Вихователів у дитсадках та вчителів молодших класів зрівняли в зарплатах. Та чи ці зарплати є гідними педагогів?

Публікації

Про це розповіли представники керівництва управління освіти Володимир-Волинського виконкому міської ради, директори та вихователі дитячих садочків.
У січні поточного року на сайті Президента України були зареєстровані три петиції, в яких ставилося питання про те, що робота вихователя ДНЗ має бути прирівняною до праці вчителя молодших класів. Причини, наведені в петиції, є дійсно суттєвими. Не можна заперечити, що фундамент знань і морально-етичного розвитку дитини закладається вже в перші роки життя. Саме в наймолодшому віці закладаються установки на майбутнє. Основними вимогами автори петицій висували підвищення заробітної плати до рівня заробітної плати вчителя; повернення 1,5 години на перезміну; виділення 2-х ставок на групу; контроль кількості дітей у групах.Автори петицій передусім керувалися власними потребами, виходячи з умов, які склалися у них. А яка ж ситуація в дитячих садках Володимира-Волинського? Чи задоволені умовами праці і заробітною платою наші вихователі?
Насамперед зустрілася з методисткою міського методичного кабінету Людмилою Салабай, яка опікується дошкільною освітою.
- У дитячих навчальних закладах міста створені хороші умови як для діток, так і для працівників. Цим ми передусім вдячні міській владі, яка допомагає вирішувати всі проблеми ДНЗ. Щодо заробітної плати, то абсолютно прирівнювати працю вихователя до вчителя початкових класів не можна. Тут діють дещо різні критерії оцінювання. У роботі вихователя і в діяльності вчителя є свої складнощі, свої нюанси. Так в ДНЗ вимагається постійний нагляд за дітьми,немає перерв, навіть коли дітки сплять, вихователь повинен спостерігати, аби сон дитини був спокійним. У школі діти більш самостійні, мають перерви. У навчальному процесі присутні елементи науковості.
Досить конструктивна розмова відбулася у дитячому закладі №2 “Казка”. Керівниця закладу Лариса Селещук підкреслила, що вимоги, висунуті в петиції, не відповідають умовам праці у володимирських садках.
- Наш дошкільний навчальний заклад ніколи не був перевантажений дітьми. Не було перезмінок. Один вихователь працює 6 годин, а другий - 4,5 годин, що сукупно становить 10,5 годин. Безоплатне відпрацювання відсутнє. Вже давно існує правило, що дітей укладає спати вихователь першої зміни. Так було і так буде. Вихователі забезпечені всім необхідним для своєї роботи. Постійно виділяються кошти з міського бюджету. За рахунок батьків і при підтримці міської влади придбано ігрові куточки. Цього року виділено 2 мільйони гривень на утеплення і перекриття приміщення. Щодо оплати вчителя, то вона залежить від кількості годин, а в нас - від ставки. Безперечно, я за те, щоб підняти заробітну плату вихователів, але це вирішуватиме держава.
З оптимістичним настроєм розповіла про свою роботу вихователька молодшої групи ДНЗ №2 Оксана Марчук.
- Моя група має гарне назву “Віночок”. Це ще зовсім маленькі дітки і відповідальність, яку я за них несу, є досить високою. Наш обов’язок - і професійний, і моральний - повернути дітей батькам здоровими. Це по-перше. По-друге, у молодшій ланці навчання вже закладається майбутнє дитини, проявляються її здібності. Міська влада і батьки йдуть нам назустріч. У моїй групі багато конструкторів, іншого ігрового матеріалу. Група не перевантажена. А щодо зарплати, певна річ, що я зовсім не проти підвищення і вважаю, що всі мої колеги по всій Україні цього заслуговують.
А керівницю ДНЗ №8 Зоряну Гузь більше турбують проблеми кадрового забезпечення закладів.
- Петицію я у моральному аспекті підтримую цілком. Зарплата вихователя є дійсно невисокою і це спричиняє відтік кадрів. Істотним є те, що школи фінансуються з державного бюджету, а дитячі садочки - з місцевого. У вчителя відпустка 56 днів, а у нас - 42. Підняли ставки тим працівникам, які мають стаж, а молоді вихователі мають навантаження 2,8 годин. Мене це дуже турбує. В такій ситуації молодого педагога важко втримати, а ще важче знайти на його місце професіонала. Якщо не підняти заробітні плати до належного рівня, проблема з педагогічними кадрами стане відчутною.
Підсумки підводить начальник управління освіти Володимир-Волинського міськвиконкому В’ячеслав Петрук.
- У вересні цього року зарплату працівникам ДНЗ підняли на 10% і таким чином зрівняли із заробітною платою вчителя молодших класів. Оплата педагогів, які мають вищу категорію, по тарифній ставці вже однакова. Але проблема, про яку йдеться, стосується і одних, і других. Держава не виконала своїх зобов’язань підняти зарплату на 70%. Нинішнє підвищення є незначним. Сьогодні у міському кошторисі лише на фінансування шкіл не вистачає 3 мільйони 400 тисяч гривень. За рахунок місцевого бюджету хочемо платити оздоровчі працівникам освіти при виході у відпустки. Низька заробітна плата залишається у помічників вихователів, тобто нянь. Вони отримують мінімальну зарплату, яку не прирівняти до зарплати педпрацівника. Однак скажу, що черг у ДНЗ для жителів міста немає. Велика проблема з медпрацівниками. На разі садочки забезпечені медичними працівниками, але проблема є відчутною. Таким чином, про гідну заробітну плату як для вчителів, так і для вихователів поки що говорити складно.
Антоніна Булавіна, м. Володимир-Волинський

Розділ новин: 

Коментарі