Слово «айва» у деяких людей асоціюється не тільки з твердими плодами з досить специфічним смаком, але і з іншими поняттями. Любителі краси уявляють декоративний чагарник, ласуни і гурмани – ароматні страви, мармелад і желе, шанувальники народної медицини – рослину, яка різнобічно використовується для лікування, садівники – підщепу для вирощування фруктових дерев.
На жаль, оцінка айви як плодової рослини для саду в садівників-новачків часто поверхнева. Нерідко вони стверджують, що цінність плодів ні в яке порівняння не йде з яблуками і грушами – «потрібнішими» на дачі та в саду.
Але якщо підходити до питання доцільності вирощування айви глибше, варто нагадати про її переваги. По-перше, за сприятливих погодних умов айва щорічно плодоносить однаково – без періодичності. По-друге, вона добре переносить і короткочасну посуху, і надмірні дощі. По-третє, ця культура може рости і давати врожаї практично на будь-якому ґрунті. А найголовніше – вирощувати айву просто. Так стверджує Марія Мороз, жителька Володимира-Волинського, яка уже багато років вирощує її у своєму саду. «Ця невибаглива рослина – високоврожайна, гарна і корисна. Вирощування айви нічим не відрізняється від вирощування груші або яблуні, – каже Марія Василівна. – Дерево добре росте на сонячних і теплих ділянках, любить рясний полив, хоча нормально переносить і посуху».
Згідно з порадами господині, для садіння айви ідеально підходить середина жовтня або середина квітня. Вибирати саджанці потрібно з добре розвиненим корінням і розлогою кроною. Перш ніж посадити саджанець, слід засипати в ямку перегній. У вже великих дерев варто підрізати сильні однорічні гілки. При проріджуванні крони треба видалити сухі, пошкоджені гілочки і ті, що торкаються інших дерев. «Ретельно дотримуючись цих порад, ви щороку будете радіти хорошому врожаю корисних і ароматних плодів айви», – запевняє пані Марія.
Коментарі