбур від кореня до крони) тощо. Є навіть екзотична японська плакуча сакура. Серед плодових насаджень як ранні, так і осінні та зимові сорти, а також і багато нових: «Діскавері» (літня яблуня, плоди якої схожі до «Білого наливу»), «Рожевий налив», з гібридних – «Голден Делішес», «Мутсу» («Симиренко» + «Голден Делішес») – яблука зберігаються до кінця березня наступного року. Останній сорт користується великим попитом серед покупців.
-Займаємося ми розмноженням дерев та рослин уже п’ятий рік. І постійно працюємо над щепленням нових декоративних штамбів. Хочу сказати, що виростити хороше і здорове дерево не легше, ніж виростити дитину. Дерево, як власне дитя, потрібно постійно леліяти, дбати про нього: обкопувати, підгортати, як картоплю, оббризкувати від шкідників, а в суху погоду – поливати. Ідеальне поле для саду має бути чистим, рівненьким і гладеньким, як стіл, в міру підживленим органічним та мінеральними добривами. Ми стараємося вносити більше органіки. Перед тим як орати ділянку, вносимо чималий причіп перегною. Сама технологія вирощування саджанців досить важка, потребує багато праці, сил і терпіння. Спочатку ми заготовляємо посадочний матеріал, тобто шукаємо і викопуємо дички, які прикопуємо землею в себе на городі, чекаючи, поки вони проростуть. Потім розсаджуємо їх, обрізаємо і щеплюємо, щоб росло вже саме дерево. Після того починаємо підживлювати добривами та обробляти, щоб воно не хворіло. Ми також щороку працюємо над розмноженням нових видів дерев, хочемо, щоб усе в нас було по-європейськи. Часто експериментуємо, прищеплюючи одні сорти до інших, але більше цим займається Інга. Вона в нашій родині – головний селекціонер-експериментатор, - каже з гордістю чоловік. – Хворих дерев ми стараємося нікому не продавати. Якщо покупець просить «Білий налив», то це має бути «Білий налив», а ніякий не червоний. Під час продажу підказуємо людям, як деревце садити і що треба робити, щоб воно прийнялося і потім гарно плодоносило. Цю науку успішно засвоїла і продавець Люба Годлевська. Не зважаючи на те, що дівчина працює у нас перший рік, вона вже досить фахово може розповісти людині про переваги того чи іншого сорту саджанця, підкаже, коли і як його садити, як обробляти, коли підживлювати і т. д. Продаємо ми свої саджанці, як на нинішній час, не дуже дорого: і низькорослі (до 2,20м), і середньорослі (2,5-3м) – переважно по 50 гривень, троянди – по 25. Звичайно, якщо не буде дощів і деревця погано приживатимуться, ціна, мабуть, зросте. Все залежить від приживання. Зараз ми з Інгою намагаємося щепити плакучу сакуру, на яку маємо вже дуже багато замовлень (300грн.). Увесь свій не дуже великий прибуток стараємося пустити на розширення справи, хоча торік через крадіжки насаджень довелося обгороджувати всю ділянку сіткою, - ділиться Андрій.
Кілька корисних порад від Андрія Вієру
-Що б я порадив садоводам-любителям? Найперше, вибираючи саджанці, слід дивитися, щоб вони були щеплені, бо буває так, що недобросовісні продавці можуть продати недосвідченій людині звичайну дичку. Також потрібно звернути увагу на кореневу шийку (місце над корінням дерева). На ньому має бути маленький вигин з круглою загоєною ранкою або пеньок. Та найбільше уваги треба приділити корінню, бо саме від нього залежить, приживеться рослина після пересадки, чи ні. Коріння має бути густим, пишним, з бічними відростками. Якщо їх немає або дуже мало, то дерево може захворіти. Садити деревце в землю треба до щепи, бо якщо закопати вище, воно може не прижитися і почне гнити. Колоновидні (низькорослі) деревця висаджуються у грунт з розрахунку 4 щепи на кв.м, середньорослі – на 2,5-3м. Тоді краще розвивається крона. Перед тим як садити щепу, в ямку слід внести розчин коров’яку (бовтушку) або перегній. Десь із середини березня дерева слід починати підживлювати, надаючи більшу перевагу органічним добривам. Аби в дерева була пишна крона, його треба підрізати (довжина пагонів продовження основних гілок не менше 30–40см). І на них обов’язково має бути вічко – брунька. Це збільшує приживлення дерева до 95 відсотків. Робити обрізку слід ранньою весною, до того, як на дереві з’являться бруньки. Всі ці заходи допоможуть виростити гарний сад і насолоджуватися згодом його плодами.
Валентина Савчук, с.Хобултова, Володимир-Волинський район

Розділ новин: 

Коментарі